Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Drevený artikulárny kostolík v Hronseku, návšteva Španej Doliny a prehliadka Banskej Bystrice so sprievodcom + exkluzívna výstava v múzeu SNP s názvom Víťazstvo (Slovensko)


 • termín :21.03.2015
 • doprava:25.00€/os.Výlet do Banskej Bystrice a jej okolia

Vrámci osláv 70. výročia SNP ma v televízii zaujal príspevok o tom, že boli Múzeu SNP v Banskej Bystrici prepožičané exponáty z Ústredného múzea Veľkej vlasteneckej vojny v Moskve a z Ústredného múzea ozbrojených síl v Moskve, ktoré bude môcť Múzeum SNP vystavovať len do 10. mája 2015. Potom sa všetky tieto exponáty vrátia naspäť do Ruska. Preto je to pre mnohých z vás a aj pre mňa možno jediná príležitosť, ako si tieto vzácne exponáty prezrieť. A tak som na tento deň naplánovala výlet do Banskej Bystrice. A aby to nebolo len o vojne, tak sa cestou zastavíme aj v HronsekuŠpanej Doline a s bohatou históriou Banskej Bystrice nás zoznámi sprievodca. 

Drevený artikulárny kostolík v Hronseku


Našou prvou zastávkou v tento deň bude malá obec Hronsek a jej perla - drevený artikulárny kostol. Prečo artikulárny? Pretože ako evanjelický kostol bol postavený v zmysle podmienok stanovených 25. a 26. článkom šopronských artikúl (uznesenie Šopronského snemu z roku 1681) podľa ktorých:

 • musel byť celý postavený z dreva,
 • bez použitia jediného železného klinca,
 • postavený za jeden rok,
 • hlavný vchod nemohol byť z dediny
 • a nesmel mať vežu.


Bol postavený v roku 1726 na bývalom hronseckom trhovisku a keďže mohli byť v jednej stolici len 2 evanjelické kostoly, bol tento hronsecký spádovým kostolom pre celú severnú časť Zvolenskej stolice.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Drevený artikulárny kostol v Hronseku je jediný kostol na Slovensku, kde boli okrem prvkov nemeckej, iónskej aj slovanskej architektúry použité aj prvky škandinávskej architektúry a je to jediný drevený kostol svojho druhu na Horehroní. 

Viac o tomto skvoste vám porozpráva sprievodca. Poplatok za prehliadku kostola tu nevyberajú, no budú radi, ak si tu zakúpite pohľadnice exteriéru a interiéru kostola. Výťažok z takto predaných pohľadníc slúži na údržbu tejto vzácnej pamiatky.

Po prehliadke kostola sa autobusom presunieme do 21 km vzdialenej Španej Doliny.

Malá banícka obec plná medenej rudy a striebra


Na území Španej Doliny sa medená ruda so striebrom ťažili už od nepamäti, veď prvé bane tu vraj vznikli už v roku 1006. Vždy to bola banícka obec a tak to bolo až do 18. storočia, kedy boli tunajšie rudné ložiská značne vyčerpané a baníctvo tu začalo výrazne upadať. V roku 1888 sa bane napokon úplne zatvorili. Ženy baníkov a deti pracovali pri triedení rudy no začali si privyrábať aj paličkovaním čipiek. Založili tak tradíciu špaňodolinskej čipky a v roku 1883 i školu paličkovania.

Z baníckej minulosti sa tu zachovali kamenné portály vstupov do bývalých štôlní, priestranné, nepravidelne rozostavané domy s individuálne riešenými štítmi, pavlačami a šindľovými strechami. Malé roztrúsené domčeky baníkov v strmých svahoch údolia dopĺňali nielen technické budovy okolo šácht, ale pribúdali ďalšie stupy, sklady rudy, skúšobňa, erárna budova Lavandoria, budova banskej správy priamo na námestí, budova, kde sa zhotovovali banské mapy, byty a dielne závodného kováča, tesárskeho majstra, strážnika lesov, mäsiara s bitúnkom, pisára i felčiara.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

O histórii a pamätihodnostiach Španej Doliny nám porozpráva sprievodca, ktorý nás aj prevedie malým náučným chodníkom. Určite sa nezabudneme pristaviť aj pri miestnej turistickej atrakcii - baníckom orloji, na ktorom sa každú celú hodinu aj s hudobným doprovodom otvorí umelá brána a ukážu sa drevené figúrky starých baníkov. 

No a po návšteve Španej Doliny sa presunieme do Banskej Bystrice, ktorú si prezrieme so sprievodcom. Potom sa s ním rozlúčime a dáme si do 16,00 hod. prestávku, vrámci ktorej si budete môcť centrum Banskej Bystrice pozrieť individuálne, prípadne sa naobedovať. 

O 15,50 hod. sa záujemcovia o prehliadku Múzea SNP zídu pred týmto múzeom a prezrú si ho. Všetci sa potom o 17,00 hod. stretneme na parkovisku pred Múzeom SNP, odkiaľ sa poberieme na spiatočnú cestu do Bratislavy. 

Výstava Víťazstvo v Múzeu SNP v Banskej Bystrici


78 vzácnych zbierkových predmetov, ktoré od skončenia II.svetovej vojny iba dvakrát prekročili hranice Sovietskeho zväzu a teraz Ruska, do nášho múzea priviezli kamióny až z Moskvy. Keďže si ich Rusi mimoriadne cenia, boli vyjednávania o ich zapožičaní zdĺhavé a veľmi náročné. Ide o pozostalosti všetkých významných vojvodcov Červenej armády, ale aj veci, ktoré osobne patrili Adolfovi Hitlerovi!

Aj keď sa to možno nezdá, je táto výstava svojim rozsahom a hodnotou exponátov európskym unikátom

„Časť týchto exponátov bola svojho času vyvezená do USA, ale v európskych krajinách v takomto množstve a kvalite ešte nikdy neboli vystavované. Okrem toho, že sa nám sem podarilo doviezť osobné veci maršalov a generálov, ktorí sa podieľali na dobytí Berlína – od Žukova počínajúc a Konevom končiac, doviezli sme  aj absolútnu raritu – trofejné veci z Hitlerovho hlavného stanu vrátane jeho uniformy, ktorá sa tam našla,“ uviedol riaditeľ Múzea SNP.

Medzi vzácnymi kúskami je Hitlerovo biele vojenské sako  poznačené požiarom, maršalská palica so štylizovanou sekerou a hákovým krížom,  uniformy maršalov Červenej armády Žukova, Rokossovského, Malinovského, Koneva  a ďalšie ich osobné veci. Podľa ruskej kurátorky Anny Morozovovej ide o ojedinelú zbierku, ktorá v takomto množstve ešte nebola nikde vystavená.

Vstupné na výstavu :

 • dospelí a dôchodcovia : 3€ 
 • žiaci a študenti : 1.50€ 


Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok


POLOHA : stredné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 208 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

5,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
6,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,00 - 10,00 - príchod do Hronseku, prehliadka dreveného artikulárneho kostola (UNESCO)
10,00 - 11,30 - cesta do Španej Doliny, prehliadka jej zaujímavostí
11,30 - 12,00 - návrat do Banskej Bystrice
12,00 - 14,50 - prehliadka centra Banskej Bystrice so sprievodcom, osobné voľno

14,50 - 16,00 - prehliadka Pamätníka SNP vrátane výstavy Víťazstvo
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom výlete

v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu