Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Báthoryčkin okruh - opakovanie výletu po hradoch Erzsébeth Báthory - Deutschkreutz, Lockenhaus, Sárvár a Čachtice (Rakúsko, Maďarsko, Slovensko)


  • termín :28.08.2016
  • doprava:30.00€/os.
Štyri hrady Erzsébet Báthory

Je 16. storočie a po prehratej bitke pri Moháči v roku 1526 Turci okupujú územie Uhorska. Obyvateľstvo sa delí na poddaných, mešťanov a šľachtu, ktorá prchá pred Turkami na územia, ktoré dnes nazývame Slovenskom. Do takejto doby sa v roku 1560 v Nyírbátore, do rodiny Báthory, narodí dievča, ktoré sa v roku 1575 ako 15 ročné vydáva za potomka Nádasdyovského rodu, Františka Nádašdyho, neskoršieho Čierneho Bega, jedného z mála bojovníkov, pred ktorými majú Turci naozaj rešpekt. Je to doba, kedy zlodejom odtínajú ruky, mučenie je prirodzenou súčasťou výsluchov a pán má právo zabiť alebo hocijako trestať svojich poddaných. Toto dievča menom Erzsébet Báthory, prijíma túto dobu so všetkým, čo k nej patrí. Spojením jej vena a nádašdyovského majetku sa z nej stáva najbohatšia uhorská šľachtičná a po smrti jej manžela, kedy má Erzsébet 43 rokov, najbohatšia uhorská vdova. Môže si robiť, čo chce! Ako využije svoju moc? Naozaj popustí uzdu svojmu sadizmu, ktorý geneticky zdedí vďaka príbuzenským zväzkom svojich predkov a surovo umučí stovky dievčat, vďaka čomu ju v roku 1987 zapíšu do Guinessovej knihy rekordov ako vrahyňu s najväčším počtom obetí jej pripísaných (30 - 650 obetí)?

Obraz Erzsebet Bathory - cachtickej panej - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skFrantišek Nádašdy nebol manželke v spravovaní obrovského majetku skoro vôbec nápomocný, pretože bol večne mimo "domu", v bitke s Turkami. Erzsébet bola na všetko sama a veľa času trávila na cestách medzi jednotlivými sídlami, ktoré musela spravovať. Vládla tvrdou rukou, na poddaných bola prísna, tak, ako to vyžadovala doba. Prekročila však zakázanú hranicu?

Na to dnes nemá jasnú odpoveď nikto. Jedni tvrdia, že "niečo na tom určite bude", iní ju zas považujú za obeť Juraja Thurzu, ktorý mal vraj zálusk na jej majetok. U nás sa píšu knihy o tom, ako sa kúpala v krvi svojich obetí, maďarskí žiaci sa na dejepise učia, že to nebola pravda. K tomu Juraj Jakubisko natočí film Bathory, ktorý v tom spraví ešte väčší zmätok.

Preto si musí každý na pravdu a nepravdu v príbehu Erzsébet Báthory spraviť vlastný názor sám. My sa teraz vydajme na putovanie po jej majetkoch, ktoré sú k nám vzdialenostne najbližšie. Prvým v poradí bude niekdajší Keresztúr, dnes rakúsky

Deutschkreutz


Orsolya Kanizsay, neskoršia svokra Erzsébet Báthory, priniesla ako 14 ročná nevesta tento hrad do manželstva s Tomášom Nádasdym, ktorý ho dal v roku 1560 prestavať na renesančný zámok. Neskôr sa jeho majiteľom stal ich jediný syn, František Nádasdy a samozrejme, aj jeho manželka, Erzsébet. Pre naše putovanie bude dôležité si zapamätať, že práve na tomto, vtedy už zámku,  usporiadala Erzsébet v roku 1604 zásnuby svojej prvorodenej dcéry Anny s Mikulášom Zrínskym a že práve tu prepísala 3.9.1610 závetom všetok nádašdyovský majetok na svoje deti.

zamok ceutschkreutz - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skAvšak nebola to tá stavba, ktorú navštívime na tomto výlete. Za čias Erzsébet tu už síce stál renesančný zámok, no do dnešnej podoby ho prestaval 11 rokov po jej smrti jej syn, Pavol Nádasdy.

Dnes je zámok Deutschkreutz majetkom akademického maliara Antona Lehmdena, ktorý ho kúpil v roku 1966. Bola to stavba s prepadávajúcou sa strechou, bez okien, dverí a so zamurovanými arkádami, no on sa rozhodol, že ju vráti do čo najautentickejšej podoby. O tom, ako sa zachraňuje zámok, vám porozpráva priamo jeho majiteľ a ukáže vám aj svoje maľby vystavené v galérii, ktorú na zámku zriadil.

Vstupné na zámok Deutschkreutz : 5€ jednotne

Lockenhaus


je dnešný názov hradu, ktorý sa za čias Erzsébet Báthory nazýval jednoducho - Léka. Dnes je to mohutné sídlo, ktoré v stredoveku vlastnili Templárski rytieri. Z ich čias sa tu dochovala čierna kuchyňa a podzemná kobka, ktorá slúžila na ich cirkevné obrady. Z čias Tomáša Nádašdyho (Erzsébetinho svokra) je na hrade zas podzemná temnica, ktorú tam museli vyhĺbiť zajatí Turci.

hrad Lockenhaus - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skFrantišek Nádašdy vlastnil hrad len 5 rokov, no na prítomnosť jeho manželky na hrade tu majú pripomienku v podobe Železnej panny. Nie je to tá, ktorá sa spomína v Nižnánskeho knihe Čachtická pani, táto je z neskoršieho obdobia, no na vlastné oči tu môžete vidieť mučiaci stroj, ktorý bolo možné na mučenie využiť.

Hrad Lockenhaus si prezrieme s maďarsky hovoriacou sprievodkyňou a jej výklad bude prekladaný do slovenčiny.

Vstupné na hrad Lockenhaus : 9,50€ jednotne


Po odchode z hradu Lockenhaus si dáme prestávku na obed v niektorej z reštaurácií na ceste do Sárváru.


Sárvár


je jeden z mála zachovaných hradov v Maďarsku a v našom putovaní má veľký význam! 

  • Práve toto bolo rodinné sídlo Nádašdyovcov, 
  • práve tu sa narodil a aj zomrel jediný syn Tomáša Nádašdyho a Uršuly Kanyzsayovej - František Nádašdy, 
  • tu zasnúbili 13 ročnú Erzsébeth s 18 ročným Františkom 
  • a vraj práve na tomto hrade grófka umučila najviac svojich obetí.

hrad Sarvar - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk

Všetky podrobnosti o slávnych bojoch Františka Nádašdyho s Turkami, o tom, v ktorých krídlach dnes 5 krídlového hradu Báthoryčka bývala a aj o údajných tajných chodbách v murive hradu, sa dozviete od sprievodkyne, ktorá nás bude hradom sprevádzať. Výklad v maďarčine bude prekladaný do slovenčiny.

Na hrade Sárvár je možné zakúpiť si suveníry len vo forintoch !!!

Vstupné na hrad Sárvár : 4€ jednotne


A možno príde aj ... Báthory


Už z môjho opisu prvého výletu po stopách Erzsébet Báthory ste sa dozvedeli, že v Čachtickom podzemí (kde bude končiť aj tento výlet), nás čakalo prekvapenie v podobe "živej" Erzsébet Báthory, takže teraz to už ako prekvapenie prezentovať nemôžem. Nemôžem vám ani zaručiť, či bude možné aj tento výlet vyvrcholiť stretnutím s ňou, no budem sa o to snažiť a ak sa to podarí, tak vám garantujem, že aj vám budú v jej blízkosti behať zimomriavky po chrbte! 

hrad Cachtice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skAvšak ešte pred prechádzkou Čachtickým podzemím, ktoré zhodou okolností naozaj patrilo Nádašdyovcom a prislúchalo k dnes už neexistujúcemu kaštieľu, kde Erzsébet Báthory v Čachticiach pobývala, vystúpame na od roku 2014 zrekonštruovaný Čachtický hrad. Budeme sa snažiť autobusom vyjsť čo najbližšie k hradu, no aj tak sa pripravte na peší presun k hradu.

Ten si prezrieme so sprievodcom už za súmraku, pretože po 4 hodinovej ceste zo Sárváru, počas ktorej si budete môcť v autobuse zdriemnuť, čas pokročí k pol deviatej. Na rozľahlom hradnom areáli, z ktorého budete mať krásny výhľad do okolia, sa dozviete podrobnosti o posledných osudoch Erzsébet Báthory. Hrad bol totižto v čase jej vlády pre život už nepohodlný a tak ona sama na ňom nikdy nebývala. Juraj Thurzo však rozhodol o tom, že práve vo veži tohto hradu Erzsébet dokončí svoj život. Koncom roka 1610 ju dal uväzniť do veže, ktorá tu stojí dodnes a tu najbohatšia vdova Uhorska 21.8.1614 aj zomrela.

Vstupné do hradu a Čachtického podzemia : 3,50€ jednotne

UPOZORŇUJEM, že výlet na 4 hrady Erzsébet Báthory je náročný. Nejde ani tak o chodenie, no celý okruh má takmer 550 km, ktoré treba presedieť v autobuse. Tak isto upozorňujem, že na jednotlivých hradoch bude čas len na prehliadku, toaletu a nákup suvenírov.  


VZDIALENOSŤ : 537 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
9,00 - 10,30 -  prehliadka hradu Deutschkreutz (Keresztúr)
11,30 - 12,50 - prehliadka hradu Lockenhaus (Léka)
13,00 - 14,00 - obed v Koszegu
15,20 - 16,30 - prehliadka hradu Sárvár
20,30 - 22,30 - večerná prehliadka hradu Čachtice a prehliadka čachtického podzemia
00,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
00,40 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu