Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Súťažný ohňostroj na Brnianskej priehrade, vila Tugendhat a vila Löw-Beer v Brne (Česká republika)


 • termín :11.06.2016
 • doprava:16.00€/os.Dnes sa vám predvedú ohňostrojci zo Španielska.

Podujatie s názvom Ignis Brunensis sa koná v Brne každoročne od roku 1998 a je to medzinárodná súťažná prehliadka ohňostrojov zahraničných aj českých firiem zaoberajúcich sa týmto odborom. 

Názov podujatia pochádza z latinčiny a v preklade znamená Plameň Brna alebo Brniansky plameň a má odkazovať na podstatu celej slávnosti a tiež jej umiestnenie do moravskej metropoly.

Ohňostroje žiaria nad Brnom skoro tri týždne a tento rok to bude už po 19. krát, od 27.5. až do 19.6.2016, kedy sa bude v Brne konať festival s názvom Brno - mesto uprostred Európy

Festival otvorí Ohňostrojové prelúdium na hrade Špilberk (v piatok, 27.5.2016) a samotné súťažné ohňostroje sa už predvedú na Brnianskej priehrade nasledovne :

 • 8.6.2016 (streda) - PRIVATEX PYRO zo Slovenska a budú mať tú česť, že ich ohňostroj bude jubilejný, čiže stý v poradí
 • 11.6.2016 (sobota) FOCS D´ARTIFICI EUROPLÁ zo Španielska a
 • 15.6.2016 (streda) MACEDOS PITORECNIA z Portugalska.


Prehliadku ohňostrojov zakončí (znova na hrade Špilberk) skupina FLASH BARRANDOV SFX z Českej republiky a bude to v sobotu, 18.6.2016. 

Medzinarodna sutaz ohnostrojov v Brne - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk

Každý ohňostroj trvá asi 20 minút a je sprevádzaný hudobným sprievodom. Z dôvodu rozsiahlosti plochy okolo Brnianskej priehrady je okrem hudby z reproduktorov dobrý zvuk zabezpečený aj tak, že rádio Kiss vysiela sprievodnú hudbu v priamom prenose a tak je možné si ju naladiť aj na mobilnom telefóne. 

Samotné umiestnenie ohňostrojovej šou na Brniansku priehradu umožnilo lepšie podmienky pre sledovanie veľkého množstva prítomných divákov a tvorcovia ohňostroja mohli do hry svetiel zakomponovať aj odrazy z vodnej hladiny, čo umocňuje umelecký zážitok z tohto divadla. A keďže na tento program chodí každoročne veľký počet divákov (rekordne ich tam bolo až 200 000), je aj logistické zabezpečenie podujatia na veľmi vysokej úrovni (sprievodný program, občerstvenie, toalety). 

Aby ste si našli čo najlepšie miesto (hľadiskom je celý breh Brnianskej priehrady, no dajú sa kúpiť aj vstupenky na tribúnu), tak sa k Brnianskej priehrade odvezieme o 18-tej hodine, ale dovtedy nás čaká návšteva dvoch veľmi zaujímavých brnianskych víl - vily Tugendhat a vily Löw-Beer.

Dve vily jednej rodiny


interier vily Tugendhat v Brne - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVila Tugendhat je fenomén, ktorý sa nedá opísať a ani odfotiť. Pobyt vo vile treba precítiť. Neberte to ako lákadlo na tento výlet - veď napokon do Brna môžete ísť aj sami, Brno nie je tak ďaleko. Aj na prehliadku vily sa môžete objednať sami. Chcem vám len povedať, že aj napriek vysokému vstupnému sa naozaj oplatí túto vilu vidieť. Bola postavená v rokoch 1929 - 1930 a jej architekt, Ludwig Miese van der Rohe, mal obrovské šťastie - bohatý veľkopriemyselník Alfréd Löw-Beer, daroval svojej dcére Grete, budúcej pani Tugendhatovej, zvažitú zadnú časť svojej rozľahlej záhrady a vyhlásil, že novomanželia si tam môžu dať postaviť dom a nedáva im absolútne žiadne finančné hranice. Tak Ludwig Miese van der Rohe popustil uzdu svojej fantázii a vzniklo dielo za 8 miliónov prvorepublikových korún, ktoré v tej dobe nemalo obdoby! A musím povedať, že ani dnes sa takáto stavba len tak nevidí.

Vila Tugendhat je funkcionalistický skvost, kde je všetko strohé, jednoduché, nezdobné, no oslovia vás detaily. 

 • dvere od podlahy až k stropu, ktoré nebolo možné zrekonštruovať, lebo sa nedali vysadiť z pántov a tak ich len nanovo natreli ...
 • okná od podlahy až k stropu, ktoré sa stlačením jedného tlačidla pomaly zosunú na úroveň podlahy, takže sa vám izba otvorí dokorán ...
 • umývadlo v skrini ako toaletná miestnosť ... vtedajší "roll-door" ...
 • nádherná knižnica a polkruhová zástena z makarského ebenu, ktorú by dnes už nebolo možné zhotoviť, lebo tak vysoké stromy už jednoducho nerastú ...
 • obývačka s rozmermi 15 x 25 m = 375 m2 podopretá "len" kovovými stĺpmi ...
 • klimatizácia už v tej dobe ...


Okrem toho, že za cenu tohto domu bolo možné v tej dobe postaviť 40 luxusných domov, ani údržba nebola lacná. Len na vykurovanie minuli každú zimu celý vagón kvalitného koksu. Ale nezáviďme im a poďme sa radšej sami pozrieť na to, ako sa v tej vile žilo.

Vstupné do vily Tugendhat :

 • dospelí : 350 Kč
 • dôchodcovia, študenti, ZŤP : 210 Kč


Vila Löw-Beer


Už podľa popisu vyššie ste určite pochopili, že vila Löw-Beer susedí s vilou Tugendhat - lepšie povedané, z terasy vily Tugendhat môžete zahliadnuť vilu Löw-Beer. Hovorí sa, že deti Tugendhatové sa od ich domu až k domu starých rodičov v zime sánkovali z kopca. Teraz sú vily (ako majetky rôznych majiteľov) oddelené plotom a od jednej k druhej musíte ísť okľukou po chodníku. Ak sme však už pri vile Tugendhat, bola by škoda nenavštíviť aj vilu rodičov pani Tugendhatovej.


Nehnuteľnosť na Drobného ulici číslo 22 (predtým Sadová - Parkstrasse) pôvodne pozostávala z dvoch stavebných parciel so záhradnými domčekmi a z dvoch pozemkov s vinohradom a záhradou. V roku 1903 kúpil tieto pozemky továrnik Moritz Fuhrmann a dal si tu postaviť rodinnú vilu. Vo vile boli štyri byty spolu so 14 izbami, 7 kabinetmi, 3 kuchyňami, 2 kúpeľňami a 6 záchodmi. Po smrti majiteľa v roku 1910 predali jeho dedičia v roku 1913 vilu textilnému podnikateľmi Alfredovi Löw-Beerovi, ktorý za ňu zaplatil 290 tisíc korún. V roku 1940 zabavili vilu Nemci pre potreby tajnej štátnej polície, v roku 1946 bola nad objektom ustanovená národná správa a v roku 1954 sa stal majetkom Československej republiky. V rokoch 1962-2012 tu sídlil domov mládeže a dnes je vila Löw-Beer v správe Múzea Brněnska.


interier vily Low-Beer v Brne - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVeľká rekonštrukcia vily prebiehala v rokoch 2012 až 2014 a s jej otvorením sa počítalo do konca roka 2015, no nakoniec bola oficiálne otvorená až v januári 2016. Je v nej umiestnená výstava s názvom "Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat" a uvidíte v nej, ako žili bohaté vrstvy obyvateľstva na začiatku 20. storočia.

Vstupné do vily Löw-Beer :

 • dospelí : 150 Kč
 • dôchodcovia, študenti : 75 Kč
 • ZŤP : zdarma.


Popis výletu :

Na jeden okruh do vily Tugendhat môže ísť maximálne 15 osôb. Z toho dôvodu vás rozdelím do 3 skupín a pri prehliadke oboch víl sa postupne prestriedate podľa nižšie uvedeného rozpisu. Každej skupine zostane aj čas na osobné voľno, prípadne obed a ak budeme všetci disciplinovaní, mali by sme to hravo zvládnuť. Po prehliadke oboch víl sa odvezieme autobusom k Brnianskej priehrade, kde budú rôzne stánky a atrakcie, ktoré vám skrátia čas čakania na pol jedenástu, kedy už každý zaujmete svoje miestečko a začnete sledovať ohnivé divadlo. Po skončení ohňostroja bude z dôvodu predpokladaného veľkého počtu návštevníkov možno trošku trvať, kým všetci trafíme k autobusu, ale verím, že po tom trojkolotoči medzi vilami zvládneme aj toto.

Vstupenky do vily Tugendhat a vily Löw-Beer sú objednané pre 40 osôb, čo aj bude maximálny možný počet účastníkov výletu.


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 129 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

Budete rozdelení na 3 skupiny a časovo to vychádza nasledovne :

1. skupina (15 osôb) :

9,30 - odchod z Hlavnej stanice v Bratislave
9,40 - zastávka na Patrónke v Bratislave
10,00 - zastávka v Malackách (pri Tescu)
12,00 - 13,30 - prehliadka vily Tugendhat 13,30 - 14,00 - peší presun k vile Low-Beer (cca 600 m)
14,00 - 15,30 - prehliadka vily Low-Beer
15,30 - 18,00 - osobné voľno
18,00 - 22,30 - presun autobusom k Brnianskej priehrade, osobné voľno, stánky, kolotoče, vystúpenia
22,30 - 23,00 - súťažný ohňostroj
do 01,30 - návrat do Bratislavy


2. skupina (10 osôb) :

9,30 - odchod z Hlavnej stanice v Bratislave
9,40 - zastávka na Patrónke v Bratislave
10,00 - zastávka v Malackách (pri Tescu)
12,00 - 14,00 - osobné voľno, možnosť obeda
14,00 - 15,30 - prehliadka vily Tugendhat
15,30 - 16,00 - peší presun k vile Low-Beer (cca 600 m)
16,00 - 17,30 - prehliadka vily Low-Beer
18,00 - 22,30 - presun autobusom k Brnianskej priehrade, osobné voľno, stánky, kolotoče, vystúpenia
22,30 - 23,00 - súťažný ohňostroj
do 01,30 - návrat do Bratislavy


3. skupina (15 osôb) :

9,30 - odchod z Hlavnej stanice v Bratislave
9,40 - zastávka na Patrónke v Bratislave
10,00 - zastávka v Malackách (pri Tescu)
12,00 - 14,00 - osobné voľno, možnosť obeda
14,00 - 15,30 - prehliadka vily Low-Beer
15,30 - 16,00 - peší presun k vile Tugendhat (cca 600 m)
16,00 - 17,30 - prehliadka vily Tugendhat
18,00 - 22,30 - presun autobusom k Brnianskej priehrade, osobné voľno, stánky, kolotoče, vystúpenia
22,30 - 23,00 - súťažný ohňostroj
do 01,30 - návrat do Bratislavy

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu