Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Hustopečské burčiakové slávnosti a stredoveký jarmok


  • termín :05.10.2013
  • doprava:10.00€/os.
Musím sem popravde napísať, že Hustopeče sa na jar, kedy tam bol Mandľový festival , veľmi nevyznamenali. Dôvodom nebolo studené počasie a preto nerozkvitnuté stromy v mandľových sadoch (zo to obec nemohla), no na námestí bolo málo stánkov a ohľadne ponuky výrobkov z mandlí radšej pomlčím. Slečny v hustopečskom informačnom centre z toho tiež neboli veľmi nadšené, no svätosväte ma presviedčali o tom, že jesenné "Burčákové" slávnosti sú úplne "iné kafe". A ja som sa rozhodla, že dám Hustopečiam šancu na opravu.

Hustopeče, stredoveký jarmok a burčákové slávnosti - jednodňový výlet


Začala som študovať informácie o predchádzajúcich ročníkoch týchto slávností a musím uznať, že slečny asi mali pravdu. Ak bude aj tohtoročný, devätnásty ročník týchto slávností aspoň taký, ako ten minuloročný, tak sa máme na čo tešiť. 

Hlavným dejiskom "burčiakovej" zábavy bude Dukelské námestie a jeho priľahlé ulice. Po tri dni, od štvrtka až do soboty, ožije centrum mesta stredovekou zábavou. Hlavným hrdinom slávností však bude - burčiak, ktorý tu budete môcť ochutnávať takmer v dvoch desiatkach "mázhauzů", čo sú vlastne starodávne vinohradnícke domčeky. Tieto sa budú slávnostne otvárať v piatok pri západe slnka.

My však prídeme do Hustopečí až v sobotu okolo 10,30 hod. To už budú vinohradnícke domčeky otvorené a na vás bude čakať ich tohtoročná ponuka burčiaku. Na blízkom Dukelskom námestí bude zatiaľ stredoveký jarmok umeleckých remesiel sprevádzaný kultúrnym programom a hudbou rôznych hudobných telies. Poobede pôjde ulicami mestečka historický sprievod oblečený v stredovekých kostýmoch.

Predbežne by mali mať tohtoročné slávnosti takýto program : 

9,00 - začína sa Stredoveký jarmok (ukážky tradičných remesiel, zverinec, staročeská krčma s medovinou, pečienkami, klobásou, zabíjačkovými špecialitami, tureckým medom ... )
12,00 - folklórne pásmo s vystúpeniami hustopečských ZŠ a MŠ v sprievode Cimbalovej hudby Jana Bradáča
13,00 - Historický sprievod mestom
14,00 - Burčáková únia - slávnostná famfára zaháji valnú hromadu recesistického štátneho útvaru. (prijímanie nových členov, zakladanie misijných staníc, správy o stave Únie). Čítanie Burčákových listov a spievanie Burčákovej hymny.

16,00 - vystúpenie Valašského "krůžku" Rusavjan z Rusavy

Na slávnosti sa (bohužiaľ) vyberá vstupné - 150 Kč (deti do 15 rokov vstupné neplatia, tak isto neplatia ani tí, čo budú oblečení v stredovekom kostýme).

AKTUÁLNY PROGRAM SLÁVNOSTÍ : prečítať


K Hustopečiam musím uviesť ešte toľko, že z tejto obce pochádzala matka Tomáša Garrigue Masaryka a on sám študoval na miestnom gymnáziu. Tí, ktorí budú mať záujem sa s pôsobením T.G. Masaryka v tejto obci a o jeho rodine niečo dozvedieť, si budú môcť v miestnom informačnom centre vyzdvihnúť mapku, podľa ktorej si prejdú náučný chodník s názvom "Masaryk a Hustopeče", ktorý končí na miestnom cintoríne, kde sú pochovaní obaja Masarykovi rodičia.


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 101 km od Bratislavy, 69 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

9,00 - odchod z Bratislavy z Havnej vlakovej stanice
9,05 - zastávka na Patrónke v Bratislave
9,15 - zastávka v Stupave na Autobusovej stanici
9,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Bille
10,30 - 17,00 - Burčákové slávnosti
17,30 - príchod do Malaciek
17,40 - príchod do Stupavy na Autobusovú stanicu
17,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
18,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). V prípade vášho záujmu však toto poistenie viem zabezpečiť. Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete