Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Gödöllő - stretnutie so Sissi vrámci Korunovačného víkendu (Maďarsko)


 • termín :12.06.2016
 • doprava:27.00€/os.Dnes príde aj ... Sissi

Výlet do Gödöllő robievam väčšinou raz do roka. Niekedy ho spájam s návštevou okolitých zaujímavostí, no tento rok som vybrala termín konania Korunovačných slávností, ktoré sa tu konávajú koncom mája alebo začiatkom júna, takže strávime celý deň v Gödöllő. Korunovačné slávnosti (alebo Korunovačný víkend) je spomienkou na rok 1867, kedy bol cisár František Jozef korunovaný za maďarského kráľa a cisárovná Alžbeta Bavorská, zvaná tiež Sissi, za maďarskú kráľovnú. Súčasne s tým sa rezidenciou rakúskeho cisárskeho páru v Maďarsku stal zámok v Gödöllő. Alžbeta si zámok v Gödöllő veľmi obľúbila a trávila tu čas hlavne počas poľovačiek. 

Zámok v Gödöllő 


dal v 30. rokoch 18. storočia postaviť gróf Antal Grassalkovich I., ten istý, ktorý začal v roku 1760 stavať aj Grasalkovičov, dnes prezidentský, palác v Bratislave.

pohlad na zamok v Godollo - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skZámok v Gödöllő je postavený v tvare dvojitého U a v tomto štýle boli potom postavené aj ďalšie paláce na území Maďarska. Zámok po 2. svetovej vojne chátral a bol v takom zlom stave, že už ho bolo treba len zbúrať. Iniciatívy sa však chopila nadácia s názvom Kráľovský zámok a po mnohých rokoch náročných záchranných a reštaurátorských prác bol zámok v podobe Kráľovského zámockého múzea v lete 1996 po prvýkrát otvorený verejnosti. Na prehliadku bolo určených len niekoľko miestností, no práce pokračovali ďalej a dnes má zámok v Gödöllő jednu z najdlhších zámockých prehliadkových trás.

Zámok v Gödöllő si viete najlepšie pozrieť s audioguidom (audiosprievodcom, telefónom, z ktorého počúvate výklad) a keďže tento zámok navštevuje aj veľa Slovákov, nájdete v ponuke jazykov aj slovenčinu. Ja sama som si zámok prešla s týmto "telefónom" a môžem potvrdiť, že výklad je spracovaný veľmi kvalitne. Použitie audioguide je výhodné aj z dôvodu už spomínanej dlhej prehliadkovej trasy - každý si ide svojim tempom.

Zámocký park


cisarsky par Frantisek Jozef a Alzbeta Bavorska (Sissi) prichadzaju vramci Korunovacneho vikendu do zamku Godollo - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skTento deň však nebude len o prehliadke zámku, ale aj o strávení pekného popoludnia v zámockom parku. O 10- tej hodine sa otvoria brány zámku aj parku a svojich návštevníkov prijme samotná Sissi s manželom. V priebehu dňa ich potom budete môcť stretnúť nielen v zámku, ale aj v priľahlom zámockom parku. No a k cisárskemu páru patrí, samozrejme, aj sprievod, s ktorého členmi sa tiež určite stretnete. 


PROGRAM v nedeľu (12.6.2016) :

 • 10:00 - Slávnostné otvorenie brány, príchod kráľovského páru
 • 10:30 - Zsámboki - ukážka tradičného ľudového tanca
 • 11:00 - maďarské jazdecké asociácie, dámska šou v parku
 • 14:30 - ukážky lovu v parku pred zámkom
 • 15:00 - Kráľovské zajace - bábkové divadlo pre deti (okrasná záhrada)
 • 15:30 - Prehliadka palmového skleníka - "Vôňa fialiek - obľúbený kvet kráľovej Alžbety"
 • 16:00 - Park Tour - prehliadky zrekonštruovaného zámockého parku a prednej záhrady

Toto bude len základný program a k nemu bude ešte množstvo sprievodných akcií. V okolí zámku a na jeho nádvorí budú určite stánky s remeselnými výrobkami a suvenírmi a určite tam budú aj stánky s jedlom a občerstvením.


Vstupné do zámku : 2500 Ft + 800 Ft (audioguide) jednotne


Doplnkový program


Keď už budete v Gödöllő, tak by bola škoda nenavštíviť druhé najvýznamnejšie pútnické miesto Maďarska, od  Gödöllő len 7 km vzdialené Máriabesnyő (netrápte sa s výslovnosťou, aj keby som vám to napísala foneticky, vykrútilo by vám to ústa :-)).


K vzniku Máriabesnyő sa viaže zaujímavé rozprávanie :

soska Panny Marie najdena pri stavbe kostola Mariabesnyo - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skGróf Antal Grassalkovich, ten, ktorý dal postaviť aj zámok v Gödöllő, patril k najbohatším ľuďom v Uhorsku. Avšak množstvo peňazí bolo vyvážené nešťastným manželským životom. Gróf mal 3 manželky. Prvá z nich, Erzsébet Láng, zomrela v roku 1729, po siedmich rokoch manželstva. Gróf sa v roku 1731 oženil druhýkrát, s Klobusitzky Krisztinou, ktorá mu porodila 4 dcéry a 1 syna, no tá tak isto po siedmich rokoch manželstva zomrela. Tretia manželka, Klobusitzky Terézia, s ktorou sa zosobášil v roku 1752, žila s grófom šťastných sedem rokov, no práve po tých siedmich rokoch ťažko ochorela. A práve vtedy dal gróf sľub Panne Márii, že ak jeho manželku uzdraví, dá jej postaviť kostol. Grófovi sa na to počas spánku zjavila krásna pani a povedala mu, že keď budú kopať na mieste, kde stával oltár pôvodného kostola, nájdu tam poklad. Na druhý deň, 19. apríla 1759, v hĺbke dvoch rýľov, našli na danom mieste malú sošku Panny Márie. Tej neskôr postavili malilinkú kaplnku o rozmeroch 11 x 4 cm, ktorá je dnes cieľom pútnikov. Tak isto sem dnes pútnici chodia aj ku kópii sochy Panny Márie z Loreta. Tá je vyrezaná (tak ako jej vzor) z čierneho cédra a priniesli ju sem mnísi kapucíni.


A ako to skončilo s treťou manželkou grófa Grassalkovicha? Gróf slovo dodržal, v Máriabesnyő dnes stojí unikátny, dvojposchodový barokový kostol, ku ktorému patrí aj kláštor kapucínov. A jeho manželka Terézia, tá sa asi uzdravila, lebo zomrela až v roku 1781, desať rokov po svojom manželovi!

Ak budete mať v deň výletu záujem o návštevu a prehliadku Nagyboldogasszony /naďboldogassoň/ baziliky (lebo tak sa tento pútnický kostol volá a v presnom preklade jeho meno znamená Bazilika Veľkej Svätej ženy), tak sa stretneme v Gödöllő pri autobuse o 14,30 a šofér nás k bazilike odvezie. Tú si potom pozrieme so sprievodcom. Od baziliky sa potom vrátime späť do Gödöllő a pristúpia k nám tí, ktorých viac zaujal program na zámku a o 16,00 sa vyberieme na spiatočnú cestu na Slovensko.


POLOHA : severné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 230 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

6,20 - nástup na Patrónke v Bratislave 

6,30 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 16,00 - prehliadka zámku v Gödöllő (od 10,30), osobné voľno na korunovačnom víkende
19,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,40 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu