Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Győr - prehliadka mesta, vriace piesky v Tate a pevnosť v Komárome (Maďarsko)


  • termín :02.07.2016
  • doprava:13.00€/os.Maďarský trojboj

Občas sa mi stane, že je výlet úplne vypredaný ešte predtým, ako ho sem stihnem dopodrobna popísať. Väčšinou to býva výlet do Punkevných jaskýň, lebo to už väčšinou aj bez popisu viete, o čo sa jedná. Potešilo ma však, že aj tento "maďarský trojboj" ako by sa dal tento výlet nazvať, vás oslovil natoľko, že už je úplne obsadený. A ja predpokladám, že dôvodom takého záujmu o tento výlet sú tie "vriace piesky" v Tate, ako som nazvala tento zaujímavý prírodný úkaz. Začnem teda poporiadku a opíšem vám jednotlivé miesta tohto výletu.

Zastavenie prvé - Győr


Asi mi nebudete veriť, no ja som v Győri ešte nikdy nebola! Toto 250 tisícové, starobylé mesto na sútoku Mošoňského Dunaja, Ráby a Rábce, ktoré je považované za jedno z najkrajších miest Maďarska, v tento deň s vami navštívim po prvý krát. To však vôbec nevadí, pretože bude s nami skúsený sprievodca, ktorý toto mesto dobre pozná. Počas asi hodinovej prehliadky mesta, vrámci ktorej sa prejdeme historickým centrom Győru, nám ukáže jeho najkrajšie a najvýznamnejšie pamiatky.

Po prehliadke Győru nastúpime do autobusu a presunieme sa do pevnosti v maďarskej časti Komárna.

Zastavenie druhé - Monoštorská pevnosť v Komárome


Pôvodný obranný systém postavený na obranu najprv pred Turkami z juhu a neskôr na obranu pred Napoleonom zo západu, je dnes rozdelený hranicou na pevnosti v slovenskom Komárne a pevnosti v maďarskom Komárome.

Ako prvá bola v rokoch 1546 a 1557 postavená Stará pevnosť, dnes na území Komárna, priamo na špici pevniny vytvorenej v mieste sútoku Dunaja a Váhu. Táto pevnosť bola rozšírená o Novú pevnosť a neskôr ešte o systém opevnení, ktoré dodnes tvoria veľký obranný oblúk, to sa však stále ešte bavíme o opevneniach na slovenskej strane Dunaja.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokMonoštorská pevnosť, ktorá je už na druhom, maďarskom brehu Dunaja, vznikla na podporu už postavených pevností a stavali ju v rokoch 1850 – 1871. Jej hlavnou úlohou bola delostrelecká podpora a kontrola lodí plaviacich sa po Dunaji.

Táto pevnosť, ktorá bude druhým cieľom nášho dnešného výletu, má rozlohu 70 hektárov a 3 km dlhé kazematy, spájajúce jednotlivé bastióny, čím sa radí v Európe medzi unikáty vojenského staviteľstva.

Aj keď sa v pevnosti nikdy nebojovalo, počas viac ako 100 rokov v nej prebiehal sústavný výcvik tisícov vojakov, ktorí odtiaľto počas prvej aj druhej svetovej vojny išli priamo na front.

V rokoch 1945 – 1990 „zmizla“ Moništorská pevnosť z povrchu zemského, pretože si tu Sovietska armáda vytvorila najväčší tajný sklad munície v Európe.

Dnes je už pevnosť prístupná verejnosti a je v nej umiestnených 9 stálych výstav. V jednej z nich sa zoznámite s históriou lodníctva na Dunaji, v druhej je Múzeum chleba, ďalšia vám priblíži éru, keď patrila pevnosť Červenej armáde. Zaujímavá je aj prechádzka kazematmi, ktoré spájali jednotlivé bastióny a ktorými sa mohli vojaci operatívne presúvať medzi bastiónmi.

My si prezrieme z každého trošku vrámci kombinovaného okruhu so sprievodcom.

Vstupné do pevnosti :

  • dospelí : 1600 Ft
  • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 1300 Ft


Po skončení prehliadky bude do 15-tej hodiny osobné voľno, ktoré budete môcť stráviť v priestoroch Monoštorskej pevnosti, alebo sa budete môcť presunúť do ulíc Komáromu. Záujemcov o prechádzku Nádvorím Európy v Komárne (min. 10 osôb) odvezie náš autobus do Komárna a potom sa pre nás ostatných vráti pred Monoštorkú pevnosť, odkiaľ sa vyberieme na

Zastavenie tretie - Náučný chodník v Tate


Predpokladám, že toto je ten zlatý bod programu, ktorý vás tak oslovil. Predpokladám to preto, že ja sama som sa po tomto chodníku prechádzala a bola som ním doslova nadšená.

Náučný chodník Fényes tanósvény vznikol na miestach, kam sa po desaťročiach vrátila spodná voda. Táto oblasť bola kedysi totižto známa vysokou hladinou spodnej vody, čím tu vznikli rozsiahle močiarne oblasti. Samotné mesto Tata sa vždy vyznačovalo množstvom prameňov a aj priamo v jeho centre je veľké jazero.

Od roku 1973 tu však začali ťažiť uhlie (odtiaľ aj pomenovanie pre vedľajšiu obec Tatabánya = Tata - baňa) a vodu bolo treba zo šácht odčerpávať. To spôsobilo zníženie hladiny vody v celej oblasti a vyschnutie močiarov. 

Po viac ako 20-tich rokoch, keď sa s ťažbou uhlia prestalo, sa sem voda začala postupne vracať. Tak sa voda vrátila aj do bývalých močarísk a jej hladina ešte aj dnes postupne stúpa. Na území týchto močarísk, v roky nedotknutej prírode, postavili dlhý drevený chodník, vďaka ktorému môžete chodiť nad hladinou vody. Prechádzate doslova pralesom so zatopenými kmeňmi stromov, kde je množstvo vtákov, rôzneho farebného lietajúceho hmyzu, no aj vodné močiarne živočíchy (korytnačky, hady, žaby, jašterice). Súčasťou viac ako hodinovej prechádzky je aj veľké jazero celé pokryté leknami.

Vstupné na náučný chodník :

  • dospelí : 1300 Ft
  • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 700 Ft

Aj keď nás po chodníku bude sprevádzať miestny sprievodca, prosím dopredu o ospravedlnenie nášho sprievodcu, v ktorého silách určite nebude možnosť doslovného prekladu zvieracích a rastlinných názvov z maďarčiny do slovenčiny. Ja sama som ten okruh absolvovala so sprievodkyňou, ktorá mala tieto názvy dopredu naštudované, no aj tak bol v niektorých prípadoch problém pomenovať zviera či rastlinu po slovensky. Zamerajte sa preto hlavne na krásy prírody a kuriozitu, ktorú som ja nazvala 

VRIACE PIESKY 


Čo to je? Niektoré úseky chodníka vedú nad vodou, ktorej dno je piesčité. Z piesku prúdia (vrú) desiatky drobnulinkých pramienkov, ktoré so sebou berú zrnká piesku a stavajú tak miniatúrne vežičky, ktoré sa vzápätí rúcajú. Toto úžasné divadlo je veľmi fascinujúce a aj keď je viditeľné len na niektorých malých úsekoch pod náučným chodníkom, myslím, že sa oplatí ho vidieť. 

Aké "búrky" sú pod hladinou vo väčších hĺbkach, môžete vidieť na TOMTO videu.

Prechádzka chodníkom vedie cez už spomínané veľké jazero pokryté leknami, ktoré, dúfam, budú v plnom kvete.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok    Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok    Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Na prechádzku po chodníku som vyhradila 2 hodiny času, čo by malo stačiť aj tomu najzarytejšiemu obdivovateľovi prírodných krás.


POLOHA : severné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 148 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,30 - 11,00 - prehliadka mesta Győr so sprievodcom
12,00 - 13,00 - prehliadka pevnosti v Komárome
13,00 - 15,00 - osobné voľno, posedenie pri Dunaji, možnosť prechádzky po Komárome, možnosť obeda
15,30 - 17,30 - prechádzka po náučnom chodníku v Tate
19,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,00 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu