Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zber levandule v Branove, vodné mlyny na Malom Dunaji a Múzeum včelárstva v Kráľovej pri Senci (Slovensko)


 • termín :18.06.2016
 • doprava:15.00€/os.Túlačky po vodných mlynoch na Malom Dunaji s autobusom voňajúcim levanduľou

Nad postupnosťou jednotlivých zastávok tohto výletu dumám už tretí deň. Najprv levanduľa a nakoniec včely alebo najprv včely a nakoniec levanduľa? Každé poradie má svoje pre a proti, až o poradí nakoniec rozhodla pani z Vlastivedného múzea v Galante, ktoré spravuje 2 zo 4 mlynov, ktoré sú v pláne tohto výletu. Povedala mi, že pri kolovom mlyne v Jelke je okrem bufetov aj dobrá reštaurácia, kde sa budete môcť najesť. Bude to síce až po 18-tej hodine, no nejaké bufety budú pri každom mlyne, ktorý plánujeme navštíviť, tak dúfam, že od hladu a smädu nepomrieme. No a tak nakoniec zvíťazilo poradie - najprv levanduľa, nakoniec včely.

Levanduľa v Branove


Ak ste ešte nepočuli o malom láne levandule v obci Branovo pri Nových Zámkoch, tak ani ja. Len mi jedna klientka poslala odfotenú stranu z víkendovej prílohy novín Sme, kde sa píše o Rite Novosadovej, ktorej toto pole s rozmermi asi 100 x 100 metrov patrí. Okrem toho, že je záhradnou architektkou, pestuje na svojich pozemkoch všetko, čo sa len dá a stará sa aj o včely ... jednoducho, také malé bio-agro. A keďže levandule sa každý rok urodí neúrekom, dovolí aj okoloidúcim a návštevníkom, aby si z jej levandule natrhali, koľko chcú. Chcela som sa s ňou dohodnúť na nejakom poplatku za zber (v maďarskom Tihany pri Balatone za možnosť natrhania si vrecka levandule zaplatíte 2000 Ft, čo je skoro 7€), no ona toto odmieta a povedala mi, že nech radšej prispejeme nejakým dobrovoľným príspevkom do pokladničky, ktorá tu v tento deň bude. 

levandulove pole pani Novosadovej v Branove pri Novych Zamkoch - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skOkrem levandule si budete môcť od pani majiteľky a jej detí kúpiť aj levanduľový sirup, levanduľový med, levanduľový peľ a ešte všetko možné, čo z levandule môže byť ... a v ponuke bude vraj aj levanduľový koláč.

Na trhanie si môžete priniesť nožnice, no vraj sa dá jej levanduľa aj dobre lámať. Prosím každého z vás, ktorí si budete levanduľu trhať, prineste si na ňu nejakú tašku (ideálne plátenú), aby ste si ju potom mohli dať do kufra autobusu. Kvety levandule padajú a ak by ste si ich vzali do autobusu, tak by z vás pán šofér nemal radosť. 

POZNÁMKA : na obrázku je reálne pole pani Novosadovej.


Osem nástupov do autobusu a osem výstupov z neho


Dnešný výlet bude o levanduli, vodných mlynoch a včelách, ale aj o nástupoch a výstupoch z autobusu, ktorých kvôli postupnému presunu z miesta na miesto absolvujete sedem plus ešte jeden k tomu na toaletu na pumpe. 

Vodný lodný mlyn v Kolárove

vodny mlyn v Kolarove je ako jediny na Slovensku osadeny na lodi - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPo zbere levandule v Branove sa odvezieme k vodnému mlynu v Kolárove. Aj keď je to mlyn vodný, bude sa líšiť od ostatných troch, pretože toto je mlyn lodný, čo znamená, že je položený na dvoch lodiach. Na internete som sa dočítala, že pôvodne boli všetky mlyny na tejto časti Dunaja lodné, ale z dôvodu zvyšujúcej sa premávky ostatných lodí po rieke boli lodné mlyny zakázané a tak ich museli ukotviť, čím vznikli mlyny kolové (postavené v rieke na koloch). No a jediný funkčný vodný lodný mlyn na Slovensku je práve tento v Kolárove. Má však ešte jednu zvláštnosť a tou je 86 m dlhý zastrešený most, ktorý k mlynu vedie. Apropo - teraz (6.4.2016) zastrešený nie je, lebo mu robia strechu novú, no verme, že 18. júna uvidíme most aj mlyn v plnej kráse.

Vstupné do mlyna (komentovaná prehliadka) :

 • dospelí : 2€
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZTP : 1€


Vodný kolový mlyn v Dunajskom Klátove

Aby tento mlyn, ktorý už stojí na koloch, nezostal za tým kolárovským v hanbe, aj tam dnes pracujú na plné obrátky a menia v ňom podlahu a maľujú ho, čo by malo byť do našej návštevy už hotové. Koleso tohto mlyna je funkčné a sa točí (točilo by sa aj koleso mlyna v Kolárove, ale mlyn stojí na mŕtvom ramene, kde nie je dostatočný prúd). 

Vstupné do mlyna (komentovaná prehliadka) :

 • dospelí : 1€
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZTP :  0,5€


Vodný kolový mlyn v Tomášikove

stojí pri brehu Malého Dunaja po celý čas bez rekonštrukcie. Je v ňom expozícia mlynárstva v tejto oblasti a jeho koleso je poháňané elektromotorom.

Vstupné do mlyna (komentovaná prehliadka) :

 • dospelí : 1€
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZTP :  0,5€


Exkurziu po vodných mlynoch teraz trochu prerušíme a odvezieme sa kúsok od obce Kráľová pri Senci, kde je umiestnené jediné 


Múzeum včelárstva na Slovensku. 

Expozícia múzea je rozmiestnená v areáli Včelárskej paseky, ktorá tu vznikla v roku 1930. Zrod múzea sa datuje do roku 1975, kedy tu nadšenci začali zhromažďovať exponáty súvisiace so včelárstvom. Nájdete tu unikátne zbierky úľov (klátov, dlabákov a košov), používaných už v 17. storočí, debničkové úle rozličného typu z 18.storočia, ale aj reliéfne a figurálne úle. V budove veľkého včelína sú umiestnené medomety, lisy na medzistienky, včelárske pomôcky a potreby z rozličných období vývoja slovenského včelárstva. 

Poplatok za výklad : 0,50€ jednotne


Vodný kolový mlyn v Jelke

Vodny mlyn v Jelke je jedinym poschodovym mlynom v strednej Europe - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skbude posledným mlynom, ktorý dnes na Malom Dunaji navštívime. Aj ten je unikátny, pretože pôvodne to bol mlyn lodný, ale ho museli ukotviť na koly a postupnou prestavbou z neho vznikol dvojposchodový mlyn, čím je raritou v celej strednej Európe. Zaujímavý je aj tým, že celé jeho zariadenie je dokonale funkčné a keby ste doň nasypali obilie, tak by bol schopný ho zomlieť.

Vstupné do mlyna (komentovaná prehliadka) :

 • dospelí : 1€
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZTP :  0,5€


Tento mlyn si tiež pozrieme so sprievodcom a na koniec výletu som ho zaradila z dôvodu už spomínaného dobrého občerstvenia a aj z dôvodu, že jeho okolie je vraj veľmi krásne, tak si tu dáme krátky rozchod. O po ôsmej potom ôsmy krát nasadneme do autobusu, aby sme o nejakú tú hodinku z neho ôsmy krát vystúpili.


PS.: Na Malom Dunaji je ešte jeden vodný mlyn - v Jahodnej. Ten však patrí Západoslovenským energetickým závodom, ktoré ho zrekonštruovali, ale zatiaľ mlyn nie je prístupný verejnosti. 


POLOHA : juhozápad Slovenska

VZDIALENOSŤ : 127 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

6,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,30 - 10,30 - možný zber levandule v Branove
11,30 - 12,30 - prehliadka lodného mlyna v Kolárove
13,40 - 14,30 - prehliadka kolového mlyna v Dunajskom Klátove
15,00 - 15,40 - prehliadka kolového mlyna v Tomášikove
16,00 - 17,30 - prehliadka Múzea včelárstva v Kráľovej pri Senci
18,00 - 19,30 - prehliadka kolového mlyna v Jelke, možnosť občerstvenia
20,20 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,30 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu