Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Vianočné trhy a Beh čertov v Mariazelli (Rakúsko)


  • termín :28.11.2015
  • doprava:25.00€/os.
Ak zasnežené Vianoce, tak jedine v Mariazelli

Meteorológovia nás strašia tuhou zimou, no mne sa zdá, že to robia začiatkom každej zimy a nakoniec z toho vyjde počasie, pri ktorom pomaly ani nie je potrebné kúriť. A dokonca už ani na cibuľu nie je spoľahnutie - veď podľa starých babských rád sa stačí pozrieť, koľko šúp si "prichystala na zimu" a hneď je jasné, aká tá zima bude. Od cibule z Kauflandu sa to však asi nedozviem, pretože je možné, že pochádza z "teplých" krajov a taká sa "obliekať" nemusí. Budem sa teda držať predpokladu, že "biela" zima nám asi (ako doteraz skoro každý rok) hroziť nebude a tak si poďme snehu užiť do rakúskych hôr. Hrozí síce riziko, že nám deň pred výletom zaveje cesty a výlet budem musieť z bezpečnostných dôvodov zrušiť, no treba myslieť pozitívne a veriť, že nám počasie dovolí pobudnúť aspoň pár hodín v tomto krásnom meste v Rakúskych Alpách.

Mariazell 


je mesto v spolkovej krajine Štajersko a kým sa 1.1.2015 nespojil s okolitými obcami Halltal, Guswerk a Sankt Sebastian, nemal ani 1500 obyvateľov. Spojením všetkých obcí sa počet ich obyvateľov zvýšil na skoro 4 000. 

Zaujímavé je ešte uviesť partnerské obce mesta :


zasnezene vianocne trhy v mariazelli - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skNemusí vám byť čudné, že sú to všetko pútnické miesta, pretože aj Mariazell je pútnicke mesto a dokonca najväčšie v Rakúsku.

No a preto sa tu konajú aj (vraj v Rakúsku) najväčšie vianočné trhy, na ktorých majú obrovský adventný veniec s 24 sviečkami a velikánsku perníkovú chalúpku.

Trhy tohto roku začnú 26. novembra a končiť budú 20. decembra 2015, no len v jeden deň z tohto obdobia sa bude v Guswerku konať beh čertov. Bude to v sobotu, 28.11.2015.

vianocne trhy v mariazelli a adventny veniac - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPo príchode do Mariazellu si ho najprv prezrieme so sprievodkyňou, ktorá bude s nami na celom dnešnom výlete. Navštívime Baziliku, ktorá sa tu začala stavať v roku 1340 v gotickom slohu aj jej klenotnicu a potom sa prejdeme po mestečku. Nasledovať bude osobné voľno, počas ktorého budete mať dostatok času na návštevu viac ako 80-tich stánkov s vianočným tovarom. Budú tu, samozrejme, otvorené aj kaviarne, cukrárne a reštaurácie, kde sa budete môcť zohriať.

V meste pôsobia rodiny, ktoré sa celé generácie venujú rovnakému remeslu. Taká je rodina Pirker, ktorá je odborníkom na miestne perníky a jej príslušníci ich tu pečú už 300 rokov. Známa je aj rodina Arzberger, ktorá tu od roku 1871 vyrába špeciálny bylinný likér. Výrobne oboch rodín sa dajú navštíviť, no prehliadka každej trvá skoro celú hodinu. Keďže v termíne našej návštevy sa nedá objednať prehliadka pre celú skupinu, budete ich môcť navštíviť individuálne. Svoje výrobky však budú ponúkať aj v ich stánkoch priamo v centre mesta. 

maska certa - Beh certov - Mariazell - Sankt Sebastian - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk  Beh certov v Mariazelli - Sankt Sebastian - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk  Maska certa na Behu certov v Sankt Sebastian - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk

Beh čertov (po nemecky Krampuslauf) je veselica, ktorá k vianočnému Marizellu už tradične patrí. Nekoná sa však priamo v Mariazelli, ale v susedných obciach Sankt Sebastian alebo Guswerk. V tomto roku "los padol" na Guswerk, od Mariazellu vzdialený 5 km, kam sa odvezieme autobusom. Bude na každom z vás, aké miestečko si v centre Guswerku nájdete, aby ste dobre videli, no o 18-tej hodine by malo začať asi hodinové divadlobeh čertov, čo sú vlastne ľudia oblečení v maskách čertov, démonov a strašidiel a to všetko bude sprevádzané ohňom, petardami a prskavkami.  Masky budú veľmi kvalitné a aj veľmi strašidelné a malo by ich tu "strašiť" asi 100, tak sa máte na čo tešiť.

Po skončení tohto predstavenia potom nasadneme do autobusu a bude nás čakať cesta domov. Pre vašu bezpečnosť budú v autobuse 2 šoféri.

Z dôvodu možnosti nepriaznivého počasia v okolí Mariazellu (hornatá krajina, možnosť závejov, fujavice) si CA vyhradzuje právo v piatok pred výletom zrušiť výlet.


POLOHA : východné Rakúsko

VZDIALENOSŤ : 225 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

9,05 - nástup na Patrónke v Bratislave
9,15 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
13,00 - 17,30 - prehliadka Mariazellu so sprievodcom, osobné voľno na vianočných trhoch
17,30 - 18,00 - presun autobusom do obce Guswerk (cca 5 km)
18,00 - 19,00 - Beh čertov v Guswerku

do 19,30 - návrat k autobusu, odchod na Slovensko
22,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
23,00 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete

v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu