Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Prehliadka Oravského hradu a Slovenského orloja v Starej Bystrici, zastávka na Staromestských slávnostiach v Žiline (Slovensko)


 • termín :30.05.2015
 • doprava:30.00€/os.Slovenský orloj v Starej Bystrici

je najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Celková kompozícia orloja predstavuje sediacu Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska.

Vo výklenkoch orloja je umiestnených 6 bronzových plastík, ktoré boli odliate v ateliéri Tri kamene v Stupave. Plastiky predstavujú:

 • knieža Pribinu
 • kráľa Svätopluka
 • Antona Bernoláka
 • Ľudovíta Štúra
 • Milana Rastislava Štefánika a
 • Andreja Hlinku.


Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokNa časti z kameňa boli použité nerasty, ktorá sa ťažia výhradne na Slovensku a to boli ryolit z Hliníka nad Hronom a jediný slovenský mramor - zlatý ónyx z Levíc. 

Okrem bronzových plastík sú súčasťou orloja aj drevené plastiky z topoľového dreva od ľudového rezbára Petra Kuníka z Tvrdošína. Ide o svätcov, ktorých osudy boli spojené so Slovenskom: sv. Cyril, sv. Metod, sv. Andrej-Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtech.

Hlavnou časťou orloja je takzvaný astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku. Veď bez astrolábu orloj nie je orlojom! Raritou je aj to, že astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice, nejde teda o kópiu iného orloja.

Vo vežičke orloja sú umiestnené dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý zvon vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov. Orloj v Starej Bystrici odbíja každú celú hodinu.


Náš predpokladaný príchod k tomuto orloju je o 9,30 hod. Najprv si orloj prezrieme a sprievodkyňa z miestneho informačného centra nám o ňom aj niečo porozpráva. Počkáme si na 10-tu hodinu a odbíjanie orloja a poberieme sa k ďalšiemu cieľu našej cesty a tým bude

Oravský hrad

Oravský hrad je jedným z najkrajších hradov na Slovensku a patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na našom území. Jeho história siaha až do 13. storočia, keď tu (pravdepodobne na mieste dreveného hrádku) postavili hrad  murovaný, ktorý sa v písomných prameňoch prvý krát spomína v roku 1267.

Oravský hrad sa delí na horný, stredný a dolný hrad. Horný hrad tvorí najstaršia časť hradu - Citadela, ktorá bola postavená v 13. storočí a slúžila na obranu hradu. Stredný hrad sa skladá z Korvínovho paláca, paláca Jána z Dubovca a obytnej veže. No a dolný hrad, to sú : Turzov palác, kaplnka svätého Michala, západná a východná bašta, budova fary a obranný systém zložený z prvej, druhej a tretej hradnej brány.

Vedeli ste ?

 • na tomto hrade bola nakrútená prvá čiernobiela verzia filmu Dracula z roku 1922
 • pôvodná hĺbka hradnej studne bola 90 metrov.


Vstupné na hrad :

 • dospelí: 6 €
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 3,50€
 • deti do 6 rokov : zdarma

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Videli sme už Orloj v Banskej Bystrici a viac ako 2 hodiny sme pobudli na Oravskom hrade. Zostaneme však v tomto kraji ešte chvíľku a presunieme sa do Žiliny, kde sa dnes konajú

Staromestské slávnosti

Tento rok to bude už 21. krát, čo sa budú na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku v Žiline konať tieto slávnosti. Sú najväčším podujatím nielen v Žiline ale aj na severnom Slovensku.

Prvý krát sa tieto slávnosti konali v septembri 1995 pod názvom Žilinské trhy ľudových a umeleckých remesiel. Dnes už bývajú pravidelne na prelome mája a júna. Začínajú sa slávnostným sprievodom od Starej radnice k Námestiu A. Hlinku. Primátor mesta symbolicky odovzdá kľúče od mestských brán umelcom, ktorí počas štvrtka, piatka a soboty kraľujú mestu. Súčasťou podujatia sú tradičné trhy ľudových a umeleckých remesiel. Neoddeliteľnou súčasťou slávností sú vystúpenia domácich i zahraničných spevákov a hudobných skupín.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok   Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok   Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok


POLOHA : severné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 290 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 


5,50 - odchod z Patrónky v Bratislave
6,00 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
9,30 - 10,00 - zastávka pri orloji v Starej Bystrici
10,00 - 12,00 - cesta na Oravský hrad
12,00 - 14,00 - prehliadka Oravského hradu
14,00 - 16,00 - cesta do Žiliny
16,00 - 18,00 - účasť na Staromestských slávnostiach v Žiline
21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
21,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy 
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie
  • som osobne prítomná na každom výlete

      

v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu