Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Osvienčim - 6 hodinová prehliadka koncentračného tábora so sprievodcom (Poľsko)


  • termín :20.09.2014
  • doprava:33.00€/os.Auschwitz nie je Osvienčim !

Hneď na úvod chcem vysvetliť nadpis tohto článku. Naozaj. Osvienčim nie je Auschwitz. Poliaci nemajú radi, keď niekto nazýva koncentračný tábor, ktorý tu počas II. svetovej vojny zriadili fašisti, Osvienčim. V tej dobe fašisti Osvienčim nazývali Auschwitzom a okrajovú časť Osvienčimu s poľským názvom Brzezinka premenovali na Birkenau. KL Auschwitz - Birkenau založili na poľskom území Nemci, tak nech mu nemecký názov aj ostane. To len tak na úvod.


Návšteva KL (konzentrationslager) Auschwitz-Birkenau je už tradične vždy raz za rok v ponuke mojich výletov. Tak isto ako PrahaMacocha či Gulášový festival v Mikulove.

Nebudem vám tu opisovať históriu vzniku a spôsob fungovania KL Auschwitz - všetci viete aspoň to, že ho založili fašisti začiatkom II. svetovej vojny a že tu zomreli milióny väzňov, hlavne Židov. Podrobnosti o ňom vám porozprávam v autobuse cestou tam a potom bude mať hlavné slovo sprievodkyňa, ktorá vám o ňom dopodrobna porozpráva všetko počas šiestich hodín, ktoré s nami strávi. Radšej vám opíšem plán tohto výletu.

Z Malaciek a Bratislavy musíme vyraziť skoro ráno, aby sme do tábora dorazili do 10-tej hodiny. Po ceste budeme mať 2 - 3 krátke prestávky (len na WC), aby sme sa zbytočne nezdržiavali.

Keďže v Auschwitz býva o 10-tej najväčší nával, prezrieme si najprv KL Birkenau

Birkenau 

je od KL Auschwitz vzdialený len 2 km. Je to veľká trávnatá plocha s pozostatkami murovaných a drevených barakov a 4 plynových komôr (tie však boli vyhodené do vzduchu, takže po nich zostali len ruiny). Prezrieme si "saunu", "Kanadu", prejdeme sa k miestam, kde stál "Biely dom" a kde boli spaľovacie jamy. Birkenau je rozsiahly, rátajte preto s dlhou prechádzkou.

Aby sme využili služby sprievodkyne čo najlepšie, po prehliadke Birkenau sa hneď presunieme do Auschwitz. Dáme si 15 minútovú prestávku na WC či zjedenie jedla prineseného so sebou, no nebude čas na reštauráciu. Nepočítajte ani s bufetmi, lebo tie pri vstupe do Auschwitz nie sú (čas na jedlo bude po skončení prehliadky oboch táborov).

Auschwitz

V KL Auschwitz sú dnes v budovách, kde boli väznení väzni, samostatné expozície s tematikou ich života v tábore. Sú tu aj pozostatky po väzňoch nájdené v skladoch "Kanada" po úteku fašistov z tábora (kufre, topánky, vlasy, okuliare, kuchynský riad, hrebene, zubné kefky ...). Prezriete si trestný blok 11, šibenicu, kde po vojne odvisol veliteľ tábora Rudolf Höss a tak isto aj prvú a jedinú zachovalú plynovú komoru s kremačnými pecami. V Auschwitz si mohol každý štát, ktorého príslušníci tu boli väznení, spraviť svoju expozíciu. My ju máme v jednom baraku spolu s Čechmi a navštívime aj ju. Je to jediné miesto v tábore, kde si môžete materiály z tých čias prečítať v slovenčine. 

Prehliadka oboch táborov by mala skončiť do 16-tej hodiny, kedy si dáme hodinovú prestávku na oddych a návštevu miestnej reštaurácie. Potom sa vydáme na spiatočnú cestu domov.

V cene výletu je už zahrnutá platba za sprievodcu a aj poplatok za slúchadlá. 


Poznámka : V reštaurácii sa dá platiť len Zlotými, no je tu aj zmenáreň. Za WC sa platí aj € (0,50€)


Cestovná agentúra má právo v prípade nutnosti zmeniť v deň konania výletu dĺžku trvania výletu


POLOHA : juhozápadné Poľsko

VZDIALENOSŤ : 339 km od Bratislavy, 376 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

3,00 - odchod z Malaciek
3,15 - zastávka v Stupave na Autobusovej stanici
3,20 - zastávka na Patrónke v Bratislave
3,30 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - príchod do Osvienčimu, 6-hodinová prehliadka oboch častí tábora so sprievodcom

16,00 - 17,00 - občerstvenie v miestnej reštaurácii, odchod domov
22,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
22,35 - príchod na Patrónku v Bratislave
22,45 - príchod na Autobusovú stanicu v Stupave
23,00 - príchod do Malaciek

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • som osobne prítomná na každom výlete