Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Santiniho moravský okruh po trase Rajhrad - Křtiny - Zvole - Horní Bobrová - Žďár nad Sázavou a Zelená Hora (Česká republika)


  • termín :13.06.2015
  • doprava:26.00€/os.Exkluzívny výlet zameraný na pamiatky projektované jedinečným architektom Janom Blažejom Santini - Ajchlom - moravský okruh.

Hneď na úvod sa priznám, že donedávna mi meno Santini nehovorilo vôbec nič. Až keď som začala plánovať výlety do Punkevných jaskýň a hľadala som v okolí, čo k nim ešte pridať, objavila som v malinkej obci Křtiny nádherný pútnický kostol, ktorý projektoval práve Santini. Odvtedy sme sa vždy po prehliadke jaskýň a priepasti Macocha cestou domov zastavili v Křtinách. 

Až keď som do Googlu zadala meno Santini, zistila som, aký jedinečný architekt to bol a aké množstvo stavieb projektoval. Bolo ich okolo 80 a jeho rukopis v štýle barokovej gotiky je okamžite spoznateľný.


Len pár faktov z jeho života :Narodil sa 3.2.1677 v Prahe a v Prahe vo veku nedožitých 47 rokov aj zomrel, takže ho môžeme považovať za českého architekta. Narodil sa čiastočne ochrnutý, takže sa nepredpokladalo, že bude kamenárom, ako jeho otec. Aj napriek svojmu postihnutiu sa však kamenárom vyučil a vedomosti o kameni potom využil v projektovaní množstva nádherných stavieb. Jeho snáď najznámejšou stavbou je pútnický kostol na Zelenej Hore a aj jeho prehliadka bude súčasťou tohto poznávacieho výletu.


Z Bratislavy vyrazíme skoro ráno a vrátime sa až okolo 22. hodiny. Časovo je tento výlet dosť náročný, tak budeme mať v autobuse dvoch pánov šoférov. V Rajhrade k nám pristúpi sprievodca, ktorý je odborníkom práve na Santiniho život a dielo a ten nás bude sprevádzať po celý deň. V každej pamiatke nás ešte k tomu bude čakať miestny odborník na danú stavbu a niekoľko krát sa dostaneme aj do priestorov, ktoré sú inak verejnosti neprístupné! Súčasťou výletu bude aj možný obed v Kunštáte. Odber jedla nie je povinný, v prípade záujmu si jedlo vyberiete ráno v autobuse z menu, ktoré vám predloží pán sprievodca. Za obed si platí každý sám v českých korunách. Súčasťou platby za výlet nie sú ani vstupy do pamiatok. 

Celková cena vstupného je 260 Kč, tie mi zaplatíte v autobuse. 

Ako prvý si prezrieme Benediktínsky kláštor v Rajhrade. Privíta nás v ňom prior kláštora, pán Gazda, ktorý nám porozpráva o kostole Svätého Petra a Pavla a o Santiniho architektúre a zavedie nás aj do priestorov kláštora, ktoré sú verejnosti neprístupné.

  

 Z Rajhradu sa presunieme do Křtín, no teraz si ich nebudeme prezerať individuálne, ale k nim budeme mať aj odborný výklad. Tu nás najprv privíta rozozvučaná zvonkohra pozostávajúce z 33 zvonov a po nej pán dekan Peňáz, ktorý nám povie všetko o kostole Mena Panny Márie, ktorý tu Santini projektoval. Súčasťou prehliadky bude aj návšteva oratória a kostnice.

  

Potom bude nasledovať obed v Kunštáte.

Z Kunštátu pôjdeme do Žďáru nad Sázavou a po ceste sa zastavíme pri dvoch Santinim projektovaných kostolíkoch v Zvoli a v Hornej Bobrovej. Tie si prezrieme len zvonka a niečo o ich histórii nám povie sprievodca. 

Čaká nás totižto ešte väčšia krása a tou bude prehliadka bývalého cisterciánskeho kláštora v Žďári nad Sázavou. Prezrieme si aj Baziliku Minor a Studničnú kaplnku a na rade bude posledné Santiniho dielo - pútnický kostol Svätého Jána Nepomuckého na Zelenej Hore. Na ten budeme mať tak hodinku a potom sa už poberieme na cestu domov.

  

Tento výlet bude patriť medzi tie náročnejšie, no vďaka jeho tematickej ucelenosti sa zoznámite s dielom architekta Santiniho na území Moravy. No a ak budete mať záujem, tak do budúcna sa za Santinim postupne vypravíme do východných aj západných Čiech a aj do Prahy.


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : celý okruh (Bratislava - Santiniho pamiatky - Bratislava) je dlhý 458 km

ČASOVÝ PLÁN : 

6,00 - odchod z Bratislavy z Havnej vlakovej stanice
6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
6,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Tescu
8,30 - 10,00 - prehliadka kláštora v Rajhrade
11,00 - 12,30 - prehliadka kostola v Křtinách
13,00 - 14,00 - obed v Kunštáte
14,15 - 16,10 - cesta do Žďáru nad Sázavou, po ceste zastávka pri kostoloch v obciach Zvole a Horní Bobrová, prehliadka exteriérov
16,30 - 17,30 - prehliadka bývalého cisterciánskeho kláštora v Žďári nad Sázavou
17,45 - 18,45 - prehliadka pútnického kostola na Zelenej Hore
21,30 - príchod do Malaciek
21,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
22,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete

v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu