Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Székesfehérvár, Veszprém a kúsok Balatonu (Maďarsko)


  • termín :25.06.2016
  • doprava:19.00€/os.Miesta, kde sa rodila maďarská história

Maďarsko, to nie je iba Budapešť so svojim Parlamentom či Tropicariom, alebo termálne kúpaliská v Mosonmagyaróvári, Sárváre či v Büku. Maďarsko má miesta, kde sídlili veľké rímske tábory, miesta, kde sa usadili slovanské kmene, ale aj miesta, kde začali vznikať civilizované dejiny Maďarov. 

Székesfehérvár - mesto kráľov


Mesto Székesfehérvár, po našom Stoličný Belehrad, je jedno z najstarších maďarských miest, založené už okolo roku 970. Prvý maďarský kráľ, Štefan I., syn Gejzu, zjednotiteľa Maďarov, si práve Fehérvár vybral za svoje sídelné mesto, dal si tu postaviť svoj súkromný kostol (neskorší korunovačný chrám) a udelil Fehérváru výsady slobodného kráľovského mesta. V meste umiestnil kráľovský trón, tu boli uchovávané kráľovské korunovačné klenoty, kráľovský poklad, aj štátny archív. Jedine kráľ korunovaný v Székesfehérvári bol legitímnym maďarským kráľom, ak ho tam svätoštefanskou korunou korunoval ostrihomský arcibiskup.

Takúto korunováciu tu miestni zažili 43 krát, pretože tu bolo korunovaných 43 uhorských kráľov.

radnicne namestie a Krajinske jablko v Szekesfehervari - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skSamotný kráľ Štefan I. sa v tomto meste aj nechal pochovať a jeho pozostatky (okrem ruky, ktorá je relikviou v Bazilike svätého Štefana v Budapešti a lebky v striebornej helme, ktorá je zas uložená v tunajšom Diecéznom múzeu) sú dodnes spolu s pozostatkami 8 kráľov z rodu Arpádovcov a 7 panovníkov zo zmiešaných rodov, uchované v miestnej bazilike.

Je samozrejmé, že v meste, kde sa konalo toľko významných udalostí, mali svoje domy najvýznamnejšie maďarské rody, avšak žiaden z nich sa nezachoval. Najstaršou pamiatkou v meste je gotická kaplnka Svätej Anny z 15. storočia, ktorá ako jediná z viac ako 30 kostolov a kaplniek z toho obdobia, sa zachovala až dodnes. Turci sa totižto dostali aj do tejto oblasti a tak spustošili všetku krásu, ktorá v meste bola. V jednej z veží baziliky bola pre obranu uložená munícia, no tá vybuchla a z baziliky zostali len ruiny. Kamene z nej boli roznesené na vtedy užitočnejšie opevnenie, kráľovské hrobky boli zvalené a kosti pomiešané. Po Turkoch prišiel mor a mesto takmer vymrelo.

Súčasné pamiatky mesta sú z 18.-19. storočia, kedy nastal jeho nový rozkvet. Do centra, ktoré si zachovalo stredovekú štruktúru ulíc, sa vrátila aristokracia a začala s výstavbou vtedy moderných domov a palácov. Nanovo tu boli postavené kostoly a kláštory v barokovom slohu, z ktorých niektoré počas našej prehliadky mesta navštívime aj my. Centrum Székesfehérváru si prezrieme so sprievodcom, ale komu by sa nechcelo chodiť, môže individuálne využiť služby miestneho turistického vláčika a za 600 Ft sa po meste povoziť. Vláčik štartuje z Radničného námestia, od sochy Krajinského jablka.

Veszprém - mesto kráľovien


Tak ako je Székesfehérvár mestom, kde boli korunovaní králi, tak boli kráľovné Maďarska korunované v meste Veszprém, ktorý je od Székesfehérváru vzdialený 45 km západne.

mesto Veszprem, Dom svateho Michala - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVeszprém si za svoje mesto vybrala už manželka kráľa Štefana I., Gizela Bavorská a po nej ju nasledovali aj ostatné manželky maďarských kráľov. Bodaj by aj nie, veď o Veszpréme sa aj dnes hovorí, že patrí medzi najkrajšie maďarské mestá - rozkladá sa na piatich pahorkoch medzi severným a južným hrebeňom Bakoňského lesa a od Balatonu je vzdialený len 12 km. 

Už v 11. storočí tu Gizelin manžel vybudoval hrad a založil najstaršie buskupstvo v Maďarsku, ktorého povinnosťou aj právom bolo vykonať korunováciu kráľovnej. A kráľovné tu boli nielen korunované, ale mesto aj bolo ich majetkom.

Aj vo Veszpréme  je mnoho vzácnych stavieb, akou je Dóm svätého Michala, ktorého základy boli položené v roku 1011, alebo ranogotická Gizelina kaplnka, v ktorej sú vzácne fresky. 

Na prehliadku mesta budeme mať 1,5 hodinu a prezrieme si to najkrajšie, čo vo Veszpréme môžeme vidieť.

... kúsok Balatonu 


Ak ste nevedeli určiť, čo ten "kúsok Balatonu" v nadpise výletu znamená, tak tým som myslela krátku prechádzku po nábreží tohto veľkého jazera. Tí starší Balaton poznajú ešte z čias, kedy to bola skoro jediná možnosť, kam ísť k "moru" na dovolenku a tí mladší Balaton už asi ani nepoznajú, pretože dnes naše cesty za oddychom smerujú oveľa ďalej, k naozajstným moriam.

Balaton však už nie je "len" tou veľkou mlákou s bahnitým dnom, ale dnes ponúka kvalitné hotely, relaxačné zóny, atrakcie a upravené pláže. A tak keď už budeme nejakých tých 15 km od Balatonu, tak by bola škoda sa tam na hodinku nezastaviť, nepoprechádzať sa, alebo si neoddýchnuť v niektorej miestnej kaviarni a nepochutiť si na výbornej maďarskej káve.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Vstupy - návšteva kostolov v oboch kráľovských mestách je bezplatná, no aj napriek tomu odporúčam vziať si so sebou na výlet Forinty na prípadné suveníry, turistický vláčik alebo obed či iné občerstvenie.


POLOHA : severozápad Maďarska

VZDIALENOSŤ : 164 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

6,50 - odchod z Patrónky v Bratislave
7,00 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 13,00 - prehliadka mesta Székesfehérvár, prestávka na obed
14,00 - 15,30 - prehliadka mesta Veszpém
16,00 - 17,00 - možnosť prechádzky po brehu Balatonu
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu