Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Szentendre - Skanzen maďarskej dediny (Maďarsko)


  • termín :26.06.2016
  • doprava:25.00€/os.Maďarsko - slovanský mix

Szentendre, po našom Svätý Ondrej, je mesto rozprestierajúce sa na pravom brehu rieky Dunaj a aj keď sa to nezdá, žije v ňom viac ako 25 000 obyvateľov. Má krásnu promenádu popri Dunaji (korzo) a na hlavnej ceste je množstvo obchodíkov a reštaurácií, ktoré lákajú vždy prítomných turistov.

Toto územie bolo osídlené už začiatkom nášho letopočtu a neskôr až sem prenikli rímske légie. Postavili tu  vojenský tábor s názvom Ulcisia Castra a v 4. storočí ho na počesť cisára Konštantína Veľkého premenovali na Castra Constantina. Rimanov odtiaľto v roku 430 vyhnali Huni, neskôr sem prišli Avari a nakoniec sa tu usadili maďarské kmene. 

Aj napriek tomu však toto mesto nikdy nebolo čisto maďarské. V 15. storočí sa sem začali presúvať prisťahovalci z Balkánu, ktorí utekali pred Turkami, no aj Szentendre sa nakoniec po roku 1541, kedy Turci dobyli neďaleký Budín, stalo súčasťou Osmanskej ríše. V tej dobe to však už bolo srbsko-dalmatínsko-grécke mesto s krivoľakými úzkymi uličkami a pravoslávnymi srbskými kostolmi, ktoré tu ešte aj dnes vytvárajú svojskú atmosféru. Dôkazom prítomnosti slovanských obyvateľov sú ešte dnes názvy ulíc vypísané cyrilikou

Mesto umelcov


Ulica vyzdobena dazdnikmi v meste Szentendre - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk

Szentendre začiatkom 20. storočia objavili umelci z neďalekej Budapešti a začali ho využívať na kratšie aj dlhšie oddychové pobyty. Miesto si tak obľúbili, že neskôr sa sem presťahovali nastálo a svoje umelecké výrobky začali predávať v malých obchodíkoch v historickom centre mesta. Tieto obchodíky so všemožnými výrobkami a suvenírmi sú tu dodnes a vytvárajú v Szentendre neopakovateľnú atmosféru.


My si po príchode Szentendre prezrieme najprv so sprievodcom a potom budete mať voľno na individuálne "túlačky" po jeho uliciach, obchodíkoch, kaviarničkách či dunajskom korze. 


Potom nastúpime do autobusu a odvezieme sa do neďalekého Skanzenu maďarskej dediny.Najväčší skanzen ľudovej architektúry v Maďarsku

je práve ten v Szentendre. Na ploche s rozlohou skoro 60 hektárov tu nájdete viac ako 260 plne zariadených domov z 19.-20. storočia, ktoré sú rozdelené na 9 tematických okruhov, z ktorých každý jeden predstavuje jednu časť Maďarska. Na relatívne malej ploche tak spoznáte odlišnosti regiónov tejto rovinatej krajiny.

Skanzen madarskej dediny v Szentendre - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skSúčasťou skanzenu sú hospodárske budovy, kostoly, sýpky, mlyny, ale aj políčka s vysadenými plodinami. Aby bol skanzen naozaj autentický, v ohradách tu chovajú domáce hospodárske zvieratá typické pre jednotlivé regióny. Oblečenie a pracovné nástroje bývalých obyvateľov domu uvidíte cez otvorené vchodové dvere, do niektorých budov bude možné aj vstúpiť a prezrieť si rozloženie izieb.

Skanzen je naozaj rozsiahly a dĺžka prehliadkovej trasy je viac ako 5 km, ale aby ste nemuseli chodiť tak veľa pešo, premáva po skanzene historický vláčik. Súčasťou skanzenu je reštaurácia, pekáreň s domácim maďarským chlebom, kaviareň a obchod so suvenírmi.

Vstupné do skanzenu : 

  • 27 - 62 rokov : 2000 Ft (cca 7€)
  • 6-26 a 62 - 70 rokov - 1000 Ft
  • nad 70 rokov : zdarma


Lístok na vláčik v skanzene : 500 Ft


POLOHA : sever Maďarska

VZDIALENOSŤ : 220 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - odchod z Patrónky v Bratislave
7,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
10,30 - 11,30 - prehliadka mesta Szentendre so sprievodcom

do 12,30 - osobné voľno v Szentendre, presun autobusom do skanzenu
13,00 - 16,30 - osobné voľno v Skanzene maďarskej dediny
19,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,00 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu