Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zámok Tovačov a 35. medzinárodné stretnutie umeleckých kováčov HEFAISTON na hrade Helfštýn (Česká republika)


 • termín :27.08.2016
 • doprava:20.00€/os.Nenápadná perla Hané

Keď spojíte Olomouc s Kroměřížom a Prostějov s Přerovom, ich spojnice sa vám pretnú v mestečku s dochovaným renesančným námestím z roku 1475 a so zámkom s jednou z najvyšších veží v Českej republike - v meste Tovačov.

Tovačov vznikol na spojnici už spomínaných miest, čo boli kedysi významné obchodné cesty. Územie bolo kedysi bažinaté a aj dnes mesto z troch strán obklopujú rybníky. Lesy, kde dodnes rastú 500 rokov staré duby, boli už oddávna využívané na lov a tak tu v 2. polovici 11. storočia vzniklo akési útočisko lovcov, neskôr prestavané na vodné hradisko. To patrilo najprv kráľovi, no od roku 1327 ho vlastnili Tovačovskí z Cimburka. Tí dali hradu gotickú podobu a opevnili ho valmi s nárožnými baštami. To bolo v období husitských vojen, kedy bol hrad Tovačov významným útočiskom HusitovJan Tovačovský z Cimburka bol totižto jedným z pánov, ktorí sa po boku kališníkov zúčastnil niekoľkých bitiek.

Z gotického hradu renesančný skvost


Schodisko na zamku Tovacov - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skHrad Tovačov sa v roku 1502 rozlúčil s posledným svojim majiteľom nesúcim meno Tovačovský z Cimburka, pretože rod vymrel po meči. Avšak ešte za vlády posledného tohto mena, v roku 1492, bola na nádvorí hradu dokončená veža v renesančnom slohu, nazývaná Spanilá, dodnes jedna z najvyšších v Českej republike. Má výšku 96 metrov a jej vstupný portál je vraj najstaršou zachovalou renesančnou stavbou na sever od Álp.

Spanila veza - 96 metrov vysoka veza zamku Tovacov - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPo vymretí Tovačovského rodu sa na ďalších skoro 100 rokov vlastníkmi hradu stali páni z Pernštejna, ktorí ho prestavali do renesančnej podoby, čím ho už bolo možné klasifikovať ako zámok. Neskôr ho vlastnili rôzne rody, od roku 1945 patril štátu a od roku 1994 je vlastníkom tovačovského zámku mesto Tovačov.

Vstupné na zámok Tovačov :

 • dospelí : 80 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 40 Kč


Výstup na vežu : 30 Kč

My si počas dvoch hodín najprv prezrieme interiéry zámku a prejdeme sa aj po námestí v Tovačove. Jeho dominantou je zasa renesančná radnica zo 16. storočia a fontána na námestí z roku 1694.

Potom už nastúpime do autobusu a odvezieme sa 35 km severovýchodne, k obci Týn nad Bečvou, nad ktorou sa týči 

hrad Helfštýn.  


areal hradu Helfstyn - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skTento hrad patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v Českej republike a aj keď je dnes už len zrúcaninou, patril v dobe svojej najväčšej slávy významným šľachtickým majiteľom. Od konca 15. storočia ho vlastnili páni z Pernštejna, neskôr Kateřina z Ludanic, ktorá hrad priniesla ako veno do sobáša s Petrom Vokom z Rožmberka. Petr Vok vytvoril z hradu významnú pevnosť a dal na ňom vybudovať reprezentatívny dvojkrídlový renesančný palác. Neskôr hrad vlastnili páni z Vrbna, no tým bol majetok po bitke na Bielej hore skonfiškovaný a prešiel do vlastníctva kardinála Františka z Dietrichsteina. Za jeho vlády hrad slúžil ako vojenská pevnosť, no neskôr túto úlohu stratil a od 17. storočia chátral. Zostala z neho len zrúcanina, ktorá sa však postupne opravuje a konzervuje. Dnes má hrad 5 vstupných brán, 4 sprístupnené nádvoria, niekoľko obranných veží a rozsiahly systém vnútorného aj vonkajšieho opevnenia.

Hefaiston


jedna z prac kovacov na stretnuti kovacov Hefaiston na hrade Helfstyn - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skje medzinárodné stretnutie kováčov z celého sveta, ktorí práve na hrad Helfštýn prichádzajú vždy raz ročne, koncom augusta a to už od roku 1982. Sú ich doslova stovky z desiatok krajín (v roku 2008 ich bolo 500 z 20 krajín) a počas víkendu, kedy sa toto stretnutie koná, tu vyrobia tisícky výrobkov z kovu. Na prácu používajú rôzne materiály a pod ich rukami a kladivami vznikajú ako praktické výrobky, tak fantastické umelecké diela. Najlepšie z nich potom zdobia nádvorie hradu, stávajú sa súčasťou  Expozície umeleckého kováčstva, ktoré má na hrade stálu expozíciu, alebo ich inštalujú v neďalekej obci Týn nad Bečvou. 

Všetky nádvoria sa v tento deň premenia na galériu pod holým nebom, ktorej neopakovateľný obsah doplní rad komorných prác z kategórií šperky a zbrane, ktoré budú vystavené v tzv. H-štúdiu na III. nádvorí. Živá tvorba bude prebiehať aj na lúke pred hradom, v historickej hradnej kováčskej dielni a na priľahlých pracoviskách Kravařského nádvoria. II. nádvorie bude vyhradené na hudobnú produkciu a na lúke pod hradom bude rozsiahly jarmok remeselných výrobkov s možnosťou občerstvenia.

Vstupné do hradného areálu počas stretnutia kováčov :

 • dospelí : 150 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 70 Kč


UPOZORNENIE : v tento deň nie je možné si hrad prezrieť so sprievodcom. Na hrade je stála 

 • expozícia umeleckého kováčstva
 • expozícia historickej mincovne
 • expozícia archeológie


Povesť o vzniku hradu Helfštýn

Kedysi dávno vládol v tomto kraji prchký knieža. Zle dopadol ten, kto kniežaťu spôsobil sebemenšiu mrzutosť. Ako už vtedy bolo zvykom, trávil knieža veľa času pri love v lese. K lovu používal vzácneho sokola, o ktorého sa starostlivo staral najoddanejší muž jeho družiny menom Beneda.

Raz sa prihodilo nešťastie. Vzácny vták zdochol. Trvalo dlho, než sa sokoliar odvážil zveriť sa s hroznou udalosťou kniežaťu. Ako sa dalo čakať, zlá správa kniežaťa rozhnevala tak, že na oddaného Beneda vytasil meč. Ten však bol šikovnejší a pánovi meč z ruky vyrazil. Potom už na nič nečakal a prerazil si cestu von z hradu.

Benedu začali hľadať zbrojnoši s rozkazom priviesť ho na hrad živého alebo mŕtveho. Lenže po Benedovi akoby sa zem zľahla. Utiekol do lesov, kde sa ukryl a začal sa živiť pálením uhlia. S ľuďmi sa stýkal len výnimočne, keď im predával vypálené uhlie. Raz pri práci začul v diaľke trúbenie poľovníckych trúb. Zľakol sa a preto sa ukryl do blízkeho dutého stromu. O malú chvíľu začul dupot kopýt. Okolo neho sa mihol spenený kôň s jazdcom a za ním rozzúrený zubor. Beneda nelenil, vyskočil z úkrytu a jedným švihnutím rozťal zubrovi čelo. Zviera sa zvalilo k zemi a Beneda ho niekoľkými ranami dobil.

Až teraz sa otočil na jazdca a spoznal v ňom svojho pána. Beneda padol na kolená a prosil o milosť. Knieža však jeho hnev už dávno opustil, a preto povedal Benedovi: "Vstaň priateľu, to ja ti musím ďakovať za záchranu života. Želaj si čo chceš a ja ti to splním." A Beneda vyslovil nezvyčajné želanie: "Želám si len toľko zeme, koľko obsiahne koža z tohto zabitého zubra." Knieža si myslel, že Beneda pohŕda jeho ponukou, ale splnil, čo sľúbil. Beneda šikovne stiahol zviera z kože a narobil z nej tenké prúžky, ktoré spojil v dlhý povraz, a tým objal celý vrch, na ktorom doteraz pálil uhlie. Knieža potom Benedu pasoval za rytiera a ten si na svojom vrchu postavil pevný hrad, ktorý nazval Helfenštejn. Ľudia prevzali názov hradu do svojho jazyka a začali mu hovoriť Helfštýn i tak sa volá dodnes.


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 233 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - odchod z Hlavnej stanice v Bratislave
7,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,30 - zastávka v Malackách (pri Tescu)
10,00 - 12,00 - prehliadka zámku Tovačov a prechádzka po meste 
12,00 - 13,00 - cesta na hrad Helfštýn
13,00 - 16,00 - účasť na stretnutí umeleckých kováčov Hefaiston
19,00 - príchod do Malaciek
19,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu