Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Prekrásny slnečný výlet na stredné Slovensko


Je nedeľa ráno a už teraz je vidieť, že dnes veru pekné počasie nebude. Na dážď to zatiaľ síce nevyzerá, no slnko dnes asi spoza mrakov nevylezie. Úplne inak to však vyzeralo včera, keď sme sa vybrali do Hronseku, Španej Doliny a Banskej Bystrice. Po celý deň nám nádherne svietilo slniečko a nebolo ani veľmi zima. Doslova - krásny jarný deň.

Hronsek


Našim cieľom v Hronseku bol drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý bol v roku 2008 zapísaný do zoznamu UNESCO. Keďže kostol je mimo hlavnej cesty, odparkovali sme autobus na tejto ceste a do kostola sme sa prešli pešo. Po asi 300 metroch sa nám spomedzi murovaných domov ukázala veľká drevená stavba - už na prvý pohľad prvý cieľ našej dnešnej cesty. Otvorila nám ho pani farárka, ktorá nám o ňom aj porozprávala. Klobúk dole, do vrecka by strčila hociktorého školeného sprievodcu. Previedla nás dejinami vzniku tohto kostola a porozprávala nám o ňom veľa zaujímavostí.

Nedá mi nespomenúť, že už som bola v mnohých pamiatkach UNESCO. Mestá, zámky, hrady, no tam sa tá exkluzivita akosi očakáva. No až pri vstupe do tohto kostola som si uvedomila, že on má NAOZAJ právo byť v tomto zozname a právo byť zachovaný. Vidieť túto veľkolepú stavbu z dreva pospájaného bez jediného klinca, v rohoch ešte sem - tam s malými pavučinkami, ktoré ešte umocňujú pocit staroby tejto stavby, so zachovalými drevenými vešiakmi na klobúky mužov, ktorí sedávali na chóre. A po informácii, že kapacita kostola je až 1000 ľudí, z ktorých polovica sedávala na chóre a že ten kostol má aj dnes takúto nosnosť a že sa ešte aj dnes naplno využíva na bohoslužby ... som nemala slov. Naozaj vzácna pamiatka!

Špania Dolina


Ešte v Hronseku sa k nám pripojila pani sprievodkyňa, ktorú sme si na tento deň objednali. V autobuse nám cestou do Španej Doliny priblížila život na území v okolí Banskej Bystrice, ktorý bol v minulosti priamo naviazaný na ťažbu hlavne medi z okolitých lokalít. A práve Špania Dolina bola obec, ktorá vznikla práve z dôvodu výskytu rúd na mieste, kde dnes Špania Dolina stojí. Meď sa tu ťažila odjakživa, no až vznikom Thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti (15. storočie) sa tu ťažba rozvinuly naplno. V tých časoch mávala Špania Dolina až 3000 obyvateľov a bolo tu až 300 domov, no teraz tu žije ľudí oveľa menej a aj domov ubudlo. 

Po úvodnom predstavení obce pani sprievodkyňou sme sa najprv zastavili pri Baníckom orloji. Prezreli sme si aj expozíciu v Klopačke. Sú tu vystavené banícke odevy, ale hlavne niekdajšie odevy domácich obyvateľov a prekrásne, tu paličkované čipky. V bani sa robilo totižto len od jari do jesene a v zime sa všetci - aj muži! - venovali paličkovaniu čipiek. Tí, čo vládali, sa po 160-tich krytých schodoch vybrali na prehliadku miestneho kostola.

Banská Bystrica


Centrom tejto metropoly stredného Slovenska nás previedla najprv pani sprievodkyňa, s ktorou sme si pomaly, doslova dom od domu, prešli námestie. Zoznamovali sme sa s históriou a stavebnými slohmi jednotlivých domov a postupne sme sa dostali až k hradu na opačnej strane námestia. Po skončení prehliadky mesta sme si dali prestávku na oddych či obed a potom sme sa už všetci stretli pred Múzeom SNP, ktoré bolo poslednou zastávkou nášho dnešného výletu. 

Prehliadku sme začali výstavou Víťazstvo s vystavenými uniformami sovietskych vojvodcov, ale aj s vystaveným obhoretým bielym sakom Adolfa Hitlera, glóbusom, ktorý mu daroval Mussolini, ozdobným vankúšom so svastikou a jeho vychádzkovou palicou, ktoré našli sovietsky vojaci v jeho hlavnom stane po dobití Berlína. Bol to zvláštny pocit, keď si predstavíte, že tie veci mal v rukách "človek", ktorý dokázal rozpútať najväčšiu vojnu v dejinách ľudstva. No a históriu tejto vojny nám následne porozprával sprievodca múzea. Jeho rozprávanie bolo doplnené exponátmi, ktoré sú v Múzeu SNP vystavené.