Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Jedna vila, za ktorú by sa dalo postaviť celé sídlisko


Keď Alfred Low-Beer vydával svoju dcéru Gretu za mladého pána Tugendhata, dal jej veľkorysý svadobný dar. Hornú časť svojho pozemku a k tomu nekonečný badžet na výstavbu rodinného domu pre mladomanželov. To nekonečno si totižto mohol dovoliť, lebo v tej dobe krátko pred 2. svetovou vojnou patril k najbohatším ľuďom v Čechách. A tak si ani mladí neudali limit a architektovi Ludwigovi Miese van der Rohe dali voľné pole pôsobnosti. A ten to aj využil - veď komu sa kedy naskytne možnosť navrhovať a stavať bez obmedzení! A tak ten svadobný dar, čiže vila Tugendhat, nakoniec vyšiel na 8 miliónov vtedajších korún, za čo bolo v tej dobe možné postaviť 40 nie domov, ale víl ... avšak určite nie takých, akou je Tugendhat !

Všetky technické opisy vily nájdete na internete, no to vám neumožní zažiť ten pocit, keď ste v nej. Jednoduché, strohé, praktické, vzdušné, ale aj útulné. Ak by niekto takúto stavbu postavil dnes, tak by to nebolo ničím výnimočné, teraz je takýto "ikea" štýl v móde. No v roku 1930, kedy sa mladí do vily nasťahovali, to musela byť jednoducho "bomba". Vstavané skrine, dvere od podlahy až po strop a bez prahov, na zemi kameň a korková podlaha, v skrini zabudované umývadlá, tabule skla veľké 5 x 3 m zasúvajúce sa do podlahy ... a k tomu unikátny spôsob vykurovania či chladenia, obdobný dnešnej rekuperácii v pasívnych domoch ...

Najočarujúcejšia je asi hlavná spoločenská miestnosť, niečo ako obývačko-jedálňo-pracovňa s plochou viac ako 200 m2. Z jednej strany je ukončená zimnou záhradou, druhú tvoria už spomínané obrovské okná, cez ktoré je výhľad na celé Brno (vila stojí na svahu). Nábytok vo vile už nie je pôvodný, pretože si ho Tugendhatovci pri emigrácii v roku 1938 vzali všetok so sebou, no pri rekonštrukcii v roku 2012 bola vila za 170  mil. Kč daná do pôvodného stavu a pôvodný nábytok nahradili dokonalé repliky.

Tak ak ste vilu ešte nenavštívili, odporúčam aj napriek dosť vysokému vstupnému, čo je 350 Kč. Je nutné sa však aspoň 3 mesiace dopredu objednať cez objednávkový systém vily alebo to skúste s mojou cestovnou agentúrou v roku 2016, kedy som návštevu vily Tugendhat, ale aj vily Low-Beer  zaradila do výletu na festival ohňostrojov v Brne.

A ako vlastne bolo na vianočných trhoch, ktoré sme okrem návštevy vily Tugendhat vrámci tohto výletu tiež navštívili? 

Myslím, že výborne.

Najprv sme boli na brnianskom výstavisku, kde bolo v pavilńoch F a G  množstvo stánkov s tovarom od výmyslu sveta, medzi tým sme sa vystriedali v návšteve vily Tugendhat a na záver sme sa ešte presunuli do centra Brna, kde boli na Námestí slobody a Zelnom trhu tie typické vianočné trhy. Musím Brno pochváliť, pretože oproti 2 či 3 rokom naspäť, keď sme tam tiež boli na vianočných trhoch, boli teraz omnoho bohatšie, na námestí bol pre najmenšie deti "kolotočiarsky" vláčik, na ktorom sa mohli povoziť, v centre veľký drevený betlehem vytvorený snáď z viac ako 50-tich sôch, hneď vedľa boli malé živé kozičky s mamou a jedla bolo tiež viac, hlavne výber bol oveľa pestrejší. 

Tak ak máte čas a chuť, môžete to stihnúť ešte v tomto roku - vianočné predajné trhy na výstavisku budú do 13.12.2015 a vianočné trhy v centre mesta až do 23.12.2015.