Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Perla Moravy a novonarodené kozliatko v pôsobisku Cyrila a Metoda


15. jún nás privítal nádherným slnečným počasím. Na pláne sme mali prehliadku hradu,  zámku, a aj cestu do začiatkov našej vzdelanosti, kedy naši prapredkovia začali písať hlaholikou, ktorú im na územie, ktoré sme mali dnes navštíviť, priniesli Cyril a Metod. Začnime však po poriadku.

Už spomínané pekné slnečné ráno veštilo aj príjemný slnečný deň. Po zvozovej trase Bratislava Hlavná stanica, Bratislava Patrónka, Stupava a Malacky sme postupne doplnili autobus do posledného miestečka a pobrali sme sa smerom k Uherskému Hradišťu.  Kúsok odtiaľ je totižto mestečko Buchlovice, v ktorom je zámok. My sme však v Buchloviciach našli nie len zámok, ale prenádherný zámok a ešte prenádhernejšie rozsiahle záhrady! Popri zámku sa premávali majestátne pávy, ktoré ešte viac umocňovali rozprávkový dojem tohto areálu.

Po prehliadke zámku, kde sme okrem iného videli vzácne vázy, ktorých uši boli vytvorené zo živých hadov (ktoré zamodelovali do hliny a tak ich potom vypálili), dozvedeli sa o panskom synovi, ktorý bol po jeho domnelej smrti pochovaný v rodinnej hrobke, no keď ju po 2 rokoch otvorili, našli ho pri dverách hrobky s ohryzenou rukou a vytrhanými vlasmi, sme sa odviezli na blízky hrad Buchlov, ktorý bol pôvodným sídlom pánov, ktorí si až neskôr v mestečku pod hradom nechali postaviť tu spomínaný zámok.

Hrad Buchlov patrí medzi najstaršie v Čechách a nebol nikdy úplne dobytý.  Z veže tohto hradu bol prekrásny výhľad do širokého okolia.

Po návšteve hradu sme sa vydali do obce Modrá, v ktorej bol vybudovaný skanzen s obydliami z čias Veľkej Moravy.  Dokonca tu bol  pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na toto územie natáčaný dlhometrážny historický film.  V skanzene sú reálne vybudované stavby v takej podobe, v akej asi kedysi vyzerali - od zemníc, cez chalupy rybárov, pekárov, kováčov, až po školu, v ktorej sa dospelí učili prvé písmená hlaholiky a kniežací palác. Reálnu atmosféru tohto skanzenu dotvárali aj živé zvieratá a tak sa niektorí z výletníkov stali svedkami narodenia malého kozliatka.

Ako bonus sme si do výletu zaradili pôvodne neplánovanú návštevu prekrásnej Baziliky Nanebovzatia Panny Márie a Svätého Cyrila  a Metoda vo Velehrade , postavenej na románskych základoch. 

Väčšinu výletníkov zámok a zámocké záhrady v Buchloviciach tak nadchli, že by tam najradšej strávili celý deň, no plán výletu sa už meniť nemohol. Preto návštevu tohto zámku zaradím do ponuky výletov aj na budúci rok - v čase konania výstavy fuchsií, na ktorých pestovanie sa zameriava miestne záhradníctvo.