Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Prekrásny slnečný deň


Sobotňajší výlet do Budapešti bol ohrozený už od pondelka. Nemyslím obsadenosťou, lebo záujem oň bol, takže bolo jasné, že sa naň pôjde. Problém spočíval v počasí, ktoré bolo celý týždeň daždivé ako u nás tak aj v Maďarsku. Strašidelné predpovede hrozili tuhou zimou a kopami snehu a aj to vyzeralo, že už len pár dní a hrozba sa splní.

Ešte v piatok pred výletom pršalo a ja som sa s nádejou pozerala na predpoveď počasia, ktorá len na jediný deň, na nasledujúcu sobotu, v Budapešti hlásila 14 stupňov a polojasné počasie.

Tak sme o siedmej ráno nasadli do autobusu a vydali sa na 3-hodinovú cestu. Diaľnicu a jej okolie miestami  zahaľoval hustý opar z vyparujúcej sa vody po daždivom období a ja som dúfala, že v Budapešti nám vo výhľadoch nič také brániť nebude.

A tak aj bolo - Budapešť nás privítala čistou oblohou a jasným slnkom. A keďže prvou zastávkou na našom výlete bola citadela, čo je vlastne vyvýšenina využívaná ako vyhliadka na mesto, tak sme také počasie aj potrebovali. 

Po výklade sprievodkyne, čase potrebnom na neodmysliteľné fotografie a nákup magnetiek sme sa zišli pri autobuse, ktorý nás odviezol k budapeštianskej Hlavnej tržnici. Klobásy, slanina, hydina, kačky a husy, ovocie a zelenina, k tomu červená paprika a Unicum. Na poschodí výšivky, kabelky a suveníry všetkého druhu - to bolo to, čím je táto krytá tržnica v hlavnom meste Maďarska známa. Kto chcel, mohol sa pokochať ponúkaným tovarom, alebo sa najesť v susedných reštauráciách, ... alebo sa len "pokorzovať" po susednej Váci utca.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokPo návšteve tržnice sme sa previezli po Andrášiho triede a mali sme v pláne obísť Pamätník milénia na Námestí hrdinov, ale táto časť mesta bola uzatvorená, lebo sa tam konal Budapeštiansky maratón. Tak sme sa vrátili k Bazilike svätého Štefana. Pri nej bolo hodinové voľno, ktoré mohol zasa každý stráviť podľa svojho želania. Kto ešte v bazilike nebol, mohol si ju prezrieť so sprievodkyňou, kto mal radšej chuť na kávu, tak si ju mohol dať v niektorej z kaviarničiek, ktoré obkolesujú námestie pred bazilikou. Ja som tam našla jednu zmrzlináreň, kde mi spravili zmrzlinu v podobe ruže.

Posledným bodom programu prehliadky Budapešti bola návšteva parlamentu. K nemu sme od baziliky prešli pešo a aj keď už bolo po 15 - tej hodine a trochu sa schladilo, lúče jesenného slnka nás ešte hriali. Po príchode do infocentra pri parlamente bol ešte čas na neodmysliteľnú návštevu "suvenírovne" a potom sme sa už nedočkaví vybrali po schodoch do najkrajších častí tejto ako zvonka, tak aj zvnútra nádhernej budovy. Prekrásna architektúra, zdobené steny, zlato, sochy a korunovačné klenoty. Opisovať to tu nebudem, pretože opísať sa to nedá. Budapeštiansky parlament, tretí najväčší na svete a druhý v Európe, totižto musí každý vidieť na vlastné oči.

Po jeho prehliadke sme nastúpili do autobusu a pobrali sa domov. Apropo ... keď sme sa približovali k našim hraniciam, tak na čelné sklo autobusu začali dopadať prvé kvapky dažďa.