Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Hustopeče - mesto plné burčiaku, jedla a remesiel


Aj napriek tohtoročnému chladnému začiatku októbra sme sa vybrali na Burčiakové slávnosti do Hustopečí spojené so stredovekým jarmokom. Záujemcov sa nazbieralo málo - len za malý mikrobus, no aj tak sme šli.

Odmenou bolo krásne slnečné počasie, pestrý jarmok a kvalitný barčiak, ktoré naozaj stáli za to. V množstve stánkov bolo možné obdivovať prácu kováčov, prezrieť si ručne robené hrnčiarske výrobky, ochutnať na ohni pečené placky s rôznymi náplňami, mäso na ražni, no hlavne skúsiť kvalitu tohtoročného burčiaku.

Miest na ochutnávku burčiakov - mázhausov - bolo veľa a v každom z nich boli na výber minimálne 2 burčiaky. Červené, ružové aj biele, kyslejšie, sladšie aj sladké ako med, len si stačilo vybrať. Atmosféru slnečného dňa podčiarkoval kultúrny program v centre mesta a raritou bol aj flašinetista vyhrávajúci pri hustopečskom informačnom centre.

No a nezabudnuteľný bol aj stredoveký sprievod. Prvý išli bubeníci a "burčáková policie", po nich vlajkonosiči. Nasledovali hradní páni na kočoch chránení ozbrojenými ťažkoodencami, dámy a páni v najrôznejších odevoch stredoveku. Pokračovali vozy so zástupcami jednotlivých obcí - členmi "Burčákové unie". Celý sprievod bol poprepletaný domácimi zvieratami - koňmi, somármi, kozami, kravou s teliatkom. Úsmev na tvári vyvolal aj malý psík, ktorý pokojne sedel na koči vedľa pohoniča. V sprievode išla aj lama, ktorá síce medzi domáce zvieratá nepatrí, no o to väčší vzbudila záujem. Páni zo stredovekého sprievodu nezabudli ani na pradávny zvyk - obdarovať prihliadajúci sa dav (poddaných) rozhadzovaním mincí, ktoré však dnes (pre radosť detí) zamenili za hrste cukríkov. Sprievod uzatvárali maskoti - symboly obce Hustopeče - strapec hrozna a mandľa.