Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


 Zo zájazdu, ktorý ani nemal byť, sa "vykľul" jeden z najlepších ...


O tento zájazd dlho nikto nejavil záujem. Za dva dni sme mali navštíviť hrad a zámok v Jindřichovom Hradci, pivovar Budvar v Českých Budějoviciach, so sprievodcom sa prejsť po centre Budějovíc ... a druhý deň boli v pláne Holašovice a zámok Hluboká.

Ubytovanie v hoteli v Českých Budějoviciach som objednala ešte začiatkom roka, no vzhľadom k nezáujmu o tento zájazd som ho koncom apríla radšej zrušila. Dokonca som na sobotu naplánovala náhradný program - prehliadku Trnavy so sprievodcom a návštevu kaštieľa v Dolnej Krupej, kde sa v tento deň konala Slávnosť ruží.

Zrazu sa však zájazd do Českých Budějovíc začal napĺňať, aj hotel som zohnala ... a pár dní pred jeho realizáciou sa konečne začalo aj počasie javiť ako letné.

Vyrazili sme preto skoro ráno z Bratislavy na cestu do Jindřichovho Hradca, kde je tretí najväčší hradný areál v Čechách. Uchvacujúca bola čierna kuchyňa, akú som doteraz na žiadnom inom hrade či zámku nevidela a "bombou" bolo aj to, že je dodnes funkčná - okrem iného tam v chlebových peciach dodnes občas pečú chlieb!

Po prehliadke zámku a prestávke na obed sme sa odviezli do pivovaru Budvar v Českých Budějoviciach. Ja pivo nepijem, no toto pivo je vraj výborné, čo potvrdili aj mnohí z tých, čo na tejto prehliadke toto pivo ochutnali priamo z "tanku" v pivnici, v ktorej boli len 2 stupne C. Najzaujímavejšia však bola plniaca linka v hale veľkej ako 2 telocvične. Ne jednej strane začínala zálohovanými fľašami s etiketami, ktoré bolo treba odstrániť a fľaše umyť, potom pokračovala plnením fliaš pivom, ich sterilizáciou a nalepením etikety na fľaše a končila prepravkami plnými pivových fliaš nachystanými na expedovanie.

Tešili sme sa aj na prehliadku centra Českých Budějovíc, no ako naschvál sa tu v tento deň konal medzinárodný polmaratón, námestie bolo plné jeho účastníkov a hudba a komentár boli tak nahlas, že sme skoro nepočuli nášho sprievodcu. Nakoniec sme sa však presunuli do bočných uličiek a pokračovali sme v poznávaní histórie tohto mesta tam.

Na druhý deň sme sa z Českých Budějovíc pobrali na západ, aby sme navštívili malú obec Holašovice, ktorej námestie obklopuje už stáročia 17 usadlostí. Do niektorých dvorov sme mohli aj vojsť a prezrieť si rozloženie budov.

V Holašoviciach sme pobudli asi hodinu, no na každom už bolo vidieť, že sa nevie dočkať toho najväčšieho tohtovíkendového cieľa - prehliadky zámku Hluboká.

Hluboká nás všetkých uchvátila. Nielen zovňajškom, ale hlavne interiérmi. Taká nádhera sa len tak nevidí! Naozaj treba uznať, že chýr o kráse reprezentačných priestorov tohto zámku je pravdivý.

Nikam sme nemeškali, všade bol dostatok času na prehliadky a k tomu bolo ešte aj nádherné slnečné počasie.