Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Český Krumlov, Stezka korunami stromů a hrad Rožmberk nad Vltavou


Po dlhšom čase sme sa vybrali do Čiech na dva dni. V pláne bol víkend v Južných Čechách.

Z Bratislavy sme vyrazili skoro ráno, no "vďaka" rekonštrukcii diaľnice sme do Krumlova prišli až o 11-tej hodine. Mesto bolo plné návštevníkov, pretože práve dnes sa tu konali Svatováclavské slavnosti.

Český Krumlov je prenádherný. Svojim charakterom sa ponáša na našu Banskú Štiavnicu, no, bohužiaľ, Štiavnica  sa na Krumlov ani zďaleka nechytá :-(. A to sme sa od sprievodkyne dozvedeli, že Český Krumlov bol v dobe socializmu jedno ošumelé mesto. Všetky historické budovy boli potiahnuté fádnou jednofarebnou fasádou a všetka tá nádhera, ktorú spod tej jednotvárnosti "vyslobodili", je dielom reštaurátorských prác, ktoré sa tu začali až v 90. rokoch 20. storočia. 

Poďme však od začiatku. Po príchode sme mali osobné voľno na občerstvenie práve na slávnostiach, ktoré tu prebiehali. Z pódia hrala hudba, centrum mesta bolo plné ľudí a stánkov s remeselnými výrobkami, ale aj s množstvom najrozmanitejšieho jedla. Na rozdiel od iných českých miest, kde býva pri takýchto jarmokoch v ponuke väčšinou len "bramborák", tu boli v ponuke jedlá od výmyslu sveta. Dokonca aj lososa tu opekali!

Rozdelili sme sa na dve skupinky a každá dostala svoju vlastnú sprievodkyňu. Zašli sme na vyhliadku, odkiaľ bol úžasný pohľad na zámok, ktorý je po pražských Hradčanoch druhým najväčším hradným komplexom v Čechách. Tak isto sme sa prešli aj uličkami lemujúcimi námestie, kde sme sa práve dozvedeli to, že tie krásne maľby na starých domoch  odkryli a zakonzervovali reštaurátori práve v posledných 20-tich rokoch. 

Jednofarebná fasáda bola odstránená aj na hradných budovách. Skrývali sa pod ňou nádherné sgrafitové maľby, ktoré je možné obdivovať na prvom hradnom nádvorí. Tu sme sa aj rozlúčili so sprievodkyňami a pokračovali sme v prehliadke Krumlovského zámku, ktorá trvala asi hodinu.

Potom sme Český Krumlov opustili a pobrali sme sa ďalej, k vodnej nádrži Lipno, kde už na nás v hoteli čakala večera.

Poobedie v Krumlove sme mali slnečné, no ráno pri Lipne nás privítala hustá hmla. Čakal nás výlet do korún stromov, od ktorého každý očakával krásne výhľady, ale nám zostalo len dúfať, že sa počasie umúdri. A aj sa umúdrilo - po vyvezení sa lanovkou alebo autobusom (kto ako chcel), nás pri Stezke privítalo úžasné slnečné počasie. Hmlu, ktorá sa postupne strácala, sme nechali na parkovisku a my sme sa v sprievode sprievodkyne pobrali po drevenom chodníčku dlhom 670 metrov, ktorým sme stúpali vyššie a vyššie, až sme sa pomedzi stromy dostali ponad ne a tam sa nám naskytol úžasný pohľad do široka do ďaleka.

Stezka bola veľmi zaujímavá, no nás čakal ešte jeden bod nášho programu - hrad Rožmberk. Trošku zabudnutý, položený len pár kilometrov od hraníc s Rakúskom, no s veľmi peknými interiérmi.

Po prehliadke hradu sme sa v miestnej reštaurácii nechali trošku povyhrievať teplým jesenným slniečkom, ktorého lúče neprekrýval ani jediný mráčik a potom sme sa už pobrali domov, na Slovensko.