Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Dačice, Třeboň, Hluboká, Kratochvíle   ...  4 zámky, 1 hrobka a kocka cukru k tomu


Na tento zájazd sme si museli dobre privstať - z Bratislavy sme odchádzali už o piatej ráno. Ono sa to nezdá, no cesta do Dačíc autobusom niečo trvá. Cesty však boli prázdne, obchádzka skoro žiadna a tak sme do Dačíc prišli včas.

Privítala nás škaredo tyrkysová fasáda tohto zámku, ktorú však chcú (chvalabohu) čo najskôr pretrieť na okrovo - zatiaľ chýbajú financie. Interiéry sú ale veľmi pekné. Doslova prepleskom bol vstup do prenádhernej knižnice s tisíckami kníh. Tak pekne ornamentálne zdobenú knižnicu hocikde nemajú!

Súčasťou zámku je aj expozícia o "dačickej" kocke cukru. Veď práve tu bola kocka cukru ako taká vymyslená. Kedysi sa totižto vyrábali len cukrové homole, ktoré sa museli sekať na menšie kúsky. Manželka riaditeľa dačickej rafinérie, kde sa cukor spracovával, sa raz pri takomto sekaní cukru poranila, preto manželovi navrhla, aby vymyslel niečo menšie. A tak tu ako prvá na svete vznikla kocka cukru skoro v takej podobe, ako ju poznáme dnes.

Po zámku v Dačiciach bol na rade zámok v Třeboni. To sme sa už dostali na územie, ktorého majiteľmi boli príslušníci rodu Schwarzenberg. Dozvedeli sme sa, že rod sa neskôr rozdelil na 2 vetvy - na Hlubocko - krumlovskú a Orlickú. No a politik Karol Schwarzenberg patrí práve do vetvi Orlickej. Majetky Hlubocko - krumlovskej vetvi boli pred rokom 1948 špeciálnym zákonom Lex Schwarzenberg znárodnené a zámky, medzi ktoré patria aj zámok Třeboň, Hluboká a Kratochvíle, odvtedy patria štátu a Schwarzenbergovcom už nikdy navrátené nebudú. 

Po prehliadke interiérov zámku Třeboň, ktoré sú inštalované tak, ako v nich žili poslední príslušníci rodu, sme sa peši presunuli k Schwarzenberskej hrobke. V lesoparku nás čakala impozantná stavba rozdelená na 2 podlažia. To vrchné je vlastne kaplnka, ktorá sa ešte dnes využíva na koncerty a občasné omše, pod ňou sú krypty, kde sú rakvy s nabalzamovanými telami.

Unavení a uchodení sme nastúpili do autobusu a odviezli sa do hotela umiestneného v krásnej prírode. Škoda len, že po našom príchode začalo pršať a dážď neustal ani do rána. Predpokladala som to a tak som pre nás z recepcie objednala vláčik, ktorý nás nasledujúce ráno odviezol až na zámok Hluboká.

Exteriéry aj interiéry tohto zámku sú jednými z najkrajších v Čechách. O to menej veľkolepo vyzeral zámok Kratochvíle, ktorý bol posledným miestom, ktoré sme chceli na tomto zájazde navštíviť. Možno k tomu prispelo aj zamračené počasie (i keď nepršalo). Okolo zámku je krásny park a zámok sám je obkolesený napustenou vodnou priekopou, čo v takomto smutnom počasí veľmi nevyniklo. Reputáciu zámku sa snažili vylepšiť aj pávy, ktoré tu vystavovali na obdiv svoje nádherné chvosty.

Za dva dni sme však toho videli naozaj dosť a myslím, že aj stačilo. Cestu do Bratislavy sme si skrátili cez Rakúsko a plní dojmov sme sa rozišli do domovov.