Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Prekrásny slnečný deň v Gödöllő a predstavenie s koňmi k tomu


Dnes bol na pláne výlet v maďarskom duchu. Nielen z dôvodu, že prvou zastávkou bol zámok v Gödöllő, ktorý preslávila aj Bavorská princezná a neskoršia Rakúska cisárovná Alžbeta, známa aj ako Sissi, ktorá mala Maďarov s ich temperamentom veľmi rada, ale aj preto, že po návšteve zámku sme mali ísť na miesto, kde je možné zoznámiť sa nielen s gastronómiou, ale aj so zvykmi v Maďarsku. Ale poďme pekne po poriadku.

Takže prvý bod programu bol zámok v Gödöllő. Postavený grófom Grassalkovichom, po vojne skoro úplne zničený a po desaťročiach znovuuvedený do svojej pôvodnej krásy. Po zakúpení vstupeniek dostal každý audiosprievodcu (v slovenskom jazyku ich tam majú dosť) a mohol sa vydať po prehliadkovej trase zámku začínajúcej spomienkou na časy grófa Grassalkovicha, cez expozície venované Sissi, popri častiach mapujúcich rozsiahle rekonštrukčné práce na zámku, až k obrazovej galérii členov šľachtických rodov. Počasie nám prialo, bolo pekne slnečno a bol aj dostatok času na prechádzku okolitým zámockým parkom.

Čas určený pre návštevu zámku vypršal a my sme sa pobrali o pár kilometrov ďalej, do Lázárovho parku koní.

Už pri vstupnej bráne o nás vedeli, pri výstupe z autobusu nás čakal čikóš, pastier oblečený v typickom modrom pastierskom kroji.

Po úvodnom "štamperlíku" s jablkovicou či marhuľovicou zajedanou nadýchaným maďarským pagáčom, sme sa presunuli do sály, kde na nás čakali s obedom. Maďarský guláš a po ňom domáce koláče nás posilnili na vystúpenie koní, ktoré začalo na priestranstve prichystanom špeciálne na tento účel. 

Čikóši prišli na svojich koňoch a predviedli ich poslušnosť, kedy si kone postupne ľahli a nebáli sa sústavného plieskania bičmi, ktorými čikóši spestrovali toto vystúpenie. Kone ležali pokojne, neskôr si čikóši dokonca na svoje kone aj ľahli. Bola to ukážka spolužitia pastiera a koňa, kedy boli pri nadháňaní dobytka v Maďarskej puste odkázaní len na seba. 

Potom pokračovali ukážky jazdy v zapriahnutom koči, ukážka maďarského šedého dobytka, ktorý sa odjakživa na pustách chová. Tieto majestátne a naozaj veľké zvieratá zapriahnuté do voza, s hlavami ovenčenými obrovskými rohmi, sa len tak z nohy na nohu presúvali popred nás. Súčasťou programu bola aj manifestácia Sissi ako výbornej jazdkyne (slečna bola oblečená v dobovom jazdeckom odeve a predviedla drezúru koňa), ale aj humorná scénka troch čikóšov. 

Vrcholným programom bola puszta ötös, vo voľnom preklade "päťka z pusty", niečo ako Ruská trojka, no toto boli vpredu navoľno vedľa seba spútané tri kone, za nimi ďalšie dva a na chrbtoch tých dvoch koní stál čikóš a v plnom cvale takto popred nás ozlomkrky niekoľkokrát precválal.

Program skončil a my sme sa rozlúčili ako s Lázár lovasparkom, tak so zámkom v Gödöllő, okolo ktorého sme na spiatočnej ceste išli a aj s Maďarskom, s ktorého časťou pastierskej kultúry sme sa dnes zoznámili.