Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Úžasný výhľad z hradu Visegrad a zámok cisárovnej Sissi v Gödöllő


Na tento výlet až za Budapešťou sme sa vybrali skoro ráno. Čakala nás dlhá cesta, ktorej prvou zastávkou bol hrad Visegrad. V Bratislave to síce vyzeralo na trošku daždivé počasie, no počas cesty do Maďarska sa vyčasilo a všetkým nám bolo jasné, že nás čaká slnečný deň.

Hrad Visegrad je vlastne zrúcanina, no krásne ho zakonzervovali a niektoré jeho časti nanovo zastrešili. V tých priestoroch je panoptikum - výstava voskových figurín, ktoré znázorňujú najslávnejšiu udalosť, ktorá sa tu odohrala - stretnutie troch panovníkov v roku 1335. Jedna z figurín znázorňuje aj malého Karola IV., ktorý sa tohto stretnutia zúčastnil so svojim otcom, Jánom Luxemburským. Karol sedí za malým stolíkom a kŕmi psa. Vo vedľajšej miestnosti sú nainštalované voskové figuríny znázorňujúce tanečnú zábavu tých čias. Nemôžem zabudnúť spomenúť repliku Svätoštefanskej koruny, ktorá je tu vystavená spolu s jablkom a žezlom - na jej originál sa môžete ísť pozrieť do maďarského parlamentu v Budapešti. Dosť však dejín, spomenúť musím aj úžasný výhľad z hradného kopca. Vďaka slnečnému počasiu sme dovideli naozaj ďaleko a Dunaj sa nám ukázal v celej svojej kráse.


Panoptikum na hrade Visegrad - voskové figuríny - mladý Karol IV. kŕmi psa Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - voskové figuríny na hrade Visegrad - tanec v stredoveku

Po prehliadke hradu sme sa na chvíľu zastavili v miestnej reštaurácii a pochutili sme si na maďarských špecialitách. Potom sme znova nastúpili do autobusu a vydali sme sa až za Budapešť, do mesta Gödöllő, v ktorom je rovnomenný zámok. Poviem vám, že Fertod je nádherný, no úprimne, teda aspoň podľa mňa - na Gödöllő sa nechytá.

Je pravdou, že na rozdiel od Fertodu sa Gödöllő zbiera z popola už takmer 30 rokov, no treba uznať, že Maďari si dali naozaj záležať!

Oba zámky majú podobnú povojnovú históriu - po odchode ich posledných majiteľov z nich zostali ruiny. Zničené v nich bolo všetko. Gödöllő síce do 60. rokov slúžil ako ústav sociálnych služieb, no podľa dobových fotografií a filmu z toho obdobia, ktoré to verne zachytávajú (jedna časť expozície sa zaoberá pôvodným stavom zámku a postupom rekonštrukčných prác), bol na zaplakanie. Rekonštruovať ho začali dakedy v roku 1986.

Jeho prehliadka je rozdelená na 2 časti - v podstate na dobu, kedy ho obývali Grassalkovichovci, ktorí ho dali postaviť a na dobu, kedy tu mal letné sídlo rakúsky cisársky pár - František Jozef I a Alžbeta Bavorská, prezývaná aj Sissi. Je vidieť že Maďari si ju vážia a expozícia venovaná jej životu je tu naozaj obsiahla. Je však aj pravdou, že ona sama mala Maďarsko veľmi rada a do Gödöllő chodila veľmi často.

Zaujímavou časťou prehliadky je aj izba, ktorú som ja nazvala "izba v premenách času". Počas rekonštrukčných prác v jednej rohovej izbe zistili, že jej maľby majú 4 vrstvy. Postupne ich odkrývali a vznikol tak pozoruhodný pohľad na to, ako sa tá izba postupne menila. Aby to bolo vidieť lepšie, je v nej maketa jej samotnej, kde je zobrazená vo všetkých prevedeniach - modrý salón, fialový salón, neskôr ju predelili na 2 časti a keramické kachle zamurovali, čím vznikli 2 izby pre seniorov v čase, keď tu bol domov pre seniorov. Najzaujímavejšia sa mi však zdala 4. varianta, keď túto rohovú izbu prestavali úplne a to tak, že tu vznikol byt pre riaditeľa(?). Predsieň, dve izby, keramické kachle sa "odmurovali" a odstránili, steny sa vykachličkovali a tak vznikla kúpeľňa :-).

Dnes už sú kachle na svojom mieste a biely pás na stene znázorňuje, kde bola stenou rozdelená na 2 časti. 

Expozícia zámku v Gödöllő je naozaj rozsiahla a v niektorých momentoch sa mi doslova zdalo, že to nemá konca. Neznamená to však, že by to bolo zlé. Práve naopak! Myslím tým množstvo sprístupnených priestorov a rozsiahlosť expozície. Po skončení prehliadky sme si ešte chvíľu posedeli v parku a potom sme sa už pobrali domov na Slovensko.