Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Chaotický zámok Hlohovec s obrovským potenciálom


V jednu krásnu sobotu sme sa vybrali na výlet, ktorého termín nebol vôbec náhodný - bol to totižto termín Dňa otvorených dverí v sklárni v Květnej, kam chodievame už roky. Vtedy sklárne otvoria verejnosti, miestni sklári tam predvádzajú svoje umenie a za pár korún sa tam dá nakúpiť naozaj krásne sklo.

Okrem toho sú v susednej obci Strání aj fašiangové slávnosti, čiže ... je tam čo robiť. Aby však výlet nebol len o tomto, zaradila som k nemu aj dve zastavenia, z ktorých jedno bolo v románskej rotunde, ktorá je súčasťou kostola Povýšenia svätého Kríža v Križovanoch nad Dudváhom a druhým bola návšteva novootvoreného zámku v Hlohovci.

Na ten sme boli obzvlášť zvedaví, veď v okolí Bratislavy tých zámkov nie je veľa, tak sme vďační za každý, ktorým sa môžeme zavďačiť našim turistom a ktorým sa môžeme pýšiť pred tými zahraničnými.

Išli sme teda na skusy. Sprievodkyňa nás privítala už na parkovisku, čo bola extra výsada pre našu skupinu, inak sa s prehliadkou začína až v samotnom zámku. Prešli sme popred empírovým divadlom a cez park, ktorého časť má barokový vzhľad. Zastavili sme sa ešte pred niekoľkými, kedysi hospodárskymi, budovami a vstúpili sme na nádvorie samotného zámku. Tam sme si prezreli kaplnku a postúpili sme do novozrekonštruovaných priestorov zámku.

Ak ste dočítali až sem a divíte sa, prečo v nadpise článku píšem o "chaotickom" zámku Hlohovec, tak pre toto :

Pri plánovaní parkoviska pri zámku miestni nedomysleli jeho kapacitu a možnosť príchodu turistov veľkým autobusom, čiže autobus sa naň nevytočí a aj keby sa mu to podarilo, nemá sa na ňom kde otočiť (keďže slúži aj pre osobné automobily). Nad príjazdovou cestou sa tiež nemá kde otočiť, takže musel šofér po našom výstupe z autobusu celú cestu cúvať až neviem kam, kde zasa, aby mohli popri ňom prechádzať autá, si dovolil postaviť sa jedným kolesom autobusu na chodník, čo využil nejaký Hlohovčan a zavolal naňho mestskú políciu :-). Toľko k autobusu ...

Na zámku všetko prebiehalo v pohode, kým neprišlo na využitie najmodernejšej techniky, akou sa tento zámok môže pýšiť a to sú virtuálne okuliare a tablet, ktorým prechádzate po nezrekonštruovanej časti zámku a na tablete vidíte priestor tak, ako vyzeral v čase jeho najväčšej slávy. Okuliarov majú na zámku 12, tabletov tak isto 12. Nás bolo 42.

Keďže na stránke zámku nie je uvedená dĺžka prehliadky zámockého okruhu, rátala som tak s hodinou. Klasika. Tú však trval len samotný výklad a to sme boli ešte len na začiatku prehliadky obnovených interiérov. Ak som chcela aspoň trochu dobehnúť čas, musela som zo skupiny "odtrhnúť" 12 ľudí na virtuálne okuliare, ktoré však tí starší nevedeli dobre ovládať ... a prehliadka v nich mala trvať 20 minút ... k tomu ešte tablety, s ktorými môžete chodiť po zámku aj hodinu ... samozrejme, že vyskúšať si ich chceli všetci, čím sa čas naťahoval a naťahoval ... tak vznikol chaos, v ktorom si jedni neprehliadli do konca zreštaurované priestory, ďalší nevyskúšali virtuálne okuliare a s tabletmi už len pobehovali, lebo vyskúšať ich chceli tak isto všetci, ale nebol čas ...

No - hurá systém.

Avšak POZOR! Správa zámku aj sprievodcovia boli veľmi milí a vedia, že robia chyby. Veď len začínajú ... Dokonca sme sa dohodli, že im spíšem všetky moje postrehy, aby vedeli, na čom majú popracovať. A ja som to aj spravila a už som im ich aj poslala. 

Zámok má veľký potenciál a hlavne tá prehliadka jeho neopravených priestorov s touto supermodernou technikou - veď nikde inde som také niečo ešte nevidela a to som pochodila skoro všetky zámky na Morave aj na západe Slovenska.

Preto, ak ste individuálny turista, tak určite zámok navštívte. Je pri ňom veľký park aj s francúzskymi záhradami, zámok je zvonka aj zvnútra pekne opravený, aj keď interiéry len sčasti - avšak práve vďaka tomu tam máte možnosť vyskúšať tie okuliare aj tablety - a je to bomba ! :-).

No a vy, čo by ste tam chceli ísť ako skupina, tiež neváhajte. Verím, že na zámku čo najskôr doplnia počet tabletov tak, aby ich mohla využiť aj väčšia skupina návštevníkov  a zmenežujú si prehliadku zámku tak, aby bola súvislá a netrvala tak dlho. 

A vy, v tom Hlohovci - držím vám palce, a sľubujem vám, že vám tam privediem ešte väčšiu skupinu - aby sme si vás poriadne vyskúšali!