Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Zámok Jaroměřice nad Rokytnou a mesto Třebíč 

V Třebíči sme už raz boli, ale to nám pršalo a tak sme sa kvôli dažďu prechádzky Židovskou štvrťou radšej vzdali. Na dnešný výlet som naplánovala najprv prehliadku zámku v Jaroměřiciach nad Rokytnou a zostávajúci čas mal patriť potulkám po Třebíči - a ja som len dúfala, že tentokrát ma počasie nesklame.

A veru, nesklamalo! Od Bratislavy po hranice s Českou republikou to síce vyzeralo všelijako (dokonca aj všetky predpovede predpovedali zamračený a chladný deň), no postupne sa všetka oblačnosť stratila a celý deň bolo nádherné slnečné počasie.

Najprv sme sa tedy zastavili v centre mesta Jaroměřice nad Rokytnou, kde majú krásny zámok tesne susediaci s kostolom. Prezreli sme si neskorogotické interiéry a tak isto množstvo starožitných hudobných nástrojov, ktoré boli povystavované v jednotlivých miestnostiach zámku. Majitelia tohto zámku totižto mali veľmi radi hudbu a tak boli aj fresky na stropoch jednotlivých miestností vyzdobené hudobnými motívmi.

Prehliadku sme skončili v Sale terrane s prekrásnou stropnou výmaľbou, ku ktorej boli pripojené Rímske kúpele.

Náš výlet pokračoval presunom do mesta Třebíč a ako prvé na programe bolo Karlovo námestie. Od sprievodkyne sme sa dozvedeli, že patrí medzi najväčšie námestia nielen v Čechách ale aj v strednej Európe (veď má dĺžku až 360 metrov a plochu 2,2 ha) a vrámci prechádzky po ňom sme si predstavili jeho najvýznamnejšie domy. Po obednej prestávke, ktorú bolo možné využiť aj na výstup na Mestskú vežu, sme sa všetci stretli pri Bazilike Svätého Prokopa, ktorú sme si tiež prezreli. Medzi jej najzaujímavejšie časti patrí hlavne podzemie so stĺpmi, ktoré podopierajú mohutný chrám.

Poslednou témou dnešného dňa bolo židovstvo v Třebíči. Aj napriek tomu, že dnes v Třebíči Židia už nežijú, zachovala sa tu celá Židovská štvrť s dvoma synagógami a dvoma rituálnymi kúpeľmi (mikve), ktorá bola dokonca zapísaná na zoznam UNESCO.

Po prehliadke interiéru Zadnej synagógy a krátkej prednáške o histórii Židovskej štvrte, sme sa presunuli do malého bytu susediaceho so synagógou, kde je dnes Židovské múzeum. Je to vlastne bývalý dom obchodníka, ktorého interiéry sú zariadené v duchu 30. rokov 20. storočia. Dozvedeli sme sa tu veľa o živote židovskej rodiny a aj o mnohých židovských sviatkoch.

Po prehliadke múzea sme sa prešli Židovskou štvrťou, kde nám sprievodkyňa ukázala mnoho stavebných kuriozít, ktoré tu vznikli kvôli tomu, že toto relatívne malé územie z jednej strany ohraničené skalou a z druhej riekou, obývalo v časoch najväčšej slávy až 1700 obyvateľov. A keďže všetci museli niekde bývať, stavalo sa všade, kde sa len dalo.

Prehliadku štvrte sme skončili na Žerotínovom námestí a čakala nás už len cesta domov, do Bratislavy.