Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Výlet na zámok v Rájci nad Svitavou spojený s exkurziou v pivovare v Černej Hore


Jednodňový výlet do zámku Rájec nad Svitavou a Pivovaru Černá HoraPodľa predpovede počasia malo byť celý tento deň pod mrakom. Až mi bolo ľúto opustiť ráno slnečnú Bratislavu. Pri dostupovaní ľudí do autobusu v Malackách "Oskar" aj naďalej krásne svietil a ja som začala dúfať v to, že dnešnú predpoveď počasia "skomolili" nielen slovenskí, ale aj českí meteorológovia. A tak aj bolo. Celý deň bolo síce zima, no krásne slnečno.

Cesta do zámku v Rájci nad Svitavou nám ubehla rýchlo a pred 11-tou sme už boli na mieste. Zámok v Rájci nepatrí medzi tých krásavcov, na akých sme zvyknutí. Ošumelú omietku ešte podtrhol šedivý parčík pred zámkom. Kvety ešte spali pod vetvičkami čečiny, ktorá ich chránila pred mrazom a jediný, kto sa tu snažil byť krásny, bola pustená fontána uprostred parku. Nepekný vonkajšok budovy však vyvážilo jej vnútro. Zámok v Rájci patrí medzi tie menšie, no zbierka obrazov v interiéroch je obrovská. Boli nimi pokryté celé steny vo všetkých miestnostiach. Nedozvedeli sme sa však, kto na nich je, pretože dnešná prehliadka zámku neprebiehala tak, ako býva normálne zvykom. Od 1. do 10.3. totižto zámok otvárajú výnimočne, len na týchto pár dní, ktoré sú typické tým, že kvitnú chladnomilné kamélie, na ktorých pestovanie sa zameriava miestne záhradníctvo. Preto do všetkých priestorov zámku na tento čas preniesli najkrajšie kríky tohto kvetu pochádzajúceho z Číny a Japonska. A aby toho nebolo málo ... boli v každej miestnosti obrovské viazané kytice a aranžmány zo živých kvetov. Jednoducho, zámok plný kvetov!

Zámok Rájec nad Svitavou - jednodňový výlet

Kvetinová výzdoba zámku Rájec Jednodňový výlet na zámok plný kvetov

Zámkom nesprevádzal sprievodca tak, ako sme na to zvyknutí, no sprievodcovia boli porozdeľovaní po jednotlivých miestnostiach. Po príchode ľudí do izby sa ich sprievodca ujal a porozprával im v krátkosti o tom, ako sa daná miestnosť volá, na čo slúžila a čo zaujímavé v nej môžu vidieť. 

Po prehliadke zámku sme sa ešte zastavili v skleníkoch, kde si niektorí nakúpili sadenice kamélií a pobrali sme sa do druhého cieľa nášho výletu.

V pivovare Černá Hora nás už čakal sprievodca a hneď na začiatku sme pochopili, že táto prehliadka bude stáť za to. Zaujímavé, podrobné a humorom podfarbené rozprávanie o tom, ako sa v tomto pivovare varilo a varí pivo podtrhol ešte fakt, že pán sprievodca používal pri prehliadke úžasné miestne nárečie, takže nám všetkým bolo po celý čas jasné, že sme na Morave. Exkurzia v pivovare trvala viac ako hodinu a zoznámili sme sa so všetkými etapami výroby tohto (hlavne) chlapmi milovaného nápoja.

Pivovar v Černej Hore - ďaľšia zastávka na našom jednodennom výlete Pivovar má dlhú tradíciu o čom svedčia aj staré budovy Rarita na dvorePútavé rozprávanie o výrebe piva v pivovare Černá Hora Srdce každého milovníka piva si v pivovare príde na svoje Obrovské kade na dozrievanie piva

Po prehliadke sme si v obchodíku na vrátnici pivovaru nakúpili rôzne druhy tu vyrábaného piva a limonád, nastúpili do autobusu a pobrali sa na spiatočnú cestu na Slovensko.