Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Tvrdošovské zlato a klobásy v Nových Zámkoch


V toto novembrové ráno v Bratislave popŕchalo. Neviem, ako tam bolo počas dňa, no ak aj pršalo, tak my sme tam ten dážď radšej nechali a na dnešný výlet do Nových Zámkov sme si ho nevzali. Tam, o 100 km východnejšie, totižto nepršalo.

Po ceste sme sa (tak ako bolo plánované) zastavili v družstevnej predajni Poľnohospodárskeho družstva v Tvrdošovciach. Toto družstvo na svojich poliach (okrem iného) pestuje novinku - Rakytník rešetliakovitý. Priamo z neho pod pridelenou Značkou kvality SK vyrába výrobky ako je 100% šťava z rakytníka, med či lekvár s rakytníkom, ale aj rakytníkový čaj či jablkový a hroznový mušt s prídavkom rakytníkovej šťavy. 

Toto všetko bolo na predajni v ponuke a okrem toho aj Rakytníkovica (alkohol z rakytníka) ale aj také výrobky ako domáca kyslá kapusta, jaternice, či 3,6% mlieko od miestnych kráv.

Zásobený množstvom antioxidantov a vitamínu C, ktorými je rakytník známy, sme sa pobrali do cieľa našej cesty, do Nových Zámkov, kde nás zas čakali cholesterolové útoky v podobe klobás, slaniny, jaterníc, kačacích stehien či pečienok.

Celé novozámocké námestie bolo zakryté dvoma veľkými stanmi. Pod jedným mali svoje stanovištia súťažiaci, ktorí dnes miešali špeciálne klobásové zmesy, tie potom plnili do čriev a aj piekli, lebo sa súťažilo o najlepšiu pečenú klobásu. Pod druhým stanom bolo veľké pódium, na ktorom prebiehal kultúrny program.

Okrem klobás tu trhovníci ponúkali aj iný tovar, dokonca tu hrali, tancovali a spievali aj Indiáni, ktorí mali sústavne okolo seba poslucháčov.

Národa na námestí bolo neúrekom, stanmi sa často nedalo ani prejsť. Spôsobené to bolo aj prítomnosťou množstva stánkov s politickými stranami, ktoré si mastným chlebom s cibuľou a balónmi "kupovali" hlasy voličov pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami. Musím napísať, že to sa mi vôbec nepáčilo, pretože čo už má festival klobás spoločné s politikou? A prítomnosť týchto (podľa mňa sem nepatriacich) stánkov potláčala do úzadia súťažiace družstvá.

Avšak času na festival bolo dosť a kto chcel, tak si naozaj mohol kúpiť klobásy nielen zo Slovenska, ale aj tie made in Hungary :-).