Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Krakov


Po dlhodobom studenom počasí a záplavách v Prahe a čiastočne aj v Bratislave som mala strach, či sa výlet do Krakova (8.-9.6.) vlastne uskutoční. Všetci záujemcovia o tento výlet však hrdinsky potvrdili svoju účasť na výlete aj napriek tomu, že na víkend v Krakove meteorológovia predpovedali chladno a dážď.

Skoro ráno sme teda nastúpili do autobusu a prekonali cca 400 km vzdialenosť. 

Po príchode do Krakova nás na parkovisku pred hradom Wawel privítal nielen sprievodca, ale aj krásne slnečné, teplé, od predpovedí sa líšiace  počasie. Prezreli sme si najprv hlavné námestie a Mariánsky kostol, ktorý je okrem svojej prekrásnej výzdoby zvláštny aj tým, že z jeho vyššej veže trubač (živý, nie stroj!) každú hodinu trúbi na trúbke.

Hlavné námestie je svojím rozmerom (200 x 200 m) naozaj rozľahlé. V čase našej návštevy sa na jednej jeho polovici konalo nejaké kultúrne podujatie a na druhej polovici bol mládežnícky futbalový turnaj - na dláždenie položili "živý" trávnik :-).

Po prestávke na obed sme sa presunuli na hrad Wawel a navštívili sme wawelskú katedrálu, v ktorej podzemí sú pochovaní najslávnejší poľskí králi a vladári.

V nedeľu ráno sme pokračovali v prehliadke krakovskej židovskej štvrte Kazimierz, tamojšej synagógy Remuh a k nej priľahlého židovského cintorína. Exotické bolo, že všetci muži museli mať počas prehliadky synagógy a cintorína na hlave jarmulku, ktorú im požičali pri vstupe do synagógy.

Kazimierz sme zvládli a na pláne bola ešte soľná baňa vo Wieliczke. K tomu napíšem len toľko, že Wieliczka je neopísateľná. Je pravda, že kvôli veľkému množstvu turistov je nutné dodržiavať zrýchlené tempo skupiny pri prehliadke, no táto obeť je (aspoň podľa mňa) vykúpená úžasnou atmosférou a prekrásnymi priestormi bane. Prehliadka trvala viac ako 3 hodiny a výletníci (ale aj ja) sa z posledných síl dovliekli k autobusu, ktorý nás bezpečne odviezol domov, na Slovensko.