Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


               Lednice, Valtice, Veľká noc v Mikulove                     a môj ukradnutý a hneď aj vrátený bicykel


Týždeň pred týmto výletom bolo doslova hnusné počasie. Zima, dážď, dokonca aj sneh a s tým spojené havárie na cestách tých, ktorí uverili prvým slnečným lúčom spred dvoch týždňov a zimné pneumatiky zamenili za letné.

Predpokladám, že mnohí z tých, ktorí sa na tento jarný výlet prihlásili, už aj oľutovali, že tak spravili. Nezostávalo však už nič iné, len dúfať, že sa počasie snáď konečne umúdri.

Predpovede na túto sobotu boli neveľmi lichotivé - zamračené a ledva 6 °C. A tak sme si večer pred výletom všetci ľahli spať s tým, že snáď už nejako bude.

A aj bolo !!! Už skoro ráno bola obloha čistá a na východe presvitali prvé lúče slnka, ktoré sme predtým viac ako týždeň nevideli! Nedúfala som, že tak bude aj po zbytok dňa, no doslova sa stal zázrak a slnko nám svietilo počas celého tohto výletu.

Prvou zastávkou bol zámok Lednice. V pláne bol prvý aj druhý prehliadkový okruh, kto si ako vybral. V pauzách medzi okruhmi bolo možné si prezrieť aj unikátny skleník s tropickými rastlinami, no na prechádzku parkom čas nebol. Tento výlet bol totižto zameraný len na prehliadku zámku, exteriérom a celému Lednicko - Valtickému areálu (zasa bez prehliadky zámku) bude venovaný samostatný výlet alebo v septembri tohto roka alebo až v roku 2016.

Po prehliadke letného sídla rodu Lichtensteinovcov (tým totižto zámok Lednice bol), sme sa vybrali do hlavného sídla tohto rodu - na zámok Valtice. Aj ten sme si prezreli a zoznámili sme sa s ďalšími zaujímavosťami zo života jeho bývalých majiteľov, ktorí vlastnili nielen zámok Lednice a Valtice, ale aj zámky Břeclav, Bučovice, Krnov, Šternberk, Moravská Třebová, Úsov, Zábřeh, Plumlov, Lanškroun a Velké Losiny ... to všetko a ešte obrovské pozemky aj s budovami na rozlohe 160 000 hektárov (len na moravskej strane!).

Vo Valticiach sme sa rozlúčili s barokovým zámkom a čakali nás ešte Veľkonočné trhy v Mikulove. Dva dni predtým mi na mikulovskom informačnom centre oznámili, že síce nejakí stánkari sa na trhy objednali, no vzhľadom k počasiu mi nevedia zaručiť, či tam niekto príde. Preto som s malou dušičkou so skupinou výletníkov v pätách stúpala do kopca ulicou v Mikulove, ktorá ústila na hlavné námestie. Postupne sa však moje obavy rozplynuli - na horizonte sa postupne začali ukazovať stánky obklopené množstvom ľudí a dokonca aj pódium, z ktorého k nám doliehala príjemná hudba.

Tých, ktorí mali záujem o prehliadku židovskej štvrte Mikulova, som tam zaviedla, tí, ktorí už mali pamiatok na dnešok dosť, sa roztratili medzi stánkami s občerstvením a veľkonočnými kraslicami. A vzhľadom ku krásnemu slnečnému počasiu sme si pobyt v Mikulove dokonca o 30 minút predĺžili :-).

Potom sme sa už všetci pobrali domov. Unavení, spokojní a dokonca aj trošku opálení. 

A pýtate sa, prečo spomínam v nadpise tohto článku nejaký môj bicykel? Odpoveď nájdete TU.