Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Útok na levanduľové pole, pohoda pri vodných mlynoch a všetko o včelách


V túto sobotu vyšlo počasie ako z rozprávky. Ešte aj z autobusu sme s obdivom pozerali na biele mraky akoby stojace modelom maliarovi krajiniek.

Prvou zastávkou tohto júnového výletu bolo levanduľové pole pani Novosadovej v Branove pri Nových Zámkoch. Z Bratislavy sme vyštartovali už o 7-mej ráno, aby sme tam aj s prestávkami prišli včas ... a prišli sme veru, v hodine dvanástej! Pred našim príchodom pole "okupovali" asi 15-ti zberači levandule, no po nás sa návštevníci už začali valiť! Na pobyt pri levanduľovom poli sme mali hodinku, počas ktorej sme si nazbierali voňavé kvety a nakúpili niektoré z výrobkov pani Novosadovej (med, tinktúra, sirup či mydlo).

Vďaka šikovnosti nášho šoféra sme vykľučkovali spomedzi množstva áut, ktorými do Branova prišli iní záujemcovia o zber levandule a pohli sme sa smerom k Malému Dunaju, na ktorom sa ešte zachovalo niekoľko vodných mlynov. Prvým bol loďkový mlyn v Kolárove. Po výstupe na hrádzu sa nám naskytol úžasný pohľad. Pri mlyne ešte nikto nebol a tak tento objekt vyzeral byť prázdny - úžasná šanca pre fotografov. Prístupový krytý drevený most ešte nebol úplne zakrytý novou strechou (rekonštruuje sa), no na druhý breh rieky sa po ňom dalo prejsť.  Najprv sme absolvovali prehliadku mlyna s úžasnou pani sprievodkyňou, ktorá nás erudovane zasvätila do histórie vodných mlynov na tomto území, ale aj nám dopodrobna objasnila činnosť takéhoto mlyna. Bolo to veru potrebné, pretože výklady na ďalších dvoch mlynoch už, veru, také kvalitné neboli.

Posedeli sme si v pokojnom prostredí v okolí mlyna a vydali sme sa k ďalšiemu mlynu, do Dunajského Klátova.

Tak ako bol výklad v kolárovskom mlyne odborný, bol výklad v mlyne v Dunajskom Klátove skôr emocionálny, pretože v ňom sprevádzala pravnučka staviteľa tohto mlyna a tu sme sa zoznámili skôr s príhodami, ktoré sa v tejto mlynárskej rodine odohrali. Tento mlyn je už murovaný a minulý rok bol celý zreštaurovaný.

Tretím mlynom v poradí mal byť kolový mlyn v Tomášikove, kde na jar začali robiť opravy a do sezóny už mal byť opravený, no pri oprave sa v ňom našli také závažné (aj) statické poruchy, že ho budú opravovať celý tento rok a snáď bude v sezóne 2017 už sprístupnený verejnosti.

Tak sme teda do Tomášikova nešli a ušetrený čas sme mohli venovať Múzeu včelárstva v Kráľovej pri Senci. A veru sme ten čas aj potrebovali ! Múzeom nás sprevádzal syn pána Moravčíka, ktorý to tu má na starosti a poviem vám, že takú encyklopédiu včelárstva veru nenájdete ani v knižnici. To bolo zaujímavých informácií !!! Vedeli ste o tom, že včela má 5 očí? Prácu koľkých včiel treba na 1 lyžičku medu? Ktoré vône včela neznáša a dráždia ju? Prečo sa včely dymom upokoja? Aké je zloženie medu? ... a ktorý druh medu je pre koho vhodný? .... a že dokonca je medom možné liečiť cukrovku? A zistili sme aj to, že ani tie trúdy nie sú až takí darmožráči (ani byť nemôžu, pretože oni sami sa nedokážu najesť!). No niečo úžasné. Výklad nemal konca, no keď sme už minuli všetok čas na pobyt v tomto múzeu (a vďaka uzatvorenému mlynu v Tomášikove sme ho mali ešte o hodinu viac), musela som už pána Moravčíka mladšieho zastaviť, pretože nás čakala posledná zastávka tohto výletu, kolový mlyn v Jelke.

Tak sme si ešte kúpili med a pár suvenírov a namierili sme si to k poslednému mlynu tohto výletu. Mlyn v Jelke bol z týchto troch jediný, ktorému sa aj točilo mlynské koleso, no aj to už len ako atrakcia (poháňané bolo elektrinou). Veď čo by ho aj malo poháňať, keď sa deti neďaleko mlyna čvachtali vo vode ledva po ich členky? Interiér mlyna bol, tak isto, ako v tých predošlých, vybavený kompletným mlynským zariadením a po výklade sprievodcu sme sa už presunuli do blízkej reštaurácie, kde sme sa mohli po celodennom putovaní konečne najesť. V ponuke boli, samozrejme, ryby, a podotýkam, že za veľmi dobré ceny! 

Tak skončil výlet - putovanie od levandule, cez mlyny na Malom Dunaji až po chutné rybacie pohostenie. Patril medzi tie vydarené (samozrejme, aj vďaka nádhernému počasiu) a tak ho dám do ponuky výletov aj na budúci rok. Termín jeho konania však určí pani Novosadová :-).