Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Ale boli bohatí ... !


Tematické výlety mám najradšej. Zameriam sa na jeden šľachtický, či len taký obyčajný rod ... ak niečo dokázal, alebo je niečím výnimočný. Vila Tugendhat, aj keď nie je človekom, je výnimočná tiež a tak som sa rozhodla pátrať po ľuďoch s ňou spojených. Po tých, čo si ju dovolili postaviť a čo (aj) v nej bývali. A narazila som na ... rodinu Low-Beer, po koreňoch ktorej sme sa vybrali na tomto výlete.

Aj napriek aprílu bolo počasie výborné. Slnko svietilo až prisilno, keď sme v Brne "nakladali" sprievodcu, ktorý nám už v autobuse rozprával o predkoch tejto židovskej rodiny, ktorí sa postupne vypracovali medzi najbohatších obchodníkov v strednej Európe. V 18. storočí to bol Solomon Low-Beer, obchodník s kožami, ktorý stál na začiatku tejto zaujímavej histórie. Jeho synovia, vnuci aj pravnuci postupne rozširovali impérium rodiny, ktorá stavila na vtedy sa rozmáhajúci textilný priemysel. 

O obchodných aktivitách rodiny sme sa ešte viac dozvedeli vo Veľkej vile v Svitávke, ktorú si dala postaviť a aj v nej žila jedna vetva rodiny. Vo vile nás privítal starosta Svitávky a aj nám tu o Low-Beerovcoch premietol zaujímavý film. Prezreli sme si interiér vily, ale dostali sme sa aj do podkrovia vily s tunajšou raritou - systémom na zber dažďovej vody, ktorá sa používala na pranie prádla v práčovni umiestnenej tiež v podkroví. 

Prekvapujúcou informáciou bolo, že potomkovia rodiny, roztrúsení po celom svete, ešte pár rokov dozadu ani netušili, aký ohromný majetok ich predkovia vlastnili. Dozvedeli sa to až na stretnutí rodiny, ktorá do Boskovíc a Svitávky prišla pred pár rokmi v počte viac ako 100 členov. Až tu sa dozvedeli, čo všetko ich predkom patrilo a akí to boli šikovní podnikatelia.

Ich majetok totižto zabavili nacisti po tom, čo sa Low-Beerovcom podarilo ešte pred vojnou z Československa ujsť. Do nových domovov tak prichádzali bez prostriedkov a často aj s falošnými dokladmi, čiže novou identitou. Po roku 1948 ich majetok prepadol štátu a postupne sa na nich úplne zabudlo. Až pri rekonštrukcie vily Tugendhat začali na svetlo vychádzať zaujímavé informácie o rodine.

Napríklad také, že majetok rodiny bol porovnateľný s majetkom rodiny Baťa, že bol taký veľký, že si mohli dovoliť dať si postaviť aj štyri vily Tugendhat, pričom za peniaze, ktoré jej výstavba stála, by vtedy postavili 40 menších víl. No a aj to, že vtedy boli v Československu len dve autá značky Bentley a tie vlastnila práve rodina Low-Beer.

Oceňujem snahu starostu Svitávky priblížiť nielen park a exteriér Veľkej vily, ale aj jej interiér, verejnosti. V priestoroch vily je zatiaľ malá výstava o rodine Low-Beer a ja dúfam, že keď tam prídeme nabudúce, bude z vily k videniu ešte viac.

Po absorbovaní úžasných informácií o rodine sme sa odviezli do neďalekých Boskovíc. Tu sme si prezreli synagógu, ktorá má možno najzachovalejší ínteriér v celej Českej republike. Je veľmi pekne opravená a k jej prehliadke patrí aj návšteva mikve, rituálneho kúpeľa, v neďalekom bývalom židovskom dome.

Práve z Boskovíc, z tunajšieho geta, Low-Beerovci pochádzajú, tak sme sa po ňom s našim sprievodcom prešli a ukázali sme si domy, v ktorých pravdepodobne bývali.

V Boskoviciach bol aj čas na obed a o 15-tej hodine sme sa vydali na spiatočnú cestu, na ktorej sme mali ešte jednu zastávku - Židovský cintorín v Brne - Židenicích, samozrejme so zameraním sa na rodinu Low-Beer. 

Ak si myslíte, že dnešné honosné mramorové pomníky na cintorínoch sú obrovské, príďte sa pozrieť do tohoto cintorína! To je mramoru! Monumentálne náhrobky tu zdobia väčšinu hrobov a medzi tými najväčšími sú aj hroby rodiny Low-Beer. Jednoducho, boli naozaj veľmi, veľmi bohatí ...

Návštevu cintorína sme využili aj na prechádzku popri hroboch iných významných židovských osobností (napr. Hugo Haas) a aj na zoznámenie sa so židovskými pohrebnými rituálmi.