Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Festival mandlí bez mandlí a vykvitnutých mandľovníkov.


Hustopeče - druhý ročník mandlového festivaluO tom, že v moravskom meste Hustopeče sa koná nejaký mandľový festival, som sa dozvedela na jeseň 2012 na gulášovom festivale v Mikulove. Oslovila ma tam jedna trhovníčka, ktorá tam predávala úžasnú Hustopečskú mandľovicu s tým, že nech sa  na jar prídeme pozrieť do Hustopečí na rozkvitnuté mandľové sady. 

Tak som zistila termín konania tohto podujatia a 23. marca o deviatej ráno sme vyrazili z Bratislavy. Cesta nám ubehla rýchlo a už pred 11-tou sme v Hustopečiach vystupovali z autobusu a zamierili na Dukelské náměstí, kde sa konal jarmok. Po ceste som ešte zastavila miestnych a opýtala sa ich, ako ďaleko sú tie mandľové sady a po odpovedi, že asi 5 km, som zmenila plán dňa s tým, že nepôjdeme o 13-tej k sadom pešo, ale radšej využijeme autobus. Vhodné to bolo aj preto, že bolo dosť zima a ani uzimené jarné slnko nedokázalo prehriať dosť silný vietor.

Všetci sme sa rozišli po jarmoku, ktorého hlavným artiklom mali byť mandle. Sklamalo nás, že s mandľami mali niečo spoločné len dva stánky - stánok s už spomínanou Mandľovicou a stánok s v cukre obaľovanými horúcimi mandľami. Bol to síce len druhý ročník týchto slávností, no to organizátorov podľa mňa neospravedlňuje. Sklamalo ma hlavne to, že tam nebolo dostať surové mandle a ani slané pražené.

Námestie v Hustopečiach

K "mandloňovej stezke" sme sa teda po 13-tej vyviezli autobusom. Absolvovali sme krátku prechádzku mandľovými sadmi, no bola škoda, že stromy ešte neboli rozkvitnuté. Tento rok sa im však po tých mrazivých kalamitách ešte začiatkom marca ani nedivím. Povedzme si úprimne, že nikto z nás nemohol čakať, že v takejto zime budú mandle kvitnúť. Vyliezli sme aj na 17 m vysokú vyhliadkovú vežu, z ktorej nás skoro sfúklo, no naozaj z nej bol krásny výhľad do široka - ďaleka.

Rozhľadňa v madlových sadoch v Hustopečiach

Cestou späť sme sa zastavili na miestnom cintoríne, kde majú hrob aj rodičia T.G. Masaryka a ktorého súčasťou je aj množstvo hrobov ruských vojakov, ktorí v tejto oblasti padli počas II. svetovej vojny. Prekvapil ma tak vysoký počet týchto hrobov a v Informačnom centre v Hustopečiach mi potom bolo vysvetlené, že v tejto oblasti prebiehali naozaj ťažké boje a sú tam pochovaní vojaci, ktorí padli v regiónoch Hustopečí aj Mikulova.

Po návrate z prechádzky sadmi sme ešte zamierili do jedného z miestnych "sklípkov" (bolo ich tam otvorených požehnane) a pochutili sme si na výbornom víne. Po 17-tej nastúpili do autobusu aj poslední oneskorenci a my sme sa vybrali na spiatočnú cestu.

Verím, že ak sa organizátori lepšie zamerajú hlavne na to, aby bol jarmok naozaj "mandľový", môže sa z tohto nápadu zrodiť naozaj kvalitná akcia.