Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Mikulov, guláše, víno a Ščamba

Jesenná sobota ako z obrázku, slnko a pohoda. Tak sme sa vybrali na už 8. ročník Gulášfestu v Mikulove, ktorý usporadúva hotel Zámeček na okraji moravskej obce Mikulov.

Za tých 8 rokov existencie tohto kultúrneho podujatia, ktorého základnou témou je súťaž vo varení gulášu, sa festival rozrástol do takých rozmerov, že priestor pred hotelom je doslova preplnený ľuďmi. Veď okolo 14-tej hodiny vraj bolo na tomto festivale 6 500 ľudí ! Tak isto aj počet súťažiacich tímov (z Rakúska, Maďarska, Slovenska, Poľska a Českej republiky) sa z roka na rok zvyšuje (tento rok ich tam bolo viac ako 50) a tým sa tento festival stal najväčšou medzinárodnou súťažou vo varení gulášu v Čechách.

Súčasťou varenia a ochutnávky gulášu je aj ochutnávka vín v miestnej vínnej pivnici a trh v priestoroch pred hotelom zameraný skôr na remeselnú výrobu a gastronómiu a tak isto aj súťaž v jedení gulášu či súťaž v "gúlání sudu" na čas. Nemôžem samozrejme zabudnúť ani na fontánu, z ktorej o 14-tej hodne tieklo mladé tohtoročné víno!

Milým prekvapením bolo vystúpenie hudobnej skupiny Ščamba z Trsteného pri Hornáde (pri Košiciach). Títo blázniví chalani spravili takú šou, že ostatné hudobné skupiny nemali šancu sa dostať k slovu. Ja som s niektorými účastníkmi tohto výletu odišla po 14-tej do centra Mikulova na jeho prehliadku, no tí, čo zostali na Gulášfeste cestou domov v autobuse rozprávali, že len potom sa Ščamba rozbesnila!

(Ak neviete, kto to sú, tak sa pozrite sem a počkajte si aj na ich slovné komentáre)

Ale späť k výletu. V Mikulove bol voľný program, každý si prezrel to, čo ho zaujímalo. Nakoniec sme sa o 18-tej všetci stretli pri autobuse a pobrali sme sa domov.

Väčšinu mojich dojmov z výletov tu končím, no tento výlet mal ešte svoje pokračovanie - asi kilometer pred Malackami sme na pravej strane autobusu začuli syčanie a autobus sa rozkýval - dostali sme defekt! 

Vďaka vodičovej šikovnosti sme bezpečne pristáli na okraji diaľnice, no pneumatika bola "na šrot"! Okamžite sme obaja začali zháňať náhradnú dopravu, aby sme osadenstvo autobusu odviezli domov. Nebudem tu písať o tom, prečo sme na náhradný autobus čakali 2,5 hodiny (bolo by to nadlho a ešte keď to píšem, tak mi je zle z toho, ako nás ten náhradný autobus oklamal).

Hlavné však je, že všetci nakoniec v zdraví dorazili domov a ja aj vďaka tomu defektu môžem napísať, že sme zažili bohatý a dlhý deň :-).

A ešte jedna poznámočka. Nezávislá porota zložená z náhodne vybraných návštevníkov festivalu určila, že najlepší guláš tento rok navarilo družstvo Kúpalisko Podhájska. Gratulujem !