Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Vianočné trhy v Olomouci


V toto sobotňajšie ráno nás chcelo počasie od výletu do Olomouca odradiť už v Bratislave. Padal nepríjemný drobný dážď a naznačoval, že tohtoročný predposledný novembrový deň nie je ten pravý na výlet.

Nedali sme sa však odradiť a dobre sme spravili. Mrholenie a vietor nás síce prenasledovali po celú cestu, no pár kilometrov pred Olomoucom vietor aj dážď ustali a takto to bolo až do nášho odchodu z tohto krajského mesta. 

Naša prvá cesta viedla k orloju, ktorý je súčasťou radnice v Olomouci. Je to jediný orloj na svete so "socialistickou" tematikou. K orloju sme stihli prísť pred 12-tou hodinou tak, aby sme mohli byť účastní pri jeho odbíjaní. 

Po tomto malom predstavení k nám prišiel sprievodca, ktorý sa nám venoval ďalšie dve hodiny. V jeho podaní sme si vypočuli zaujímevé historky z dejín Olomouca a ukázal nám najzaujímavejšie miesta a stavby v centre mesta. Neobišli sme, samozrejme, ani kostol Svätého Michala s jeho raritou - s troma kopulami. Ich výzdoba patrí medzi to najkrajšie, čo som kedy pri takýchto stavbách videla. Zaujímavosťou je aj kostol Svätého Mórica, lepšie povedané, jeho vitráže. Prehliadku Olomouca sme skončili v katedrále Svätého Václava, kde bol pre nás nachystaný malý organový koncert.

Sprievodcu sme nechali, nech si prevezme ďalšiu skupinu, ktorá už čakala na jeho služby a my sme sa presunuli do centra Olomouca. Bola dosť zima, tak sa niektorí z nás zastavili vo Vlastivednom múzeu, kde bola inštalovaná výstava Od kolébky až po hrob. Napriek tomu, že bola výstava priestorovo malá, bola bohatá na exponáty. Prvý krát som tu videla "škapuliare" - talizmany, ktoré si naši predkovia vlastnoručne vyrábali a nosili zavesené okolo krku, aby ich ochraňovali od zlého. Bola tu nainštalovaná izba s rodičkou so všetkými amuletmi, ktoré mali zabrániť problémom pri pôrode. Zaujímavé boli krstiteľné misky s menom novorodenca, ručne opisované modlitebné knižky, ale aj inštalácia neba a pekla. Výstava končila troma náhrobnými krížmi typickými pre minulé storočia.

Na výstave sme sa zohriali a už nás čakali vianočné trhy. A tak ako minulý rok, ani tento sa nedali zahanbiť predajcovia všakovakých druhov punčov. Znova ich tu bolo neúrekom a veru ste nevedeli, ktorý si skôr vybrať. K dobrej nálade hral František Nedvěd, ktorého piesne prerušovalo len zvonenie vianočného zvonca, za ktorý keď ste zaťahali, tak vám mal splniť vianočné želanie.

Ja som však dostala chuť na niečo sladké. Všadeprítomné trdelníky neprichádzali do úvahy (už ich nemôžem ani vidieť), no taká francúzska palacinka by bodla. Aj sme so známou, ktorá sa ku mne pripojila, stánok s takýmito palacinkami našli, no naobliekaná jesť takúto palacinku z papierovej tácky ... Tak sme radšej zasadli do cukrárne Aida. Privítal nás Talian a češtinou okrášlenou talianskym prízvukom nám núkal niektorý zo zákuskov. Nakoniec sme sa nechali "ukecať" na francúzsku kocku, vraj niečo excelentné a moja známa aj na horúcu horkú čokoládu. Talian ešte dodal, že nám ručí za to, že nám bude chutiť a že ak nie, tak nám vráti peniaze.

Tak sme si zasadli do štýlovej cukrárne a čakali sme na zákusok. A aj ho priniesli. Zaborila som vidličku do asi 15 cm vysokej kocky, no môj fajnový jazyk hneď spoznal, že celý krémeš je z rastlinnej a nie pravej šľahačky a že margarín nahradil maslo. No a z horkej čokolády bol nakoniec kakaový puding bez cukru. Čašníčky mi tvrdili, že nevedia, z čoho je zákusok vyrobený a na puding sa tvárili, že je to čokoláda. Priznám sa bez mučenia, že som zbabelec a neoslovila som výrečného Taliana so žiadosťou o nezaplatenie zákusku. Aj tak by som asi nepochodila. Je mi však jasné, že do cukrárne Aida v Olomouci už nikdy nevkročím.

Ospravedlňujem sa vám za môj gastronomický vstup, no nedalo mi neupozorniť na to, že aj v najkrajšom objekte nemusia mať kvalitné výrobky.

Nakoniec sme sa všetci o 18-tej stretli pri autobuse a potom nás už čakala len cesta domov.