Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Vianočné trhy bez trhov


Založila som si takú tradíciu, že každý "cestovateľský rok" zakončím tromi Vianočnými trhmi v troch mestách z troch štátov. Minulý rok to bola Budapešť, Brno a Trnava, rok predtým Maďarsko tak isto reprezentovala Budapešť a tak som tento rok chcela ísť na maďarské Vianočné trhy niekam inam.

Tak som vybrala Ostrihom - dosť veľké a významné mesto na to, aby som sa mohla spoľahnúť na to, že Vianočné trhy usporiada. Pri Vianočných trhoch je dosť dôležité, aby bolo v programe aj niečo iné ako len trhy a ideálne také, kde sa dá trošku zohriať. V Budapešti to bola Bazlika Svätého Štefana, v ktorej sme strávili určitý čas a Ostrihom mi vyhovoval práve preto, že jeho dominanta, Ostrihomská bazilika, patrí medzi najkrajšie európske skvosty. Výhodou bola aj miestna sprievodkyňa sprevádzajúca v slovenčine.

Deň ako taký sa vydaril : pred bazilikou nás už čakala sprievodkyňa a počas viac ako 2,5 hodinovej prehliadky bola s nami aj v krypte a aj v klenotnici, kde nám o všetkom dopodrobna rozprávala. Po prehliadke baziliky sme si dali prestávku v reštaurácii a o pol štvrtej sme sa vybrali do centra Ostrihomu. Po ceste sme sa ešte pár krát zastavili pri významných budovách mesta, až sme dorazili k úplne prázdnemu námestiu !

Bolo 16 hodín, mesto mŕtve, ani náznak vianočnej výzdoby (tá nebola ani v bazilike) ... jednoducho ... "skapal pes".

Výletníci boli už dopredu informovaní o tom, že tento výlet bude skôr o bazilike, pretože o tom, či nejaké Vianočné trhy v Ostrihome budú, sa sprievodkyňa na miestnom úrade nedopátrala ani deň pred našim plánovaným príchodom.

Tak sme aspoň minuli posledné forinty na výborné zákusky v miestnej cukrárni, maďarskú klobásu sme kúpili v miestnej večierke (inak je fakt dobrá!) a nechápavo sme sa pobrali na spiatočnú cestu.

A ja nechápem doteraz, ako je možné, že tak slávne mesto s takou významnou pamiatkou ako je Ostrihomská bazilika a s tak krásnym námestím neusporadúva Vianočné trhy. Pokojne by mohli konkurovať Budapešti !