Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Osvienčim so sprievodcom


Osvienčim - ten kto nepozná tento pojem, by sa mal nad sebou zamysliť - jednodňový výlet na toto pietne miestoTento rok bol toto druhý a posledný výlet do koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Pri prvom výlete som dúfala, že tam dorazíme do 10,00. hod a nebude nám potrebný sprievodca, no nestihli sme to. Prišli sme tam 5 minút po desiatej, turniket pri vstupe už bol zatvorený a aby bolo možné vojsť do Auschwitz, musel si každý zaplatiť za sprievodcu. Mne to pokazilo celý deň, no ale čo už? Stalo sa. 

Na tento ďalší termín som objednala slovenského sprievodcu, z Malaciek sme vyrazili o hodinu neskôr ako v júni a ešte sme išli aj cez Bratislavu a v tábore sme boli už o 9,40 hod. Ako naschvál. Ja som tušila, že to s tým sprievodcom zas nebude až také ideálne, ale čítajte ďalej.

Chalanisko z Banskej Bystrice, snažil sa, no na oba tábory (Auschwitz aj Birkenau) mal presne stanovený čas - 3,5 hodiny - a to sa jednoducho spraviť nedá. V expozíciách v barakoch v Auschwitz bolo plno národa a do bloku 11 som ja osobne už radšej ani nešla, lebo som už nemala chuť na to množstvo turistov. Už v prvom slede prehliadky sprievodca vynechal jeden barak s expozíciou väzenského života. Po prvom rade barakov nasleduje druhý rad - s inštaláciami jednotlivých národov. Keďže som vedela, že aj Slovensko má v jednom takomto baraku vlastné poschodie, oznámila som sprievodcovi, že by bolo fajn, keby nás tam zaviedol. Povedal, že dobre a pred vstupom do baraku to okomentoval slovami : "Keďže bol zo strany niektorých z vás vyslovený záujem o prehliadku aj slovenskej expozície, tak vás tam zavediem" ..... že aký otáznik? Keby som mu to nepovedala ... takže expozície jednotlivých národov ani nie sú zaradené do prehliadky! A to sme boli celá skupinka Slováci! Toto je jediné miesto v tábore, kde je všetko písané po slovensky. Je tam na veľkej tabuli vylepený Židovský kódex, ktorý stojí za to celý si ho prečítať, taký je zaujímavý (v skupinke som mala dvojicu - on veterinár, tak ona si fotila tú časť kódexu, kde je uvedené, že Židia nesmú vykonávať lekársku, ani veterinárnu prax). V minulosti tam bol dokonca stojan s počítačom, kde ste si mohli zadať číslo transportu a vypísalo vám tam všetky mená ľudí, ktorí v tom transporte boli ....

Bolo však málo času a tak sme si ešte prezreli krematórium I, vrátili slúchadlá, nastúpili do autobusu a odviezli sa do Birkenau.

Tam nás sprievodca odprevadil a vagónu na židovskej rampe, odtiaľ k pamätníku holokaustu pri zrúcaninách krematória II, ďalej k jednému murovanému baraku v ženskej časti a jednému drevenému baraku v mužskej časti tábora. Obvykle to stíha za 45 minút. Ja som bola sklamaná, niektorí z výpravy však zas boli radi, lebo ich už boleli nohy.

Ja však viem, že na budúce to spravím zasa inak. Sprievodcu (keďže bez neho sa do tábora nedostaneme) objednám len na Auschwitz, takže tých jeho 3,5 hodiny mu snáď bude stačiť na to, aby nám ukázal všetko, čo sa tam dá vidieť. A do Birkenau už pôjdeme bez neho, sprievodcu tam budem robiť ja. Prezrieme si ho celý, aj so Saunou a bývalou Kanadou. Síce je to poriadna túra, no na to sa už musí každý prichystať.

Po prehliadke táborov sme sa odviezli do štýlovej reštaurácie Chlopskie Jadlo v obci Bielsko Biala. Milo nás prekvapili tým, že kým sa chystalo hlavné jedlo, na každý stôl priniesli lopárik s chlebom, domácou masťou a výbornou tvarohovou nátierkou. Ceny boli prijateľné a po nejakej 1,5 hodinke sme sa pobrali domov, na Slovensko.