Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Ako sme do Auschwitz viezli holubicu mieru.


Tak ako každý rok, tak som aj v tomto naplánovala jednu prehliadku Koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau v poľskom Osvienčime.

Osvienčim - tábor smrti - poznávací zájazd ca jednodenné výlety

Asi tri dni pred plánovaným odchodom na výlet mi prišiel zvláštny mail. Jeden pán z Bratislavy ma v ňom prosil, či by som do Osvienčimu nezaniesla holuba, ktorý asi pred tromi týždňami priletel do haly, kde on pracuje. Aj s kolegami ho odchytili a z krúžkov, ktoré mal holub na nohe zistili, že je to "rodák" z Osvienčimu. Kontaktoval majiteľa a hľadal spôsob, ako holuba dopraviť domov. Našiel si na nete môj výlet a tak ho napadlo, že by sme ho tam mohli odviezť autobusom. Môj šofér s úsmevom skonštatoval, že holuba na "palube" autobusu ešte nemal, no keď už vozíme psov (na moje výlety si môžu výletníci vziať so sebou aj psa), tak prečo nie holuba?

Z Malaciek sme vyštartovali skoro ráno a na Hlavnej stanici v Bratislave, kde bola ďalšia nástupná stanica, ma už čakal dočasný majiteľ holuba s krabicou v ruke. 

Holub znášal cestu autobusom dobre a my sme šťastne dorazili do Osvienčimu. Kým som vybavovala vstup do tábora, tak už pri autobuse čakal Poliak, ktorý pre holuba prišiel. Povedal, že holub je ešte mladý a ešte sa ani nedá zistiť, či je to on alebo ona. Že je vo "výcviku" a že letel z inej časti Poľska domov a oddelil sa od kŕdľa a až neskôr sa mu ozvali z Bratislavy, že holub si po ceste asi zmyslel, že na Slovensku mu asi bude lepšie, tak zmenil kurz :-).

Teraz sa však v poriadku dostal k svojmu majiteľovi, ktorý mi ďakoval za to, že ho má opäť doma.

Mohla by som teraz už v písaní skončiť, ale už vám opíšem aj výlet, ktorý sme v tento deň absolvovali.

Z Bratislavy sme odchádzali ešte po tme, ale počasie pri Žiline nevyzeralo, že by nám tento deň malo priať. Práve tam začalo pršať a kvapky dažďa museli stierače autobusu odhŕňať ešte aj na poľskej strane. 

Avšak po príchode na parkovisko pred táborom pršať prestalo a takto to potom vydržalo celý deň.

Aj napriek tomu, že sme si mali prezrieť najprv Birkenau a až potom Auschwitz, mi sprievodkyňa povedala, že nech to dnes spravíme v klasickom poradí (Auschwitz - Birkenau), pretože poobede má prísť do tábora veľká židovská skupina a že to by ich bolo v Auschwitz ešte viac. Tak sme to teda nechali v klasickom poradí. 

Po viac ako trojhodinovej prehliadke Auschwitz sme sa autobusom presunuli do Birkenau. A práve tu nám vyšlo jesenné slniečko, ktoré nás aj so sprievodcami Michalom a Silviou sprevádzalo až do konca prehliadky. Vďaka tomu, že sme mali šesťhodinovú prehliadku tábora, sme mali čas aj na pokojné prezretie si Birkenau aj s miestami, ktoré nie sú súčasťou klasickej prehliadky tábora. Prešli sme celý tábor dookola, sprievodcovia nás zaviedli aj k Mexiku, Saune a Kanade, či na miesta, kde boli spaľovacie jamy. Obaja, Michal i Silvia, sa svojmu výkladu venovali svedomito a po celý čas nám dopodrobna rozprávali nielen o tom, ako tu museli väzni živoriť, ale aj množstvo príbehov väzňov, ktoré sa tu naozaj stali. Keďže majú obaja dlhoročné skúsenosti so sprevádzaním v tábore a už mnohokrát sa im stalo, že ním sprevádzali aj tých, ktorí tábor prežili, rozprávali nám teraz aj o stretnutiach s týmito bývalými väzňami. Musím skonštatovať, že nebolo otázky, na ktorú by nám nevedeli odpovedať.

Ja sama som bola v tábore už asi piaty krát a vždy sa zúčastňujem aj prehliadky. Možno si pomyslíte - ako môže, na takom hroznom mieste? Pre mňa však Auschwitz nie je symbolom smrti, ale symbolom víťazstva a prežitia. O Auschwitz mám prečítaných mnoho kníh a viem, ako sa tam žilo a práve to ma fascinuje - tá túžba prežiť. V tak hrozných podmienkach, keď už niet nádeje v budúcnosť a v človeku stále je tá sila a túžba žiť ...

Vráťme sa však k prehliadke. Bolo vidieť, ako po celý čas naozaj namáhavej prechádzky po rozľahlom Birkenau všetci rozmýšľajú. Unavení už len prešľapovali z nohy na nohu, no aj tak šli ďalej a hltali každé sprievodcovo slovo.

Ku koncu prehliadky nás sprievodcovia ešte pustili na strážnu vežu vo vstupnej bráne, odkiaľ bol výhľad na rozľahlý tábor.

Cesta domov ubehla rýchlo a v Bratislave sme boli okolo 22-hej hodiny. Ďakujem za počasie, ktoré nám tak krásne vyšlo a dúfam, že môžem spomenúť konštatovanie mnohých, ktorí sa výletu zúčastnili ... stálo to za to ...

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok