Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Hrad Pernštejn a neexistujúca Stredoveká krčma v Brne

Hrad Perštejn je naozajsný skvost - oplatí sa ho navštíviťVčera sme boli znova po dlhšom čase na výlete. Autobus štartoval už v Bratislave a týmto oznamujem všetkým obyvateľom nášho hlavného mesta a priľahlých obcí, že už aj oni majú možnosť zúčastniť sa skoro všetkých mnou organizovaných výletov. Autobus totižto štartuje už v Bratislave (od Istropolisu a stojí aj na Patrónke) a potom má zastávku v Malackách a pokračuje v svojej ceste (väčšinou) na severozápad. V prípade výletov do Viedne či Budapešti autobus vyrazí z Malaciek a zastaví sa aj v Bratislave (na Patrónke). Teraz však už k Pernštejnu.

Pernštejn je veľmi zvláštny hrad. Zvonka aj zvnútra vyzerá ako postavený z lega. Alebo ako zlepený z hliny – sem okno, tam balkón, vo vnútri miniatúrne  nádvorie, ako sa komu hodilo. Je však nádherný !!! Je to jeden z mála hradov, vedľa ktorého si stačí vonku sadnúť na lavičku a môžete ho aj hodinu pozorovať. Tá „pozliepanosť“ je jeho veľkou výsadou, lebo je to jeden z mála hradov, ktorý nikdy nebol dobytý a preto nebol ani búraný. Postupne sa len dostavoval, až vznikol takýto krasavec!

Po zakúpení vstupeniek sme mali ešte chvíľku čas, tak sme si prezreli hladomorňu a prekrásne vyzdobenú hradnú kaplnku.  Prehliadka hradu začínala v najstarších častiach hradu, ktorý má len jediné vstupné dvere! V tomto hrade sa nemáte ako stratiť, lebo všetky chodby končia vo vstupnej sále. Z priestorov z 13. storočia sme sa postupne presúvali až do najnovších  častí hradu a tie teda stáli za to! Z obrovskej hodovacej miestnosti s prekrásnymi stropnými plastikami  sme pokračovali dámskymi kabinetmi až k detskej izbe prepojenej s izbou guvernantky. Priestory hradu dodnes nie sú elektrifikované, preto bola celá prehliadka veľmi autentická. 

Prehliadka končila v knižnici s cca 15 000 zväzkami kníh a s vypchatým posledným českým vlkom, ktorého dakedy okolo roku 1830 zastrelil práve pán tohto hradu. Keď zistil, že je to posledný vlk v Čechách, dal ho na jeho pamiatku namaľovať v dvojnásobnej veľkosti na obraz a pre istotu ho dal ešte aj vypreparovať. Sprievodkyňa mi potvrdila, že dodnes naozaj vlci v Čechách nie sú, no nejaké už vraj k nim putujú od nás, zo Slovenska.

Z Pernštejna sme sa vybrali ešte do Brna, ktoré sme mali po ceste a tam sme si dali rozchod. Mali sme tam pôvodne navštíviť stredovekú krčmu, no počas dvoch týždňov pred termínom výletu som sa tam nevedela dovolať, tak som pre istotu všetkým nachystala mapu centra Brna s alternatívnym programom.  Mohli navštíviť katedrálu Petra a Pavla, výstavu hračiek či koľajisko s modelmi vláčikov spolu s dráhou pre RC autíčka. Ťahákom bola aj kostnica na Jakubskom námestí. Ja som začala návštevu Brna práve tam. Táto kostnica je druhá najväčšia v Európe a pôvodne v nej boli kostry snáď z  50 000 ľudí. Po dlhoročných úpravách a výskumoch ju len nedávno (22.6.2012) sprístupnili verejnosti. Tam som sa aj opýtala, či niečo nevedia o brnianskej stredovekej krčme, lebo že sa tam už dva týždne neviem dovolať napriek tomu, že ich stránka je aktívna. Bolo mi oznámené, že krčma je už minimálne pol roka zatvorená. No čo už? Stačilo však na stránku napísať jedinú vetu...

Kostnica je hneď vedľa kostola svätého Jakuba, tak som vošla aj doňho. Je to veľký trojloďový chrám s dvoma radmi podporných stĺpov, na ktorom mi hneď po vstupe doň niečo nesedelo. Až po chvíľke som si uvedomila, že je to svetlo. Tento kostol má po celom obvode vysoké okná, no neboli vyplnené farebnou vitrážou, ale bielym sklom. Preto bol taký presvetlený! Od „svätého Jakuba“ som sa presunula ku katedrále svätého Petra a Pavla, no tá sa mi už tak nepáčila. Zvonka bola síce ozdobnejšia, no zvnútra sa mi ten svätojakubský kostol páčil viac. 

Brno je krásne mesto a je v ňom čo obdivovať, no čas určený na jeho prehliadku sa končil, tak som sa musela vrátiť na miesto, odkiaľ sme sa rozišli. Rodiny s deťmi si chválili výstavu hračiek, ktorú navštívili a tak isto ich nadchla aj návšteva „Modelového sveta“ s vláčikmi.