Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Praha


Tento výlet, ktorý som mala minulý rok naplánovaný na dva termíny, sa vtedy z dôvodu nenaplnenosti autobusu ani raz neuskutočnil.  Dúfala som, že aspoň tento rok sa to vydarí a vydarilo sa!

V sobotu ráno o 5,00 hod. sme sa vybrali na 330 km dlhú cestu "úžasnou", kostitrasúcou diaľnicou do hlavného mesta Českej republiky. Do Prahy sme prišli načas a na Hlavnej vlakovej stanici sme si vyzdvihli sprievodcu, ktorý nás po oba dni Prahou sprevádzal. Spravili sme si okružnú jazdu mestom, vystúpili pri druhom (vraj) najkrajšom ostrove sveta (na Kampě) a sprevádzaní úžasným komentárom sprievodcu sa pomaly dostali až ku Karlovmu mostu. Nasledovala prestávka na obed a osobné voľno, ktoré končilo nástupom do autobusu a odvezením sa na Hradčany. 

Cestou sme zistili, v akom zúboženom stave je najväčší štadión sveta - Strahovský a tak isto aj kde býva Karel Gott :-). Cez množstvo uličiek a okolo úžasných palácov sme sa dostali až na Hradčanské námestie. Obzreli sme si hrad a neobišli sme, samozrejme, ani Katedrálu svatého Víta, ktorá sa správne volá Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha!

Sobotňajšie prehliadky Prahy sme skončili okolo 17,00 hod. a autobus nás odviezol do hotela.

Nasledujúce ráno sme o 9 - tej nastúpili do autobusu a čakala nás prehliadka Starého mesta a Josefova. Dozvedeli sme sa, kde sa prvý krát v Prahe kupoval tabak, kde prvý krát pila čierna káva a prečo zostali židovské pamiatky v Prahe počas okupácie nepoškodené. Nedeľňajšiu prehliadku sme skončili na Václavskom námestí a po rozlúčke so sprievodcom sme sa vybrali na Karlštejn.

Vedela som, že na Karlštejn, tak ako aj na iné hrady, vedie cesta do kopca, ako aj to, že autobus musí zostať na parkovisku pod hradom. Nevedela som však, že tá cesta od parkoviska až k pokladni hradu je 1,5 km dlhá! Ľudia sa mi v rôznych počtoch nahlásili na oba prehliadkové okruhy a ja som musela ísť presné časy prehliadok dohodnúť do pokladne hradu. Všetky reštaurácie aj obchody so suvenírmi sú po oboch stranách cesty na hrad. Ak by išla celá skupinka ľudí so mnou hore na to, aby sa dozvedeli, kto má o koľkej prehliadku, museli by potom všetci zas ísť z hradu dole kvôli občerstveniu a následne zasa na hrad na prehliadku. Nemalo to logiku a tak som po rôznych variantách uznala, že najlepšie bude, keď ja vybehnem hore na hrad, všetci zostanú pri autobuse a ja jednému z výletníkov zavolám dole telefónom,  ktorá skupina má kedy prehliadku. Každý sa potom zariadi sám tak, aby prehliadku stihol.

Tých 1,5 km som tu nespomenula náhodou. Nevedela som, že tá cesta je dlhá 1,5 km (zrátala som si to až dnes pomocou google mapy) . No ja som ju (z dôvodu zbytočného nemrhania časom) absolvovala za 10 minút ! Hore som už fučala ako parná lokomotíva, no bolo mi jasné, že ak stratím tempo, tak sa už nepohnem :-). V zdraví som "dofučala" ku kase, zarezervovala a kúpila lístky na prehliadky a zatelefonovala "tam dole" časy prehliadok.

Karlštejn je krásny, ale je to hrad. To znamená, že tu nečakajte honosné sály ani extra výzdobu. Kaple svatého Kříže sa nám však ukázala v plnej nádhere. "Silu" miesta umocňoval aj fakt, že Karlštejn bol svojho času centrom skoro celej Európy a Karol IV. ho dal postaviť na jediný účel - aby jeho mohutné hradby chránili korunovačné klenoty, ktoré sú dnes uložené v Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

Prehliadky skončili a my sme sa pobrali k autobusu. Ja som si až cestou "z kopca" začala uvedomovať, aký kusisko cesty som pár hodín nazad zvládla za tých pár minút a zisťovala som, aké všemožné reštaurácie a obchody lemujú cestu na hrad (cestou tam v tej rýchlosti akosi unikli mojej pozornosti :-)).

Musím ešte dodať, že nám vyšlo príjemné počasie a že takúto Prahu už viac robiť nebudem. Chcem totižto pri každej návšteve tohto krásneho mesta vidieť niečo iné, preto niekedy v budúcnosti zaradím do prehliadky Prahy interiéry Pražského hradu, Katedrály  svatého Víta, Václava a Vojtěcha a prehliadku Zlatej uličky, plavbu loďou po Vltave, Zoologickú záhradu, či Vyšehrad a veľa, veľa iného. Praha je veľké mesto a je tam toho dosť na mnoho rôznorodých prehliadok.