Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Výlet na Macochu, do Punkevnej jaskyne a do Křtín.

Priepasť Macocha - azda najznámejšia priepasť v ČeskoslovenskuOpis tohto výletu musím začať deň pred jeho uskutočnením. To ma v piatok poobede môj mladší syn tak vytočil, že som vyskočila, nohou kopla do drevenej konštrukcie kresla a zlomila si malíček na ľavej nohe. Na druhý deň ráno, v sobotu, sme mali ísť na výlet do Punkevnej jaskyne a ešte v piatok mi lekárka na pohotovosti oznámila, že nohu mám mať v pokoji a vyloženú na stole. No jasné ! A na výlet s „účasníkmi zájezdu“ pôjde ona, že? 

Nohu som riadne zabandážovala a o 8,10 som už čakala na parkovisku na 19 výletuchtivých turistov a mikrobus z Bratislavy. Apropo – 19 záujemcov a len mikrobusom ... nech robím, čo robím, nedarí sa mi naplniť autobus tak, aby sa dal zaplatiť. Už od januára mám každý druhý týždeň inzerát v Malacku. Na každej autobusovej zastávke mám plagát s ponukou výletov aj s kontaktom na mňa. Dokonca som si dala inzerát aj do „Minky“! Asi stále málo . Teraz si idem dať spraviť dva pútače na ploty v Malackách, no asi jediné, čo mi pomôže je čas a dostať sa do povedomia aj Bratislavčanov s tým, že autobus bude vychádzať z Bratislavy.

Vráťme sa však k výletu. Všetkým som oznámila, že na výlet s nimi, samozrejme, idem, no do jaskyne ísť nemôžem a tak tam budú musieť ísť sami.

Počasie v túto sobotu bolo ukážkové. Bolo tak akurát, klíma v mikrobuse fungovala, kolesá odierali asfalt z českých ciest a ja som do mikrobusu rozprávala o mne, o mojich výletoch, o výlete do Osvienčimu a dokonca aj o mojom súkromnom pobyte v Moskve. Hneď padla otázka, že ak by sa pozbieralo viac záujemcov o „tú Moskvu“, či by som s nimi nešla. Ja do Moskvy vždy! Tak uvidím, či ma niekto osloví s tým, že na budúcu jar letíme. 

K predajni lístkov do jaskyne sme dorazili včas, všetci si kúpili lístok do jaskyne aj na lanovku a ja som im ukázala, ktorou cestičkou sa dostanú ku vchodu do jaskyne. Ja som potom nastúpila do autobusu a spolu so šoférom sme sa odviezli na horné parkovisko k priepasti Macocha. 

Tam som čakala cca 2,5 hodiny, kým sa nadšení „jaskyniari“ dohrnuli z lanovky plní nádherných zážitkov. Chválili si výzdobu jaskyne a aj plavbu na lodičkách, z ktorých si mohli prezrieť tie časti Punkevnej jaskyne, ktorými preteká riečka Punkva. Nestratil sa mi nikto a po ďalšej hodinke, počas ktorej sa všetci kochali pohľadom na dno Macochy, sme sa pobrali na spiatočnú cestu.

Celý výlet prebiehal v pokojnom tempe a tak sme pokračovali aj ďalej. Po pár kilometroch sme dorazili do Křtín, malej obce, ktorej dominuje už z diaľky viditeľná „Santiniho perla Moravy“ – prekrásny barokový pútnický kostol. Okrem jeho ojedinelého pôdorysu a nádhernej výzdoby je jeho zvláštnosťou aj kostnica. Tá bola zatvorená, tak som sa s mojim malíčkom odšuchtala na faru, kde mi ochotná pani gazdiná podala kľúč od kostnice aj WC s tým, že ona má veľa práce, že nech ich ja odomknem a potom aj zamknem a nech jej kľúč prinesiem späť. Videli ste už niečo také?  

Samozrejme, že som dôveru tejto úžasnej ženičky nesklamala. Po prezretí kostnice, ktorá je unikátna aj tým, že bola objavená len pred pár rokmi, som ju zamkla, tak isto aj WC a kľúče som jej vrátila s tým, že prosíme pána farára, či by nám (znova unikát) zvonkohru zloženú z 27 zvonov (jedinú v Európe), nepustil trošku skôr, lebo v sobotu sa spúšťa len o 18,05 hod., no bolo len trištvrte na päť. Pán farár súhlasil a my sme sa po cca 10-tich minútach čakania započúvali do sem – tam falošných tónov tohto nezvyčajného orchestra.

 Cesta domov nám ubehla ako voda a tí, čo o tomto výlete nevedeli, alebo sa im naň nechcelo ísť, môžu ľutovať. Bol to nádherne strávený deň a verím, že všetci účastníci tohto výletu s ním boli spokojní.