Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Prvý výlet v roku 2015 - zámok v Rájci a Historická trasa v Sloupsko - Šošůvskych jaskyniach


V polovici marca býva počasie ešte rozporuplné a také bolo aj dnes. Bez slniečka, no musím napísať, že prijateľné.

Prvá zastávka na dnešnom výlete (samozrejme okrem "cikpauzy") bol zámok v Rájci nad Svitavou. Ak by boli vlastnícke vzťahy tejto inak veľmi peknej stavby vyriešené, tak by zvonka vyzeral určite krajšie. I keď zas ... možno môžeme byť radi, že tento zámok patrí ešte štátu, pretože ak ho získa naspäť bývalý vlastník - rod Salm, ktovie, či ešte bude prístupný verejnosti?

Vráťme sa však k nášmu výletu. Zamestnanci zámku Rájec a poprední českí aranžéri vždy na jar o takomto čase vyzdobia prízemie alebo 1. poschodie zámku prekrásnymi kvetinovými aranžmánmi. V tomto roku hrali (samozrejme okrem množstva krov kamélií rôznych farieb) hlavnú úlohu chrizantémy. A tak isto v mnohorakom farebnom prevedení. Výzdoba niektorých izieb bola dokonca ladená len do jednej farby - kytice s chrizyntémamy bordovými, oranžovými, alebo bielymi spolu so zelenými. V zámku nebolo snáď jedinej rovnej plochy, na ktorej by nebola nejaká kvetinová výzdoba - ak už nie obrovská kytica, tak len kvet kamélie v miske s vodou.

Niektoré izby boli aranžované zložitými ikebanami - v duchu tohtoročného hesla : "Kamélie a chrizantémy - poslové dálného východu".

Po prehliadke zámku sme sa ešte zastavili v miestnej galérii Kruh, kde miestni umelci vystavujú a predávajú svoje naozaj krásne výtvory zo skla a hliny.

Potom sme už nastúpili do autobusu a pobrali sa do obce Sloup, kde nás čakali dvaja mladí sprievodcovia, ktorí nás zaviedli do Sloupsko - Šošůvskych jaskýň. 

Nevkročili sme do nich však klasickým vchodom pre verejnosť. Prešli sme najprv k hotelu Broušek, na ktorého dvore bola zamrežovaná diera - pôvodný vchod do týchto jaskýň, odkiaľ kedysi pán Broušek ako prvý objaviteľ týchto jaskýň, do nich vstupoval. 

Jaskyne objavil vraj tak, že keďže už dávno tu mali Brouškovci hotel, potreboval jeho majiteľ sklad pre pivo, víno a potraviny. A pretože voľakedy chladničky neboli, začal kopať v zemi dieru, kde mala vzniknúť pivnica. Diera sa mu prepadla a tak objavil priestor so stabilnou teplotou, ktorý mu na tento účel veľmi dobre vyhovoval. A keďže tento priestor pokračoval ďalej, začal pán Broušek postupne objavovať ďalšie priestory jaskyne, mnohokrát s prekrásnou výzdobou. Tú sme mali možnosť obdivovať aj my. A aby som nezabudla, visel tam na strope aj jeden zablúdený netopier - vraj ich tam v zime býva okolo 2100, no prezimujú, samozrejme, v tých odľahlejších častiach. Toto bol asi taký malý exhibicionista, lebo sa "obesil" na mieste, kde naňho stále svietilo svetlo :-).

Z jaskýň sme vyšli jaskyňou Kůlna, kde sa našli nielen pozostatky pravekých zvierat ale aj ľudí a kde ešte stále prebieha archeologický výskum.

Už cestou do jaskýň nám začalo trošku popŕchať a teraz bol ten dážď ešte silnejší, tak sme sa presunuli sa zohriať do reštaurácie Stará škola. Tu sme sa najedli a trošku si oddýchli a potom už nás čakala len cesta domov.