Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Prvý výlet v tomto roku v znamení kvetov a piva


Celý týždeň pred sobotou, kedy sa tento výlet konal, bolo nádherné slnečné počasie. Dokonalá jar. Predpovede hlásili prudké ochladenie, zamračené a dážď a ja som dúfala, že sa aj tento krát netrafia, no teraz im to, ako naschvál, vyšlo.

Už ráno v Bratislave veštilo zamračený deň ... a veru, nezlepšilo sa to. Mali sme však v pláne interiéry zámku v Rájci nad Svitavou a prehliadku pivovaru v Černej Hore, takže nám to počasie až tak nevadilo.

Zámok v Rájci je zvonka dosť ošumelá budova s nevzhľadnou prskajúcou fontánou v parku pred vchodom, no tým sa netreba nechať odradiť. Vnútro zámku bolo v tomto čase vyzdobené desiatkami rôznofarebných krov kamélií a ešte väčším počtom kvetinových aranžmánov, tento rok v téme "Kamélie a ruže".

exteriér zámku v Rájci vstupná hala zámku v Ráíjci vyzdobená kaméliami

Záplava rôznofarebných kvetov podtrhovala krásu barokových interiérov stavby, ktorá patrila rodu Salm až do roku 1945. Zaujímavosťou je, že posledná pani barónka tohto rodu, ktorá na zámku prežila svoje detstvo, ešte stále žije neďaleko zámku. Rod však má aj dnes pokračovateľov, lebo jej deti žijú v Rakúsku.

Prehliadka zámku končila v knižnici s množstvom zväzkov, ktorá bola inštalovaná v duchu slobodomurárstva. V čase, keď bol tento rád už zakázaný, schádzali sa jeho členovia práve v tomto zámku a dôkazom toho boli aj vystavené stanovy rádu a tak isto ľudské kostry zhotovené z dreva, ktoré slúžili na tajné slobodomurárske obrady.

kvet kamélie - jednodenný výlet do zámku v Rájci kvetové aranžmány v zámku v Rájci - výlet na jeden deň

Po prehliadke zámku sme sa pešo presunuli do neďalekých skleníkov, ktoré sa špecializujú práve na pestovanie kamélií.

Autobus nás potom odviezol do Černej Hory, kde sme si v miestnej reštaurácii hotela Sladovna oddýchli a o 15-tej sme sa zúčastnili prehliadky černohorského pivovaru, ktorý vyrába 14 druhov piva a niekoľko druhov limonád.

pivná pomoc - predvádzacie vozidlo pivovaru v Černej Hore sprievodca v pivovare Černá Hora rozpráva o procese výroby piva

Medzi zábavné príhody v podaní sprievodcu patrilo aj rozprávanie o tom, že práve v tomto pivovare sa pred rokmi vyrábal fľaškovaný "opunciový" čaj pre Čínu. Manažment pivovaru však k dodávke fliaš s čajom, ktoré putovali loďou po mori do Číny mesiac, vždy pribalil aj pár prepraviek s černohorským pivom. Výroba čaju sa po čase zrušila a do Číny sa teraz vozí už len pivo :-).