Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Po stopách Bátoryčky a kúpanie v Sárvári


Na dnešok bol naplánovaný výlet do tak trošku aj našej histórie a na regeneráciu v termálnej vode šárvárskeho kúpaliska.

Z Bratislavy sme vyrazili skoro ráno, aby sme si tento deň užili čo najviac. Slniečko nám svietilo a tak nám cesta do Sárváru ubehla veľmi rýchlo. Hradom v Sárvári nás sprevádzal sympatický sprievodca a ako prvú nám ukázal expozíciu husárstva, ktorá je v takejto podobe jedinou expozíciou v Európe. Slovo husár vraj pochádza zo srbčiny, kde znamená niečo také ako zbojník. Zbraňami husárov boli najprv šable a chodili pešo, neskôr však už ku každému husárovi neodmysliteľne patril kôň. V jednej časti expozície predstavujúcej vývoj husárstva to bolo doložené aj množstvom pokálov, ktoré husári ako džokeji vyhrali v jazdeckých pretekoch. Dokonca sa ako jazdci na koňoch zúčastnili aj olympijských hier v Berlíne v roku 1936 a jeden z nich tam získal bronzovú medailu.

Husári ako vojenské jednotky ešte bojovali v 2. svetovej vojne a v roku 1945 potom zanikli.

Po zoznámení sa s dejinami husárov sme sa presunuli do najkrajšej sály šárvárskeho hradu, ktorú dal postaviť a vyzdobiť vnuk Ladislava Nádašdyho. "Starý" Nádašdy bol význymný bojovník proti Turkom a jeho vnuk dal výjavy z jeho najvýznamnejších bitiek vyobraziť na strope sály. Veľmi zaujímavé bolo predstavenie veľkej skrine s tajnými zásuvkami, ktorá je v tejto sále umiestnená. Sprievodca prekročil šnúru, ktorá zabraňuje vstupu návštevníkov ku skrini, navliekol si biele rukavičky a postupne nám otváral jednotlivé zásuvky. Tá skriňa mala snáď 300 rokov a na žiadnom inom hrade či zámku som ešte nevidela, aby sa takej pamiatky niekto čo i len dotkol, nieto s ňou ešte manipuloval!

S "našou" Bátoryčkou sme sa "stretli" až na konci prehliadky hradu. Tu nám sprievodca povedal, že aj napriek bádaniu mnohých historikov sa dodnes nedá vierohodne doložiť, či sú povesti o jej zverstvách pravdivé, alebo či to boli len politické machinácie, ktoré sa snažili ju obrať o obrovský majetok, ktorého majiteľkou sa po smrti svojho manžela, Ladislava Nádašdyho, stala.

Sprievodca nám povedal, že keď na hrad prídu návštevníci zo západnej časti Európy, tak že sa pýtajú, kedy budú vidieť "krvavú vaňu", v ktorej sa Alžbeta Bátoryová kúpala. Samozrejme, že také nič tu nie je a sprievodcovia na tomto hrade sa snažia rozprávať o "Krvavej grófke" čo najpravdivejšie.

Po prehliadke hradu sme sa presunuli do miestneho termálneho kúpaliska, kde sme pobudli do 18-tej hodiny.