Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Zákusky v Soproni a vylepšený Fertőd


Aj napriek tomu, že "Ilko" na tento deň predpokladal prívam červeného piesku z africkej púšte a internetové predpovede počasia zas mierny dážď, vybrali sme sa o 9,00 hod. na prehliadku maďarského mesta Sopron spojenú s návštevou neďalekého zámku nazývaného aj maďarské Versailles - eszterházyovského Fertődu.

Do Sopronu sme dorazili pred 11-tou a tu sa na nás usmievalo ešte zubaté, no aj tak teplé aprílové slnko. S pani sprievodkyňou sme sa preto vybrali spoznávať toto vraj najkrajšie stredoveké mesto Maďarska. A to "vraj" môžem hneď aj vypustiť, pretože Sopron nás naozaj očaril!

Zachovalé mohutné stredoveké hradby postavené na rímskych základoch, Ohňová veža so supermoderným informačným centrom, stredoveká ulička akoby kópia "Zlatej" uličky v Prahe, uchvacujúci "Kozí" kostol, kláštor uršulínok, pozostatky židovskej štvrte ... a to všetko čisté, upravené, udržiavané, na každej budove nápis o jej minulosti ... to je Sopron, ktorý sa naozaj oplatí navštíviť!

Po viac ako hodinovej prehliadke tohto uchvacujúceho mesta s jeho komornou atmosférou sme sa rozišli do miestnych kaviarní a reštaurácií, ktorých je tu naozaj dostatok a neodpustili sme si ochutnávku vychýrených maďarských zákuskov, na ktoré sem chodia aj maškrtníci z blízkeho Rakúska. 

Aby nám však na tento deň nebolo málo, pustili sme sa do vychutnávania "čerešničky na torte" a tou bol zámok Fertőd. 

V priestoroch, kde boli kedysi sýpky na kukuricu a obilie, tam, kde vzácny drahý mramor rozbili kolesá traktorov a kde boli traktorové opravárenské dielne, tak tam za pomoci financií Európskej únie - po desaťročí namáhavých reštaurátorských prác - sa z popola obnovil skvost, ktorý už "starý" Eszterházy staval pod heslom : "čo si môže dovoliť cisár, môžem si dovoliť aj ja"!

Tým "starým" Eszterházym som myslela Miklósa Eszterházyho, ktorý tento zámok začal stavať a v jeho diele potom pokračovali jeho potomkovia.

Práce na zámku ešte zďaleka nie sú ukončené, postupne sa dopĺňa aj nábytok a upravuje okolitý rozsiahly park, no už teraz vás očarí jeho nádhera. Sály, kde kedysi hrával orchester Jozefa Haydna a kde sa tancovalo sú ohromujúce aj napriek tomu, že  veľkoplošné obrazy, ktoré pokrývali bočné steny sál, sa sem už nikdy nevrátia. Tak isto nádherné sú obytné priestory "ženského" aj "mužského" krídla - samozrejme bez kúpeľní, pretože v čase najväčšej slávy zámku sa šľachta nekúpala. Opravím. Lepšie povedané - kúpala, ale len 3 krát do roka - na najväčšie cirkevné sviatky (aspoň tak nám to povedal miestny sprievodca).

Navštívili sme aj časti zámku, ktoré sú zreštaurované len čiastočne (ešte tam chýbali podlahy), no kde sú už nainštalované vzácne čierne nástenné tapety, z ktorých každá jedna mala v dobe jej zhotovenia cenu 100 kráv a tých tapiet je tu 10!

Po prezretí zámku sme sa plní dojmov pobrali domov vďační za to, že piesok ani dážď sa dnes nekonal a vybrali sme si cestu popri Neusiedlerskom jazere, zhodou okolností okolo Frauenkirchenu. A tak sme si ešte dali zastávku aj tu a prezreli sme si miestnu baziliku. Potom sme sa už však naozaj vybrali priamo do Bratislavy, kam sme dorazili pred 20. hodinou.