Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Sopron s vetrom vo vlasoch


Väčšinu mojich reportáží z výletov začínam poznámkou o tom, aké bolo v ten deň počasie. Aj keby to tak ale nebolo, opis tohto výletu do Sopronu a Fertődu, kde sme boli v jednu aprílovú nedeľu, by som opisom počasia začala určite. Ani nie tak opisom počasia, ako opisom hrôzostrašných predpovedí, ktoré na ten deň predpovedali všetky internetové portály. V Soproni malo napršať 5 mm zrážok, vietor mal byť v podobe víchrice a ortuť na teplomeri nemala dosiahnuť ani 9 stupňov!

Už od štvrtka som si lámala hlavu, či ten výlet zrušiť alebo nezrušiť, no nemala som žiaden iný voľný termín, tak som výlet nechala v ponuke a dúfala som, že to až také strašné nebude. Prví výletníci mi nastupovali v Bratislave na Patrónke a keď sme prišli pred Hlavnú stanicu pre druhú skupinu, nebolo tam ani nohy. Prvé, čo mi preblesklo hlavou bolo, že to snáď všetci vzdali, no zrazu sa zo staničnej budovy vyvalila skupina mne známych tvárí chránených, pred už v Bratislave silným vetrom, kapucňami a šálmi. Jednoducho, dnes fúkalo od Tatier až k Dunaju ... a aj za Dunajom.

Rýchlo nastúpili do autobusu a my sme sa pohli na juh Neziderského jazera, odkiaľ je len kúsok do maďarského mesta Sopron. Pán šofér nás v Soproni vyložil čo najbližšie k centru mesta a tak sme začali prehliadku. Zastavili sme sa pri morovom stĺpe, v Požiarnej veži a nakukli sme aj do Kozieho kostola. Pri obchôdzke námestíčka sme sa zastavili skoro pri každom dome, pretože skoro v každom z nich sa narodil alebo prebýval niekto slávny, alebo sa tam udialo niečo významné. Po celý čas fúkal silný vietor, no nebolo to až také strašné, ako predpovedala predpoveď počasia. Nespadla ani kvapka dažďa, spoza mraku občas aj slniečko vykuklo a keby nefúkalo, tak by to bol krásny jarný deň.

Po prehliadke mesta sme si dali rozchod na obed a hlavne na zohriatie a ja som zasadla do prvej cukrárne a objednala si Rigó Jančiho. Je to zákusok, ktorý som nikde inde ako v Soproni nejedla a tak som si ho dala aj zabaliť domov.

Druhým zastavením výletu bol zámok Fertőd, sídlo Esterházyovcov, postavené podľa hesla : "Čo si môže dovoliť cisár, môžem si dovoliť aj ja". Teda aspoň sa tvrdí, že Mikuláš Esterházy sa tak vraj vyjadril. Bude to však asi pravda, pretože tento zámok sa priečelím naozaj podobá na letné sídlo Habsburgovcov - zámok Schönbrunn.

Ja som v tomto zámku bola už pred dvoma rokmi, tak som radšej zostala vonku so psom mojich cestovateľov, pretože do tohto zámku nie je možné vziať psa ani v taške. Verím však, že zámok je ešte krajší ako bol, pretože jeho rekonštrukcia a dopĺňanie dobového zariadenia v ňom pokračuje nepretržite a bude trvať ešte veľa rokov, kým bude zámok dokončený úplne.

Aj po prehliadke zámku nám zostalo troška času na pár fotiek a vychýrenú maďarskú kávu a potom sme sa už celkom prefúkaní usadili v autobuse a šťastne dopravili domov, na Slovensko.