Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Dve kráľovské mestá a maďarská "mláka" k tomu


Tento výlet môžem jednoznačne nazvať horúcim. Maďarsko nás totižto privítalo teplotami siahajúcimi k 37°C a v dvoch mestách s dláždenými ulicami to aj bolo cítiť. Ešteže boli v pláne aj prehliadky kostolov!

Akoby však nemali byť, keď to boli mestá, kde boli korunovaní uhorskí králi a kráľovné? A korunovalo sa predsa v kostoloch.

Székesfehérvár nás prekvapil skoro ľudoprázdnymi ulicami. Možno to spôsobilo to teplo, no aj tak to tam nevyzeralo, že by ho turisti "brali útokom". Prvú zastávku sme mali pri kvetových hodinách, kde je hodinový stroj umiestnený v zemi a jednotlivé polia hodín sú vysadené kvetmi. Na druhej strane ulice sme sa potom zastavili v Cisterciánskom  kostole, v ktorom je umiestnená prekrásna baroková sakristia. Jeho zaujímavosťou je aj to, že fresky na strope a stenách sú dodnes poznačené streľbou z 2. svetovej vojny. Po tomto kostole, kde sme sa príjemne schladili, sme sa už prehupli do ďalekej minulosti a zastavili sme sa pri základoch niekdajšieho kostola, ktorý dal postaviť kráľ Štefan I. Tu bol on aj mnoho jeho nasledovníkov, Svätoštefanskou korunou, z rúk Ostrihomského arcibiskupa, korunovaný za uhorského kráľa. Z kostola a priľahlých budov zostali len základy, ktoré sú dnes pekne udržiavané. Smolu sme mali v tom, že akurát dnes sa Diecézne múzeum chystalo na nočné prehliadky a otvoriť ho mali o 16-tej hodine, kedy sme my už mali byť niekde inde. Tak sa návšteva tohto múzea nekonala. 

Po prehliadke základov niekdajšieho korunovačného kostola nasledovali ešte 2 a to Seminárny kostol a Bazilika svätého Štefana - tá, kde boli korunovaní uhorskí králi po tom, čo bol pôvodný korunovačný kostol zničený. Hneď vedľa tohto kostola je (trošku zastrčená) aj kaplnka svätej Anny, najstaršia pamiatka v meste, no tá je dlhodobo zatvorená.

Tak sme sa prechádzkou medzi týmito kostolmi oblúkom vrátili na námestie, odkiaľ sme sa ešte vybrali k orloju, ktorý tu stojí od roku 2009. Jeho zaujímavosťou je, že jeho figúrky sa neukazujú každú celú hodinu, ale len od 10-tej do 18-tej a aj to len každú druhú hodinu. Počas "predstavenia" sa, sprevádzaní zvonkohrou, postupne ukážu sošky najvýznamnejších osobností Maďarska.

Po prehliadke historického centra Székesfehérváru sme ešte mali voľno na obed či zmrzlinu, ktorá bola v tomto horúcom počasí naozaj vítaná a nastúpili sme do autobusu, ktorý nás zaviezol do Veszprému, mesta kráľovien.

Jeho prehliadka nebola náročná, pretože kopec, na ktorom stojí kostol sv. Michala, nie je rozľahlý. Okrem tohto kostola, kde boli korunované kráľovné Uhorska a na ktorom je odokrytá časť fasády z tej doby, sú tu dve stredoveké kaplnky zdobené freskami, a to kaplnka sv. Juraja a Gizelina kaplnka. Z kopca zakončeného sochou kráľovského páru Štefana I. a Gizely, je krásny výhľad na okrajovú časť Veszprému a okolitú krajinu.

No a tretím zastavením tohto výletu bol Balaton, ktorý je od Veszprému vzdialený len nejakých 15 km. Z časových dôvodov sme mali na Balaton len hodinku času, ktorú si každý strávil po svojom. Niektorí využili ponuku miestnych bufetov a pochutili si na výbornej rybe, iní ochutnali výbornú maďarskú kávu a potárali sa po obchodoch a boli aj takí, čo sa aspoň po kolená namočili vo vode Balatonu. Hlavne tí ma potom na spiatočnej ceste bombardovali so žiadosťou, nech spravím výlet na jeden deň len k Balatonu, na kúpanie. Tak si to poznačím a na budúci rok takýto výlet koncom júna zaradím do ponuky. Uvidím, či sa nájde dostatok turistov, ktorých takýto výlet osloví.