Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


 Staroveký Rím na vlastnej koži


Na tento výlet nás bolo LEN 22 plus ja. Veľmi som naň chcela ísť a som vďačná tejto úžasnej skupinke ľudí, že sme sa dali dokopy a išli sa pozrieť, čo za parádu to tí Maďari zas vymysleli. Obvolala som totižto všetkých svojich známych aj neznámych, pýtala som sa sprievodcov, no o Savaria karnevale v Szombathely nikto nepočul a ani tam nebol.

Po včerajšom zážitku to nechápem. Ja som totižto väčšiu parádu ešte nezažila!

Z Bratislavy sme vyrazili o 9-tej ráno a odvtedy sa počasie rozhodlo, že nám tento mnou vytúžený výlet pokazí. Nebo sa zatiahlo hroziacimi mrakmi, ktoré viac cez seba neprepustili ani jediný lúč slnka. Do 15-tej hodiny bolo aj napriek tomu príjemne, no potom to  začalo - chvíľu dážď, chvíľu bez dažďa. No a o 18-tej sa voda z neba začala liať nepretržite, takže sa ten najvytúženejší bod dnešného programu - karnevalový sprievod - nemohol konať, no o tom ešte neskôr.

Szombathely je naozaj veľké mesto s množstvom uličiek a tie boli doslova plné stánkov. Cukrovinky, šperky, remeselné výrobky, keramika, "serepetičky" všetkého druhu. Ja sama som tam narátala 4 samostatné pódiá, na ktorých nepretržite hrala hudba - maďarské ľudovky, cigánske, moderné, ale aj vážna hudba. A to nehovorím o programe mimo pódií, priamo v uliciach! To všetko bolo doplnené množstvom stánkov s výborným jedlom. Na pivnom námestí mali také značky piva (hlavne české), o ktorých som ani nepočula, a to nehovorím o pive malinovom či višňovom. No a bola tam aj vínna ulica s viac ako 20 stánkami s ponukou tých najlepších maďarských vín.

Veľmi zaujímavé bolo, že sami domáci, prepletajúci sa medzi stánkami a množstvom ľudí, boli oblečení v rímskych tógach. Muži, ženy, ale aj malé deti, celé rodiny ... to dávalo karnevalu ten pravý punc. Milé bolo, keď gladiátor v plnej zbroji tlačil v kočíku svojho syna :-).

No to, kde ste mohli zažiť Rím naozaj na vlastnej koži, bol park premenený na Historický tematický park s veľkou tribúnou, kde sa odohrával program, ktorý vás previedol históriou Savarie od čias Rimanov až po 17. storočie.

Keď som tam prišla ja, akurát začínali gladiátorské zápasy. Česi by povedali - úžasná podívaná! Predstavenie začalo modlitbou za úspešný priebeh hier, následne kňažky potreli svätenou vodou všetkých gladiátorov. Bol to súbor asi 30 mužov, ktorí na tento deň pripravil špeciálny program k 20. výročiu svojho založenia.

Gladiátori sa bili hlava - nehlava a o ich živote či smrti rozhodovali dvaja významní Rimania. Niekedy sa však sami nevedeli rozhodnúť, či vystrčiť prst hore alebo ho otočiť dole, a tak o pomoc požiadali nás, publikum. Ako pred 2000 rokmi :-).

Potom svoju show predviedol lukostrelec svetového formátu Lajos Kassai. Patrí medzi najlepších vo svojom obore - veď koľkí lukostrelci trafia z konského sedla všetkých 20 lietajúcich terčov s priemerom cca 30 centimetrov?

Nasledovalo predstavenie, ktoré predstavovalo nájazdy Hunov na rímske légie, čo v skutočnosti znamenalo ústup Rimanov z Pannonie, dnešného územia Maďarska.

Potom sme z tohto parku odišli a chceli sme si v jednej kaviarni, kde vystupovali brušné tanečnice, pozrieť ich umenie a tak isto aj vystúpenie predstavujúce únos žien z háremu, no program bol pod holým nebom pred kaviarňou a vtedy akurát začalo pršať a tak z programu nakoniec nič nebolo.

No a kvôli počasiu sa nekonal ani už spomínaná karnevalový sprievod. Okolo 18,30 sme sa v daždi postavili na chodníky lemujúce cesty, kadiaľ mal sprievod prechádzať, no neverili sme tomu, že zo sprievodu v takomto počasí niečo bude. V tom nás utvrdilo prechádzajúce auto s reproduktorom, kde sa hovorilo, že sa sprievod prekladá na nedeľu.

Škoda. No počasie si nevyberiete!

Kvapky dažďa nám bubnovali na strechu a okná autobusu po celej ceste do Bratislavy, kam sme prišli niečo pred 23. hodinou.

Aj napriek počasiu, ktoré nám neprialo, však mám z tohto výletu dobrý pocit. Bolo vidieť, že obyvatelia Szombathely sa naozaj snažili usporiadať veľkolepú akciu, kde sa naozaj nikto nenudí. A preto návštevu Savaria karnevalu zaradím aj do budúcoročného plánu. Veď nemôže pršať každý rok!