Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované výlety


Ples plný farieb - krojový ples v Týnci


Týnecký krojový ples som nakoniec absolvovala súkromne. Mali oň záujem členky klubu dôchodcovGajár   Bolo ich len 12 a tak ma poprosili, že keďže je ich málo a viac záujemcov o tento ples nebolo, že nech im tam zajednám vstupenky a odvezie ich tam ich známy s malým mikrobusom. No a že s nimi musím ísť aj ja - či chcem, alebo nechcem!

Dámy sa na ples tak tešili, že sme vyrazili o 2 hodiny skôr a v sále sme boli prví. Všetko už bolo nachystané, hudba si ladila nástroje a pomaly prichádzala aj miestna chasa v krojoch a skúšala si Českú besedu - úvodný tanec. 

Ples sa začal o pol ôsmej a my sme si všimli, že miestni tancujú tie ľudovky nejako inak. Štýl tanca, ktorým tu všetci tancovali, sa vraj volá třasák a je to vlastne klasika - valčík alebo polka, ale k tomu sa tancujúci natriasajú. Vďaka tomu bolo aspoň vidno, kto je miestny a kto nie. 

Týnecký kroj

Fascinuje ma, ako sa v týchto malých moravských obciach udržiava tradícia krojov. Všetci krojovaní boli naozaj mladí (neviem si predstaviť, čo by mi povedal môj 16 ročný syn, keby som mu povedala, nech ide medzi ľudí v kroji). 

Dievčenský kroj

Tradičný kroj obce Týnecje typický dozadu vystrčenou, širokou neplisovanou sukňou, pod ktorou je množstvo silne naškrobených spodničiek. Všetky spodničky sú zakončené čipkou. Vpredu je na sukni silonová, nádherne vyšívaná biela zástera orámovaná vyšívanou nariasenou čipkou. Blúzky majú priesvitné naberané krátke rukávy zakončené tiež širokou priesvitnou a vyšívanou čipkou. Na blúzke je farebná vesta.  Pod krkom má každé dievča uviazanú širokú bielu stuhu, na ktorej sú nádherné, ručne maľované vzory. Každá má na stuhe iný ornament. Stuha s tým istým vzorom zdobí aj špeciálne tvarovaný čepiec a dva pruhy tejto stuhy z neho vzadu visia až po koniec sukne. Stuha je na vrchu čepca vytvarovaná do štyroch slučiek. Červený čepiec je vystlaný niečím tvrdým tak, aby držal svoj tvar a musí byť ťažký, lebo každé dievča ho malo veľmi zaujímavo pripevnený - po bokoch hlavy doň malo zastrčené ozdobné ihlice, ktoré končili vo zviazaných vlasoch a tak čepiec pridržiavali, aby nepadal. Oblasť čela pod čepcom bola zakrytá čelenkou z vlasov (teraz sa robí z umelých, no kedysi vraj bola z vlasov pravých). Vlasy v tejto čelenke sú spletené do miniatúrnych vrkôčikov a nad čelom končia drobnými ozdobnými slučkami. 

Chlapčenský kroj

Chlapci sú oblečení v červených nohaviciach zdobených modrou výšivkou. Celé rukávy košieľ majú vyšité dierovanou výšivkou, na košeli sa nosí vesta zdobená zelenou stuhou. Pod krkom má chlapec zaviazanú tenkú bielu stuhu, ktorej dva konce mu končia až pri kolenách a takú istú stuhu má uviazanú aj na pravej strane košele s tým, že jeden koniec stuhy mu visí vpredu a druhý má prehodený cez pravé plece a visí mu vzadu. Na hlave majú chlapci malý vyšívaný klobúk bez striešky, ktorý má vpredu vysoký ozdobný štít ukončený vtáčím perom.

Súčasťou oboch krojov sú ručne na mieru šité čižmy, ktorých tvarované opätkyzdobené zlatou obrubou. Dievčatá majú sáry čižiem nariasené do tvaru harmoniky, chlapci majú sáry čižiem vyšívané a vpredu zdobené mohutným fialovým strapcom.

Pýtala som sa mladých, ako doma takéto kroje ukladajú (hlavne tie dievčenské s tými širokými sukňami) a bolo mi povedané, že na ne majú špeciálne skrine a dokonca aj špeciálne izby!


Tancovalo sa veselo a o polnoci a začala losovať tombola. Bolo tam naozaj množstvo cien a my sme si robili srandu, že šoféra pošleme po príves, aby sme mali na čom tie naše výhry odviezť. Šťastie sme mali na darčekový kôš, sedáky na stoličky, autolekárničku, bezdrôtovú klávesnicu s myšou, zimnú náplň do ostrekovačov do auta, ozdobný tanier, sadu špongií do kúpeľne a ešte všetko možné, na čo si už ani nespomeniem. Hlavnou cenou boli tri torty, no my sme nevyhrali ani jednu. A je to aj dobre, lebo na stole sme mali aj tak toľko všelijakých dobrôt, ktoré sme si priniesli z domu, že by sme tú tortu určite nezjedli.

Po druhej hodine po polnoci sme sa v dobrej nálade vybrali domov. Dámy z Gajár boli plesom také nadšené, že si objednali miesta na ples v Mikulčiciach  ktorý tam bude 2.2.2013. Pridajte sa preto k nim aj vy nech nejdú sami a nech im tam na Morave ukážeme, ako sa aj my vieme baviť!