Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Levandule v Tihany a tretí najväčší maďarský zámok v Keszthely


Maďarsko je našimi turistami menej objavované ako iné okolité štáty. Všetky "objavné" cesty väčšinou končia Budapešťou a ďalej ... sa akosi nechce. Aj Balaton - kedysi najnavštevovanejšia destinácia Maďarska - akosi vypadol z cieľov našich turistov.

Preto sme sa v túto sobotu rozhodli ísť nižšie pod Budapešť a navštíviť dve krásne miesta na pobreží Balatonu - mestečko Tihany ležiace na jedinom polostrove Balatonu, preslávené pestovaním levandule a zámok v meste Keszthely položený o 65 km ďalej, na západnom brehu Balatonu.

Je pravdou, že od spoznávania Maďarska nás odrádza aj absencia diaľnice, ktorá smerom k Baltonu nie je a tak cesta autobusom to Tihany trvala viac ako 3,5 hodiny. Ešte pred príchodom do mestečka Tihany (kde bol tento týždeň festival levandule) sme sa zastavili na levanduľovom poli, kde si mohli záujemcovia tento kvet vlastnoručne natrhať a samozrejme aj spraviť "fialové" fotky tejto liečivej upokojujúcej byliny. Pôvodne sme mali na návštevu Tihany vyhradené 3 hodiny a táto zastávka nám z tohto času trošku ubrala, no nevyfoťte sa v tej fialovej nádhere !

V Tihany sme mali rozchod, vrámci ktorého si niektorí prezreli miestne Opátstvo, iní si zasa prezerali množstvo obchodíkov s typickými maďarskými produktmi a samozrejme, výrobkami z levandule. Z terasy pri Opátstve bol nádherný výhľad na Balaton.

Niektorým boli 3 hodiny strávené v Tihany málo, no vzhľadom k vzdialenostiam sa to inak spraviť nedalo. Čakal nás totižto ešte zámok v Keszthely, ktorý je po Gödöllő a Fertőde tretím najväčším zámkom v Maďarsku. Vlastnili ho Feszteticsovci. Založili tu prvú vysokú školu poľnohospodársku s názvom Helikon a tak sa teraz aj expozícia v zámku volá Helikon múzeum. Okrem interiérov zámku je tu veľmi pekné múzeum kočov s viac ako 50-timi exponátmi, skleník s názvom Palmárium a Poľovnícke múzeum, v ktorého podkrovných priestoroch je nainštalované koľajisko s elektrickými vláčikmi.

Každý si prezrel, o čo mal záujem, niektorí navštívili aj neďaleké centrum mesta a potom sme sa už vybrali na spiatočnú cestu domov.

pole s levanduľou pri meste Tihany v Maďarsku, kde bolo možné si levanduľu natrhať - výlet s Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Fialový bicykel vo farbách levandule v meste Tihany v Maďarsku pri Balatone - výlet s Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Paprikový dom v meste Tihany v Maďarsku pri Balatone - výlet s Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Opátstvo v Tihany - za ním je terasa s krásnym výhľadom na Balaton, Maďarsko - výlet s Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skZámok v Keszthely v Maďarsku pri Balatone - výlet s Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Biely šľachtický pohrebný koč v Múzeu kočov v zámku v Keszthely v Maďarsku pri Balatone - výlet s Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk